Gospodarstvo

AVK soglaša s koncentracijo Mercatorja in Agrokorja

Ljubljana, 29. 11. 2013 15.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Agencija za varstvo konkurence soglaša s koncentracijo Mercatorja in Agrokorja v primeru prodaje 53-odstotnega lastniškega deleža Mercatorja hrvaškemu trgovcu. Zeleno luč prevzemu morajo prižgati še preostali varuhi konkurence na trgih, kjer sta prisotna oba trgovca.

Agencija za varstvo konkurence (AVK) soglaša s koncentracijo Mercatorja in hrvaške trgovske družbe Agrokor v primeru prodaje 53-odstotnega lastniškega deleža Mercatorja hrvaškemu trgovcu. Pri tem ni zahtevala nobenih dodatnih ukrepov, saj koncentracija v Sloveniji po njihovi oceni ne bo povzročila bistvenega zmanjšanja učinkovite konkurence. Odločba je bila že vročena strankam.

Mercator - 7
Mercator - 7 FOTO: Miro Majcen

AVK je odločitev sprejela prejšnji petek, javnost pa obvestila danes, ko so z njo že seznanjene tudi stranke, je dejal direktor AVK Andrej Krašek.

V postopku je agencija najprej preverila, ali bi bila lahko koncentracija podrejena presoji Evropske komisije. "Pogodba je bila sklenjena pred vstopom Hrvaške v EU, zato je bilo treba upoštevati stanje na dan 14. junija, kar pomeni, da Evropska komisija ni pristojna za presojanje koncentracije," je pojasnil.

Agencija je izvedla obsežno raziskavo trga, v okviru katere je pridobila podatke s strani konkurentov, proizvajalcev in dobaviteljev ter v koncentracijo udeleženih podjetij, je pojasnila Dajana Muženič Abramovič z AVK.

Pri vprašanju vertikalnih učinkov koncentracije so ugotovili, da združeno podjetje ne bo imelo zadostne stopnje moči, da bi lahko dobičkonosno zavračalo dobavo svojih proizvodov konkurentom na področju maloprodaje. "S tem bi slednje le zmanjšalo lastno prodajo, saj potrošniki ne bi preusmerili nakupov od konkurentov k združenemu podjetju," je dejala.

Mercator se tokrat prodaja že devetič, Agrokor pa je junija s konzorcijem lastnikov 53 odstotkov Mercatorja sklenil pogodbo o nakupu, in sicer po 120 evrov za delnico. Agrokor je sicer tokrat za delnico ponudil bistveno manj kot v zadnjem poskusu prodaje, ko je ponujal 221 evrov za delnico.

V primeru, da bi združeno podjetje prenehalo kupovati proizvode od obstoječih dobaviteljev, pa bi ti po oceni AVK za prodajo svojih proizvodov še vedno imeli na voljo dovolj obsežno mrežo alternativnih strank, na katere bi preusmerili prodajo.

Agencija je na področju prehrane še ugotovila, da mora vsako podjetje, ki želi preživeti, zagotoviti čim širšo ponudbo, je dejala Muženič Abramovičeva.

AVK je preverila tudi tržni položaj združenega podjetja na ožje opredeljenih trgih, pri tem pa se osredotočila na posamezne proizvodne skupine. Skupni tržni deleži v večini segmentov izdelkov za vsakdanjo rabo ne bi presegli 25 odstotkov, zato koncentracija Mercatroja in Agrokorja po njihovi oceni ne more ovirati učinkovite konkurence. To pa ne pomeni, da ne bo prišlo do bistvene spremembe v nakupni moči združenega podjetja na slovenskem trgu, je še poudarila Muženič Abramovičeva.

Odločitev AVK je sicer le eno izmed potrebnih soglasij, med drugim morajo zeleno luč prevzemu prižgati še preostali varuhi konkurence na trgih, kjer sta prisotna oba trgovca.

Hrvati so se odločili za dodatne postopke

Medtem ko je Agrokor koncentracijo pri slovenski agenciji za varstvo konkurence priglasil sredi julija, je na Hrvaškem to storil že na začetku julija, vendar pa hrvaški regulator še ni sprejel odločitve, saj se je odločil za dodatne postopke pri ugotavljanju koncentracije.

Na vprašanje novinarjev je Krašek zagotovil, da pri presojanju ni bilo političnih ali kakšnih drugačnih pritiskov. "Tudi sam sem malo presenečen, da se to ni zgodilo," je poudaril. Zagotovil je tudi, da se nikoli ni sestal s predstavniki Agrokorja, srečal pa se je z njihovimi pravnimi svetovalci, ki so sodelovali v postopku.

Hrvaški varuh konkurence je sporočil, da so na podlagi dokazov iz prijave o koncentraciji kot tudi drugih podatkov in ugotovitev ocenili, da bo s koncentracijo Agrokorja in Mercatora prišlo do preklapljanja dejavnosti udeležencev koncentracije na hrvaškem trgu maloprodaje blaga na celotnem ozemlju države, posebej pa v posameznih županijah. Pri ocenjevanju koncentracije bodo obravnavali tudi posledice, ki jo bo na trg imela vertikalna integracija Agrokorja.

Srbski varuh konkurence bo odločitev sporočil v torek

Srbska komisija za zaščito konkurence še vedno ocenjuje "raven koncentracije" Mercatorja in Agrokorja, delo pa naj bi končala predvidoma v torek, ko bo tudi sporočila svojo odločitev.

Komisija je do 6. novembra ugotovila, da bi v nekaterih mestih in občinah združevanje Mercatorja in Agrokorjeve družbe Idea prineslo kršenje zakonodaje o preprečevanju omejevanja konkurence, saj bi imela skupna družba zelo visoke tržne deleže. Zato je zahtevala dodatna pojasnila, saj odločitev trenutno ne more biti pozitivna brez izpolnjenja nekaterih pogojev, med drugim odprodaje nekaterih objektov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Komentiranje prepovedano
01. 12. 2013 12.39
+1
Glavno vprašanje, ki se poraja ob tem primeru bi moralo biti, koliko bo v žep spravili posamezniki in tudi tisti pred kratkim spuščeni pes - agent S&P.
Uporabnik113189
30. 11. 2013 13.03
+6
Bolj kot se prodajajo podjetja nižji imamo BDP. Zakaj je prodajajnje naše lastnine že koristno za nas?
barci12
30. 11. 2013 12.31
+8
V primeru, da bi združeno podjetje prenehalo kupovati proizvode od obstoječih dobaviteljev, pa bi ti po oceni AVK za prodajo svojih proizvodov še vedno imeli na voljo dovolj obsežno mrežo alternativnih strank, na katere bi preusmerili prodajo. Bedna razlaga: Dobavitelji, ki prodajajo Mercatorju bodo definitivno izgubili del SLO trga, saj so večinoma taki, ki že zdaj sodelujejo tudi z ostalimi. Kdor je namreč sposoben servisirati Mercator, je prisoten tudi pri ostalih (manjših) trgovcih. Glede na situacijo na Hrvaškem, pa bodo tako ali tako odšli sami, ker AGROKOR ne plačuje dobaviteljev, ki mu nuso strateški, kar slovenski vsekakor niso.
siFBI
30. 11. 2013 09.43
+9
Itak. Pufe od Mercatorja bomo pa mi plačevali! Tako kot so naredili v Rimskih toplicah. Naši menegerji niso niti toliko sposobni, da bi eno orng pogodbo spup zmetal. Vsaj sexa ne stradajo, ker jih vsak nate...gne.
Komentiranje prepovedano
01. 12. 2013 12.40
+5
Jaz jih že davno več ne imenujem managerji. To so navadni nesposobni čevapožeri. Dokaz je vseposod okoli nas.
nikhrast
30. 11. 2013 03.13
+0
Pa kdo se sploh zanima kdo je lastnik supermarketa, prodat, pa državo ven., tu ni nobenega nacionalnega interesa. Pa naj vse skupaj šenkajo kakšnemu podjetju na zahodu, najboljša solucija.
slovenec09
30. 11. 2013 08.31
+5
PODPIS,,,NASI SAMO KRADEJO,,TUJCI PA BI DELALI IN DELALI,,VSE FIRME PRODAT TUJCEM, NEMCEM ALI KOMU PODOBNEMU
Komentiranje prepovedano
01. 12. 2013 12.42
+2
Nacionalni ineres je bil kontra-nakup Croatie Osiguranja, pa so nas Hrvatje brcnili iz igre - ker Triglav nima kupnine. Agrokor jo pa ima? Smo samo krdelo nesposobnežev.
ljubljanatv
29. 11. 2013 20.26
+3
to je kot z Laškim in Unionom nato bo vse skupaj počasi hudič jemal , To kar so potdili nima nobene zdrave logihe, da Konzum prevzema , ker niti ideje nima kako bi razijal: mapaidejo kakobo pšrevzel insvoje spracvil naprej . Slovenski dobavitelji se v roku 3 let pripravie in iščite rge že včeraj . Tukaj za vas ostanejo drobtine
unatm
29. 11. 2013 21.25
+1
dannyer
29. 11. 2013 19.28
+6
s tem je ta urad pokazal da ne ve zakaj sploh obstaja . pravilna odločitev ki bi bila logična in strokovna . bi bila rdeča luč zaradi itd, ne pa da so kapitulirali še pred .joj
nezaželjen
29. 11. 2013 19.14
+10
Že takoj po padcu Šrota, bi morali le tega zapreti, mu zapleniti premoženje (tudi njegovi žlahti) in pognati v stečaj matično podjetje. Ostala podjetja, katerih delnice je tajkun kupoval niso kriva in posledice naj nosijo lokalpatrioti, ki so Šrotu dovoljevali mahinacije. V stečajno maso delnice drugih podjetji ne gredo in se ne prodajajo na dražbi. Kdor je pristal na kapitalizem bi moral že takrat, ko ga je uzakonil, za take primere pripraviti varovalke.
Komentiranje prepovedano
29. 11. 2013 18.35
+19
Hrvati so nas brcnili iz nakupa Croatia Osiguranja, ker kao Triglav nima zagotovljenega financiranja nakupa, mi pa nadaljujemo s prodajo Mercatorja? Ala smo beda ki. Agrokor pa ima denar????
kimg
29. 11. 2013 17.36
-1
Končno, naj ga že enkrat prodajo! Osebno bi raje videla, da bi Marcator kupi Carrefour ali Tesco ampak. Bo že. Glavno, da se je s tem prekinilo mafijske povezave. In da ne bomo zopet vseh pufov pokrivali mi državljani. Osebno prihodnost slovenskega trgovskega sektorja vidim v trgovinah kot so Tuš, in pa recimo Jagros, Fama, ali pa celo oživitvi Emone, Živil. Ker vse druge trgovine so nateg potrošnika, ki slepo verjame vsaki pravljici za lahko noč!
ooo777
29. 11. 2013 16.52
+9
še ena velika lopovščina, prevzem, zakaj pa ne prvič nakazilo torej plačilo, kakšen prevzem, to je bavčar šrot jj aja lovše.....itd...
jani666
29. 11. 2013 16.29
+4
Prodaja Mercatorja negotova Po poročanju Dnevnika naj bi po zadnjem sestanku bank upnic Mercatorja s predstavniki Agrokorja postajalo vse jasneje, da posla ne bo. Agrokor namreč bankam upnicam še vedno ni razkril virov financiranja za prevzem Mercatorja, banke upnice pa naj bi Agrokorju tudi postavile skoraj neuresničljive pogoje.
lnterReflections
29. 11. 2013 15.58
+8
Agrokor bo postal lastnik Mercatorja, Mercator pa je lastnik Rode. Mercator ima svoje trgovine v Sloveniji, na Hrvaškem, Kosovu in BIH, Roda pa v Srbiji, Črni Gori in Makedoniji. Tako bo Agrokor obvladoval vse trge od Vardarja pa do Triglava.
ooo777
29. 11. 2013 16.54
+14