Zanimivosti

125 del ikone pop arta Andyja Warhola na internetni dražbi

New York, 25. 02. 2013 08.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Avkcijska hiša Christie's bo ta teden na internetno dražbo dala 125 del ameriške ikone pop arta Andyja Warhola. Dražba bo potekala od 26. februarja do 25. marca in bo prva, ki bo Warholova dela ponudila izključno prek spleta.

Campbellove juhe spadajo med njegova najbolj razvpita dela.
Campbellove juhe spadajo med njegova najbolj razvpita dela. FOTO: Reuters
Na dražbi bodo dela iz celotnega Warholovega opusa, ki se bodo cenovno gibala med 600 dolarji (450 evri) in 70.000 dolarji (52.500 evri). Internetna dražba bo potencialnim kupcem omogočala iskanje umetnikovih del, ažurne posodobitve, informacije o dostavi in plačilo od koder koli, so zapisali pri avkcijski hiši Christie's.

Internetna prodaja bo po besedah predsednika Fundacije Andyja Warhola za vizualne umetnosti Joela Wachsa v veliki meri odprla dostop do Warholovih del, in to v "fundamentalno demokratičnem načinu, ki je povsem konsistenten z umetnostjo".

Izkupiček bodo namenili Fundaciji Andyja Warhola za vizualne umetnosti, ki podpira umetnike in nepridobitne organizacije v kulturi. Fundacija je konec lanskega septembra napovedala, da bo s prodajo in donacijami "razpršila" svojo zbirko umetniških del ikone pop arta. Z zbranimi sredstvi nameravajo podpreti nekatere svoje dejavnosti, ki so usmerjene v subvencioniranje vizualnih umetnosti. Za prodajo umetniških del je zadolžila avkcijsko hišo Christie's. Na prvi novembrski dražbi v New Yorku so zbrali 17 milijonov dolarjev (12,7 milijona evrov).

Ikona pop arta Andy Warhol
Ikona pop arta Andy Warhol FOTO: Reuters
Andy Warhol, ki je eden od utemeljiteljev pop arta, velja za eno najpomembnejših in najbolj enigmatičnih osebnosti moderne umetnosti. Rodil se je leta 1928 v Pittsburghu slovaškima izseljencema Ondreju in Juliji Varhola. Umrl je leta 1987, star 58 let.

Svoj umetniški izraz je začel razvijati v začetku 60. let preteklega stoletja pod vplivom francoskega umetnika Marcela Duchampa in dadaistov. Upodabljal je jušne konzerve, medijske zvezde, zgodovinske osebnosti, pogosto pa kar samega sebe. Med njegova ikonična in najbolj razvpita dela spadajo podobe Marilyn Monroe, 100 konzerv in Campbellove juhe. Ustvarjal je tudi eksperimentalne filme, kot so Dekleta iz Chelsea, Osamljeni kavboj, Hranjenje, Poljubljanje ter Spanje.

Slika iz serije podob Marilyn Monroe
Slika iz serije podob Marilyn Monroe FOTO: Reuters
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

RdečiKarton
25. 02. 2013 09.50
-6
Sploh ne razumem čemu se tako poveličuje tega kič "artista"... Zelo ikonično je, ko ti zadrogirani hipiji ustvarjajo namesto tebe. In neverjetno domiselen moraš bit da objaviš štacncan plakat juhe v pločevinki...
mb6
25. 02. 2013 10.31
+8
No, potem ti to pač ni všeč. Drugim pa je. Zagotovo pa je svetlobna leta daleč od kiča... Da bi razumel več, pa preberi in naštudiraj kaj o umetnosti. Znanje ne škodi. Nasprotno: lahko ugotoviš, da česa še nisi vedel in mogoče razumeš potem tudi takšna dela, ki se ti sedaj zdijo kič...
JohnyCash
25. 02. 2013 16.40
-1
Tole je bolj samo sebi v namen kot pa kakšna umetnost.