Slovenija

ZSSS: Slovenija mora počrpati več evropskih sredstev

Ljubljana, 28. 03. 2013 12.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

ZSSS meni, da je treba milijone neizkoriščenih evropskih sredstev čim prej prenesti na zaposlovanje. Na gospodarskem ministrstvu pravijo, da je predlog sindikatov dober, a "formalno žal neizvedljiv". Izpostavili so še, da je področje izvajanja evropske kohezijske politike "absolutna prioriteta aktualne vlade".

Evro
Evro FOTO: Thinkstock

Sloveniji zaradi slabega črpanja evropskih sredstev na področju operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture grozi izguba do 400 milijonov evrov, so danes opozorili v ZSSS. Vlado so zato pozvali, naj takoj sproži postopke za prenos teh sredstev na operativni program razvoja človeških virov oz. aktivno politiko zaposlovanja.

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je opozoril, da Sloveniji v finančni perspektivi 2007–2013 za kohezijsko politiko pripada 4,1 milijarde evrov nepovratnih sredstev.

Od tega je po njegovih besedah za razvoj okoljske in prometne infrastrukture namenjenih skoraj 1,6 milijarde evrov, ki pa jih država zaradi problemov, kot so javno naročanje, projektna dokumentacija, zagotavljanje lastnih virov in birokratski postopki, očitno ne bo uspela v celoti počrpati. Tudi sicer nimamo več prave "gradbene operative" za velike projekte, saj smo jo "uničili", je dodal.

V tej luči je Semolič spomnil na oceno Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar), da bi lahko Slovenija na tem področju izgubila od 300 do 400 milijonov evrov sredstev.

"Ne govorimo o milijonih, temveč stotinah milijonov evrov," je Semoliča dopolnil izvršni sekretar pri ZSSS Goran Lukić. Da bi ponazoril, kako veliko denarja je to, je pojasnil, da je Slovenija v letošnjem in prihodnjem letu za aktivno politiko zaposlovanja (APZ) namenila 155 milijonov evrov ter da so bili posamezniki in gospodinjstva zaradi zakona za uravnoteženje javnih financ in drugih varčevalnih ukrepov ob 131 milijonov evrov.

ZSSS vlado poziva k prenosu sredstev

Glede na to, da je bilo v Sloveniji januarja že več kot 124.000 brezposelnih, ZSSS vlado poziva, naj vsaj del teh 300 do 400 milijonov evrov z operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture preusmeri na operativni program razvoja človeških virov, da se jih bo lahko črpalo za APZ.

Položaj, v katerem na eni strani sredstva ležijo, na drugi pa jih kronično primanjkuje, je Lukić označil za čudnega. Poudaril je, da bi lahko s prenosom sredstev znižali stopnjo brezposelnosti, pri tem pa spomnil, da je iz nedavnega dokumenta Evropske komisije razvidno, da vsak dodaten odstotek bruto domačega proizvoda, ki ga država vloži v socialne inovacije, tudi APZ, pomeni 1,7-odstotno večjo zaposlenost.

Po Lukićevih besedah je sicer ministrstvo za delo za prenos virov prosilo že pred meseci, a od ministrstva za infrastrukturo in prostor ni dobilo nobenega odgovora. "Toliko o tem, kako resorji med seboj sodelujejo," je bil kritičen.

Dušan Semolič
Dušan Semolič FOTO: Blaž Garbajs

Ministrstvo: Predlog dober, a formalno neizvedljiv

Na gospodarskem ministrstvu so v odzivu na zahtevo ZSSS priznali, da je črpanje na področju velikih prometnih in okoljskih projektov nezadovoljivo. Težave identificirajo in skupaj z drugimi ministrstvi tudi odpravljajo, so zatrdili.

Predlog sindikatov glede prenosa sredstev so ocenili kot dober, a "formalno žal neizvedljiv". "Vsekakor pa tudi na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo menimo, da bi bilo treba okrepiti politiko naložb v človeške vire, zato bomo rešitve v tej smeri iskali v programiranju prihodnjega programskega obdobja 2014–2020," so napovedali.

Izpostavili so še, da je področje izvajanja evropske kohezijske politike 2007–2013 "absolutna prioriteta aktualne vlade", ki bo naredila vse, da Slovenija do konca leta 2015, ko je zadnji čas za črpanje, ta sredstva maksimalno izkoristi.

Skladno s tem so na ministrstvu že opredelili nekatere aktivnosti. Kot so pojasnili, bodo sredstva v okviru posameznega operativnega programa, kjer je črpanje slabše, prerazporedili na vsebine v njegovem okviru, kjer je mogoče doseči boljše gospodarske učinke.

Poleg tega bodo pospešili pripravo zahtevkov za povračilo za Evropsko komisijo, s čimer naj bi zagotovili tekoče prilive v državni proračun, povečali nadzor nad projekti s podrobnejšim spremljanjem izvajanja posameznih stopenj, aktivirali proste pravice porabe za izvedbo projektov z ustrezno stopnjo pripravljenosti, kar bo omogočalo takojšnji začetek njihove izvedbe, in nadaljevali z aktivnostmi za skrajšanje in poenostavitev administrativnih postopkov.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MICLA
29. 03. 2013 10.52
slovensko leglo kuruptivno leglo lopovov namesto da bi črpali v evropi ta banda črpa naš ubobožani narod in celo slovenijo dokler se ne bo resno zgodiola ulica ne vo nič bolje samo ulica nam bo rešitev samo če bomo enotni in vsi prišli na cesto potem bomo šele lahko poslali to koruptivno bando tja kamor sodi.
LOPOVIGOTOVISTE
28. 03. 2013 21.43
+1
ZABETONIRANI SMO IN SAMI SE BOMO TEŽKO ODŠTEMALI
SLOnprdec
28. 03. 2013 19.19
+2
Dušan Semolič borec za delavske pravice in ravnotezje med delovno silo in elito,izvoljen in postavljen v imenu lopovov in elitovskega klana da j delavce in jim mece pesek v oc kod tudi z koligi in solkimi prijatelji da opravljajo stecaje firm z pravljicnim sistemom sneguljcica in volk.....narod ga ni izvolil niti postavil ampak ga placuje in on jih dobro j.......slovenija je dezela j in raja do jaj.....
MesOjediPinGvin
28. 03. 2013 18.59
+1
Kolega dela kot raziskovalec - smer fotovoltaika. Z Nemci delajo na istem projektu, vsi so po izobrazbi doktorji elektrotehnike, pa imajo Nemci za vsaj 30% višje plače za ISTO delo. Pa zakaj ne bi našim raziskovalcem dvignili plače za 30% in jih za teh 30% tudi obdavčili. S tem bi država prišla do Evropskega denarja, kajti raziskovalci ( tudi mladi raziskovalci) so plačani iz evropskih sredstev. Očitno so naši gospodarstveniki premalo razgledani in iznajdljivi, da bi to naredili.
Zbujen
02. 07. 2019 15.09
Raziskovalcem bi ti ta dvig potem kar obdavčil in o tem naj odločajo naši gospodarstveniki? Sori, ampak tole se bere huje kot prosti spis na srednji lesarski...
odpisan2x
28. 03. 2013 16.00
+3
kdo vam bo dal denar če je že prej ukraden predno se sploh kaj naredi.potem ga je potrebno vrnt
santamaura
28. 03. 2013 14.24
+6
V ZSSS so prepričani, da so se negativni učinki fiskalne konsolidacije že pokazali. Seveda, njihovega predsednika skrbi, kdo mu bo plačal zobno protezo in in lasni vložek
MICLA
29. 03. 2013 10.54
+1
TE SINDIKATE KURUPTIVNE TAKOJ UKINITI.KER DELAJO ZA SEBE NE ZA NAROD.
ivo55
28. 03. 2013 14.01
+9
Pa je komu sploh jasno, da je večino opevanega denarja treba najprej v EU plačati, potem pa se to črpa po njihovih receptih...noben podarjen denar to ni!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Veleumi sanjske ekipe ala Štrukelj in Semulič., Posedi ... znova prihajajo na sceno.
godhead
28. 03. 2013 13.59
+3
tako je prav, počrpajte vse možno in nesite gologlavemu jastrebu v gotovini, saj on revež to potrebuje
Netajkun
28. 03. 2013 12.54
+3
Oboje je nujno - varčevanje pri proračunski porabi ( oziroma preusmeritev v dodatne zaposlitvene projekte ), KREDITIRANJE projektov , ki se bodo povrnili v proračun . Pozabite na velike infrastrukturne projekte ( ni časa ) , pozabite na prestiž in nadstandard . Podprite " malega " človeka , da bo lahko poskrbel sam zase in za svoje normalno preživetje . Pustite mladim , da s sodobnejšim pogledom na svet prevzamejo vajeti napredka , ali jih izobražujemo za tuja podjetja ( ker jim doma ne omogočijo dostopa do " položajev " ) . Pozabite na leve-desne , oboji so naši in oboji so sposobni in vse potrebujemo ( samo večnih prepirov ne )
STELA_
28. 03. 2013 12.54
+3
Počrpati več...počrpati več....počrpati več......skoz ista lajna....zakaj pa tega odgovorn ne nardijo??!!!??!!!
Netajkun
28. 03. 2013 13.00
+3
zato , ker je poudarek na velikih projektih ( preden se v Sloveniji nekaj premakne , je za črpanje EU sredstev že prepozno ) in zato , ker ima vsaka vlada svoje prednostne naloge ( ko bi se s projektom začelo , se vlada zamenja - naslednja ima pa drugačne načrte , itd . . . . )