Na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) poudarjajo, da zakon o tujcih predvideva uvedbo enotnega dovoljenja za prebivanje in delo, kar pomeni za sedanjo ureditev področja prebivanja in dela delavcev migrantov velike spremembe. Ogrožena utegne biti pravica delavcev migrantov do pridobitve osebnega dovoljenja in spodbujeno veriženje pogodb o zaposlitvi ter oteženo delo dnevnih migrantov v Sloveniji, so opozorili.

Dodatno se podaljšuje rok državnim organom za odločanje in vnaša zmedo v delitev pristojnosti med upravnimi enotami in Zavodom Republike Slovenije za zaposlovanje (ZRSZ), sta izpostavila izvršni sekretar ZSSS Goran Lukić in koordinator projekta Integracijski paket za brezposelne migrante, begunce in prosilce za azil pri ZSSS Marko Tanasić.
Kot sta poudarila, zakonska novela kaže, da ni bilo dovoljšnjega medresorskega sodelovanja med ministrstvom za notranje zadeve (MNZ) kot skrbnikom zakona o tujcih in ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) kot skrbnikom delovnopravne zakonodaje.
Predstavnika ZSSS sta opozorila še na to, da ZRSZ od delodajalcev naknadno in brez vednosti delavca kot stranke v postopku dobi dokaze o sporazumni odpovedi delovnega razmerja dvomljive narave (pogosto izsiljene in/ali ponarejene), kar pa ima za posledico to, da delavci ne morejo pridobiti primernih pravic iz naslova brezposelnosti (tj. nadomestila za brezposelnost).
Tanasić je izpostavil, da se tujci, ki so invalidi in prebivajo v Sloveniji z dovoljenjem za začasno bivališče, ne morejo vključiti v obvezno zdravstveno zavarovanje. Prav tako je opozoril, da zavodi za zaposlovanje iskalce zaposlitve napotujejo tudi k podjetjem, ki imajo blokirane ali celo zaprte bančne račune. "To pomeni, da zakonito izplačevanje plač in prispevkov ni možno in vodi v plačevanje plač 'na roke' ter neplačevanje prispevkov za socialno varnosti," je dejal.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.