
Ko je bil izbruh ptičje in svinjske gripe na višku, so vlade, vključno s slovensko, za zdravili Tamiflu in Relenza zapravile milijone in nakopičile zaloge, ki bi jih uporabile v primeru izbruha pandemije bolezni.
Hudega izbruha velikih razsežnosti na srečo ni bilo, le nekaj jeznih davkoplačevalcev, ki jih je motil zapravljen denar. Teh ne bo razveselila niti naslednja novica. Neodvisna skupina znanstvenikov Cochrane Collaboration, ki je preiskovala učinkovitost teh dveh zdravil, je namreč ugotovila, da je učinkovitost zelo vprašljiva, še največji dosežek naj bi bilo skrajšanje bolezni iz 7 na 6.3 dneva. Učinek je bil največji pri odraslih, manjši pri otrocih, medtem ko otrokom z astmo sploh ni pomahalo, navajajo raziskovalci. Zdravilo tako po mnenju raziskovalcev ni nič bolj učinkovito od paracetamola.
Našli so tudi zaskrbljujoče stranske učinke pri ljudeh, ki so zdravili jemali za preventivo, predvsem psihološke težave in težave z ledvicami. "Ni dokazov, da bi ta zdravila lahko preprečila pandemijo," je dejal član ekipe in profesor univerze Oxford Carl Heneghan.
Znanstveniki zato pozivajo Svetovno zdravstveno organizacijo, da ponovno premisli o svojem predlogu, da države obnovijo zaloge zdravila, ko bo obstoječim zalogam potekel rok trajanja.
Raziskava, ki jo je objavila strokovna revija British Medical Journal, sicer prihaja po letih pozivov k neodvisnim študijam o učinkovitosti teh zdravil, saj je bila večina podatkov, ki so na voljo, iz raziskav, ki so jih delno ali v celoti plačala farmacevtska podjetja.
Proizvajalca obeh zdravil sta v odzivu pojasnila, da vztrajata pri svojem – zdravilo, uporabljeno pravilno in na primernem pacientu je učinkovito in ključnega pomena pri premagovanju bolezni. Raziskovalce pa so farmacevti še opozorili, da lahko s takšnimi zaključki ogrozijo zdravje ljudi.
KOMENTARJI (87)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.