
Danski raziskovalci menijo, da jih le še nekaj mesecev dela loči od prelomnega trenutka odkritja zdravila za virus HIV. Danski znanstveniki pričakujejo rezultate, ki bi lahko prinesli možnost za razvoj tudi cenovno dostopnega zdravila.
Znanstveniki trenutno zaključujejo testiranja na ljudeh, da bi tako potrdili delovanje nove metode, ki se je izkazala že v poskusih v laboratoriju. Nova tehnika boja proti virusu vsebuje način, da HIV izbezajo iz celic na površje celic. Tam pa ga uniči človekov lastni imunski sistem, ki mu pomagajo s posebnim cepivom.
Laboratorijski testi so bili uspešni, zato je danski raziskovalni svet ekipi namenil 12 milijonov danskih kron (1,6 milijona evrov), da bi lahko nadaljevali s svojim delom.
Osveščanje ljudi ne sme popustiti
''Skoraj prepričan sem, da bomo uspeli sprostiti HIV iz celice,'' je dejal Ole Soegaard, vodja raziskave v univerzitetni bolnišnici Aarhus. ''Pravi izziv bo pripraviti bolnikov imunski sistem, da bo prepoznal virus in ga uničil. To je odvisno tudi od moči in občutljivosti posameznikovega imunskega sistema,'' je dodal.
Testiranja potekajo na 15 bolnikih. Če se bo metoda izkazala za uspešno, bodo testiranja ponovili na večji skupini ljudi.
Soegaard je dejal, da zdravilo ni preventivne narave. Poudaril je še, da vsekakor tudi v prihodnje ne bo smela pasti ozaveščenost ljudi, da se zaščitijo pri spolnih odnosih.

Okuženi z virusom HIV zaradi naprednih terapij lahko v zdajšnjem času živijo popolnoma normalno in doživijo lepo starost. A če je zdravljenje ustavljeno, virus HIV postane aktiven in začne proizvajati nove viruse, simptomi se lahko znova pojavijo že po dveh tednih prenehanja terapije. Najdba zdravila bi seveda osvobodila paciente, da bi tako lahko prenehali jemati koktajle zdravil, ki so seveda tudi zelo dragi.
Dve smeri iskanja zdravila
Še pred nekaj leti je veljalo, da je okužba z virusom neozdravljiva. A nato je Timothy Ray Brown, ki je bil okužen s HIV, zbolel za levkemijo. Prejel je kostni mozeg darovalca z redko mutacijo, zaradi katere so njegove celice odporne na virus. Tako je leta 2007 Brown postal prvi človek, ki je bil popolnoma ozdravljen.
To je sprožilo nove in nove raziskave, kako preprečiti in kako ozdraviti okužbo. Trenutno raziskovalci v iskanju zdravila delujejo v dveh smereh. Prva je genetska terapija, s katero želijo bolnikov imunski sistem preoblikovati tako, da bi postal odporen na HIV. Gre za zapleten in drag postopek.
Druga smer pa je tista, ki so jo ubrali Danci, preučujejo pa jo tudi Britanci ter drugi laboratoriji po ZDA in Evropi. Britanske raziskave sicer še niso napredovale toliko, da bi lahko izvajali testiranja na ljudeh.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.