
Slovenski prvaki bodo v novo sezono krenili s precej spremenjeno postavo. Od lanskih tujcev je ostal le vratar Jerry Kuhn. Po prejšnji sezoni so se drugi večinoma preselili k tekmecem iz lige Ebel. V klubu so se tako oprli predvsem na domače igralce, pogodbe so od izkušenejših podaljšali Igor Cvetek, Damjan Dervarič, Aleš Mušič, Matej Hočevar in Andrej Hebar, prišli pa so mladi Žiga Pešut, Gregor Koblar, Jure Sotlar in Jaka Zdešar. V tabor zeleno-belih se je po dveh sezonah vrnil tudi vratar Aleš Sila. Tuji novinci so kanadski Slovenec Jake Laplante, s katerim so po daljši preizkusni dobi sklenili pogodbo tik pred sezono, pa njegova rojaka Scott Howes in Jeff Ulmer, Američana Alex Berry in Bryan Schmid ter še en Kanadčan Judd Blackwater. "Pričakujemo in želimo si končnico, ki nam je lani ušla. Lani smo bili morda drsalno močnejši, zdaj imamo mogoče več moči. To bo prvi cilj, a se zavedamo, da bo vsaka tekma nekako kot kvalifikacije. Zdaj vem, kaj potrebujem za to tekmovanje, in bom to formo dosegel prej," pravi eden močnejših adutov zmajev, vratar Kuhn. Na prvih tekmah trener Bojan Zajc ne bo mogel računati na poškodovane Pascala Morencyja, Howesa in Miho Pesjaka, vprašljiv pa je tudi nastop Mihe Verliča.
Nekaj časa so v taboru zeleno-belih resno računali tudi na sodelovanje z Medveščakom. Ta bo namreč za nastope v zahtevnejšem tekmovanju, ligi KHL, potreboval več igralcev, po tej zamisli pa bi tisti, na katere Zagrebčani v določenem obdobju ne bi računali, začasno prišli igrat za Olimpijo. A krovna hokejska zveza IIHF tega ni dovolila. Hokejisti izpod Rožnika so bili pred začetkom sezone "brezdomci". Hokejska velika dvorana v Tivoliju se je namreč pred in med EP spremenila v košarkarsko prizorišče, zato so zmaji do srede septembra iskali nadomestna ledena prizorišča v Sloveniji – za začetek v Mariboru, nato v Kranju in Zalogu. Zaradi košarke bo tudi razpored ljubljanskega kluba v ligi Ebel nekoliko drugačen kot po navadi, najprej bodo na sporedu tri gostovanja (prvo v petek v Innsbrucku) in šele 24. septembra prva domača tekma s Salzburgom.

V novi sezoni lige Ebel je število klubov enako kot v prejšnji, a z dvema spremembama: zagrebški Medveščak se je zavihtel v precej močnejšo rusko ligo KHL, namesto hrvaškega kluba je novinec iz Italije oziroma Južne Tirolske Bolzano. Zaradi zgoščenega koledarja, povezanega z reprezentančnimi obveznostmi (Avstrija, Slovenija in Madžarska bodo naslednje leto nastopile na drugoligaškem SP, ki je na sporedu prej kot SP elitne skupine) ter olimpijskega turnirja, na katerem bosta nastopili Avstrija in Slovenija, bo letos liga Ebel imela še za odtenek napornejši ritem kot v prejšnji sezoni.
V prvem delu se bo 12 ekip merilo v štirikrožnem sistemu in v 44 krogih in odigralo 264 tekem. Sledil bo vmesni del tekmovanja, v katerem si bo prvih šest ekip skušalo priigrati kar najboljše izhodišče pred končnico, drugih šest pa bo lovilo še dve prosti mest za nadaljevanje sezone. Ta del tekmovanja (deset krogov) bo nato prekinil olimpijski premor, po Sočiju pa se bo liga Ebel nadaljevala s končnico osmih moštev. Prve tekme na izpadanje se bodo začele 7. marca, zmagovalec pa bo znan najpozneje 13. aprila.

Naslov brani celovški KAC, ki velja za enega od favoritov tudi v tej sezoni. Njegovi največji tekmeci naj bi bili Dunajčani – finale sezone 2013/12 so izgubili z 0:4 – in Salzburžani, iz druge vrste bodo napadali beljaški VSV, Gradec in Linz, v Avstriji pa menijo, da tuje ekipe v ligi (Telemach Olimpija, Sapa Fehervar, Orli Znojmo in Bolzano) nimajo resnejših možnosti za preboj do finala, med take štejejo tudi domača kluba Dornbirn in Innsbruck.
Liga Ebel bo zanimiva tudi zaradi novega evropskega klubskega tekmovanja. To je šele v povojih, v hokejskih krogih bi radi naredili nekakšno različico lige prvakov na ledu, v njej pa naj bi sodelovalo med 32 in 40 klubov. Kot je na nedavni predstavitvi pred novo sezono lige Ebel na Dunaju dejal direktor tekmovanja Christian Feichtinger, bi imela v tem tekmovanju moštva iz lige Ebel štiri mesta, za sodelovanje pa se zanimajo tudi na Švedskem, Finskem, v Nemčiji, na Češkem in v Švici.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.