Pop in

Zlata palma za Michaela Moora

Cannes, 22. 05. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Na 57. mednarodnem filmskem festivalu v Cannesu je zlato palmo za najboljši film prejel ameriški režiser Michael Moore.

Michael Moore si je prislužil najprestižnejšo nagrado filmskega festivala v Cannesu. na sliki z igralko Charlize Theron (Foto: Reuters)
Michael Moore si je prislužil najprestižnejšo nagrado filmskega festivala v Cannesu. na sliki z igralko Charlize Theron (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Moorov politični dokumentarec Fahrenheit 9/11 je nagrado prejel v konkurenci s še 18 filmi in je prvi dokumentarec, ki je bil nagrajen z zlato palmo po "The Silent World" Jacquesa Cousteauja leta 1956.

Michael Moore je leta 2002 v Cannesu dobil posebno nagrado za dokumentarec "Bowling za Columbine" S tem dokumentarcem je istega leta dobil tudi oskarja.

"Kaj sem storil? Popolnoma sem prevzet. Hvala," se je za zlato palmo zahvalil Moore, ki je ob tem prejel tudi stoječe ovacije zbranih. Moore je z dokumentarcem Fahrenheit 9/11 zlasti v ZDA poskrbel za veliko razburjenje. V njem namreč opisuje vezi med družino predsednika Georgea Busha in savdsko kraljevo družino in družino Osame bin Ladna ter kritično prikazuje Bushevo ravnanje takoj po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001.

Palmo za režijo je prejel Tony Gatlif za film Exils (Foto: Reuters)
Palmo za režijo je prejel Tony Gatlif za film Exils (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Palmo za najboljšo žensko vlogo si je prislužila kitajska igralka iz Hongkonga Maggie Čeung
Palmo za najboljšo žensko vlogo si je prislužila kitajska igralka iz Hongkonga Maggie Čeung FOTO: Reuters

Palma za režijo je odšla v roke Tonyju Gatlifu za filmsko popotovanje iz Francije v Alžirijo z naslovom "Exils", kitajska igralka iz Hongkonga Maggie Čeung si je za svojo upodobitev narkomanke, ki si skuša urediti življenje, v filmu "Clean" Olivierja Assayasa prislužila nagrado za najboljšo žensko vlogo, medtem ko je bil šele 14-letni japonski igralec Jagira Juja nagrajen za vlogo v "Nobody Knows", v katerem igra najstarejšega od štirih otrok, ki živijo v osami.

Palmo za najboljši scenarij sta dobila Francoza Agnes Jaoui in Jean-Pierre Bacri, in sicer za film "Comme une image." Film je režirala Jaouijeva, osredotoča pa se predvsem na samopodobo mlade ženske, ki se bori z odvečnimi kilogrami, in se ji zdi, da jo bližnji zanemarjajo.

Poleg ameriškega režiserja Quentina Tarantina so bile v žiriji med drugim tudi igralke Emmanuelle Beart, Tilda Swinton in Kathleen Turner
Poleg ameriškega režiserja Quentina Tarantina so bile v žiriji med drugim tudi igralke Emmanuelle Beart, Tilda Swinton in Kathleen Turner FOTO: Reuters

Tajski film "Tropical malady" režiserja Apichatponga Weerasethakula, zgodba brez dialogov o moškem, ki se sam sprehaja po džungli, je prejela tretjo nagrado žirije. Nagrado žirije je prejela tudi Irma P. Hall za vlogo v filmu Joela in Ethana Cohena "The Ladykillers", v katerem glavno vlogo igra Tom Hanks.

Z zlato kamero je posebna žirija, ki ji je predsedoval britanski režiser in igralec Tim Roth, za premierno stvaritev nagradila Keren Jedaja iz Izraela, in sicer za film "Mon Tresor", ki govori o prostitutki iz Tel Aviva in njenemu odnosu z najstniško hčerko.

Posebna žirija za kratkometražne filme, ki ji je predsedoval Rus Nikita Mihalkov, je palmo za najboljši kratkometražni film podelila filmu "Trafic" Catalin Mitulescu iz Romunije.

SORODNI ČLANKI