To, da je nogomet najpomembnejša postranska stvar na svetu, že dolgo velja za resnico. Prav tako kot dejstvo, da je najpomembnejši dogodek v svetu nogometa svetovno prvenstvo, ki že od leta 1930 vsaka štiri leta navdušuje in zaposluje tako športne navdušence kot tiste, ki se za to igro z žogo sicer ne zanimajo.

Začetki v znamenju Južnoameričanov
Začetki so bili v primerjavi s sodobnimi mundiali skromni. Prvo prvenstvo so pripravili v Urugvaju, med seboj pa se je pomerilo le trinajst reprezentanc. Organizatorji so imeli nemalo težav, ko so poskušali prepričati evropska moštva, naj se podajo na dolgo in drago prekooceansko potovanje do prizorišč. Nazadnje so uspeli privabiti štiri reprezentance s stare celine, Jugoslavijo, Belgijo, Francijo in Romunijo.
Prvi finale pa je bil v znamenju južnoameriških reprezentanc. Zmagali so gostitelji, ki so s 4:2 slavili nad Argentino. Za njima so se uvrstili Jugoslovani in Američani, za katere je to še vedno daleč najboljši nogometni dosežek vseh časov.
Do prvega mundiala je pripeljal spor med FIFO in Mednarodnim olimpijskim komitejem, ki je nogomet črtal s programa olimpijskih iger v Los Angelesu leta 1932. Takrat se nikomur ni sanjalo, da bo dogodek po odmevnosti in zaslužkih nazadnje prerasel olimpiado.
Brazilcem ukradli pokal

Od Urugvaja dalje se najboljši nogometaši sveta vsaka štiri leta – zaradi vojne sta odpadli le prvenstvi leta 1942 in 1946 – pomerijo za prestižno trofejo. Pokal je prehoden, zmagovalec ga lahko obdrži le štiri leta, če jim seveda ne uspe naslova obraniti. S tem dosežkom se lahko pohvalita le dve državi, Italija in Brazilija. Slednja je daleč najuspešnejša udeleženka prvenstev in edina, ki je dobila pokal v trajno last. Podelili so jim ga leta 1970, ko so tretjič postali svetovni prvaki.
Za naslednje prvenstvo so nato oblikovali novega, ki ga nameravajo ne glede na število naslovov posamezne države podeljevati do leta 2038. Takrat bodo namreč zapolnili prostor, kamor vpisujejo imena zmagovitih reprezentanc. Sicer pa so Carioce – Brazilci – tudi stari pokal lahko občudovale le trinajst let, potem pa je prišel v roke tatov in izginil neznano kam.
Sedem velikih
Čeprav se na mundialu vsake štiri leta meri 32 reprezentanc, je le sedmim uspel veliki met: osvojitev naslova svetovnih prvakov. Brazilci so se veselili petkrat, Nemci in Italijani trikrat, Argentinci in Urugvajci dvakrat, Angleži in Francozi pa po enkrat. Tudi na drugem mestu ni večje gneče, tam se je doslej izmenjevalo osem držav, Brazilija, Nemčija, Italija, Argentina, Čehoslovaška, Madžarska, Nizozemska in Švedska. Nemci so ob tem najbolj ‘nesrečni’ saj so kar štirikrat klonili v finalu, Švedi so se na stopničke povzpeli enkrat, ostali pa so bili drugi najboljši po dvakrat.
Sicer pa se je v kvalifikacije za prestižno tekmovanje doslej podalo kar 207 reprezentanc, samo za Nemčijo 2006 se jih je potegovalo 197, še en dokaz, da je nogomet resnično globalen dogodek.

Dajmo možnost vsem
Sistem tekmovanja se je v dolgih letih precej spreminjal. Od 1934. do 1978. se je na prvenstvo uvrstilo šestnajst moštev, postopoma pa so število udeležencev povečali na 32. Vključiti so želeli ‘eksotične’ reprezentance, za katere je veljalo, da skoraj nimajo možnosti proti evropskim in južnoameriškim ekipam.
Te so doslej osvojile vse naslove, vse do leta 1990 pa so se izmenjevale tudi kot gostiteljice. Nato so priložnost dobile najprej Združene države, kasneje pa še Japonska in Južna Koreja, ki sta skupaj pripravili prvo prvenstvo na azijskih tleh. Čez štiri leta bo na svoj račun prišla še Afrika, nato pa se bodo najboljši nogometaši spet merili v Južni Ameriki.
Nogomet - velik posel

Pripraviti svetovno prvenstvo v nogometu velja za veliko čast in hkrati velik finančni zalogaj. Vendar pa se vložek povrne, lov za usnjeno žogo je namreč velik posel, kjer se obračajo milijarde, hkrati pa se lahko država organizatorka na najboljši možen način predstavi svetu. Pred štirimi leti je tekme spremljalo 28,8 milijard ljubiteljev nogometa po vsem svetu, samo finale pa je pred male zaslone privabil 1,1 milijardo navdušencev.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.