Ženska v rdeči obleki, ki jo je turški policist poškropil s solzivcem, je obkrožila splet in postala glavna tema na družbenih omrežjih. Njena podoba pa je celo postala simbol turških protestov. "Fotografija prikaže bistvo demonstracij," je dejala študentka matematike Esra at Besiktas. "Mirni protestniki so tarča nasilnih policistov," je dodala.
Ženska v rdečem se je pojavila tudi na številnih plakatih, na katerih je zapisano: "Več solzivca, kot uporabite, več nas bo na ulicah."
Zaskrbljenost zaradi ravnanja turške policije
ZDA in Evropska unija kot tudi številne skupine za človekove pravice so že opozorile na uporabo pretirane sile s strani policije. Zaskrbljenost je izrazila tudi organizacija Amnesty International (AI). Predstavnik AI za Turčijo Andrew Gardner je med drugim izpostavil pretirano rabo solzivca s strani policistov. "Solzivec se ne sme uporabljati proti mirnim protestnikom," je poudaril.
Turški premier Recep Tayyip Erdogan je medtem državljane in državljanke pozval, naj ne nasedejo provokacijam protestnikov, ki jih po njegovem mnenju organizirajo "skrajni elementi".
Omejitev pravic žensk in vrnitev k tradicionalnim vlogam
Protestniki se ne strinjajo s sedanjo politiko premierja Erdogana. Predvsem mladi so nezadovoljni z omejitvijo prodaje in oglaševanja alkoholnih pijač, številne pa moti tudi Erdoganova postopna islamizacija družbe in podpora sirskim upornikom v državljanski vojni v Siriji.
Predvsem predstavnice nežnejšega spola pa moti Erdoganov diktat, naj ima vsaka ženska tri otroke. V tem vidijo omejitev pravic žensk in njihovo vrnitev k tradicionalnim vlogam. "Spoštujem ženske, ki nosijo naglavno ruto, to je njihova pravica. A hkrati si želim, da se zaščitijo tudi moje pravice," je dejala Esra. "Želim postati uspešna poslovna ženska in živeti v svobodni Turčiji," je dodala.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.