Da bi izboljšali varnost v prometu, bodo v 23 križiščih v Mariboru namestili sisteme za avtomatsko detekcijo prekoračitve hitrosti. Za zdaj so sistemi nameščeni na 14 semaforjih, kar skupaj predstavlja 30 merilnih naprav. Načrtovana je tudi detekcija vožnje v rdečo luč, ki pa za zdaj še ne deluje.
Mnogi Mariborčani se zaradi sistema jezijo, saj so prepričani, da bodo kazni udarile predvsem tiste voznike, ki za kakšen kilometer ali dva prekoračijo omejitev hitrosti, zaradi česar še ne pomeni, da so divjaki. Z občine pojasnjujejo, da se za hitrosti, izmerjene do 100 kilometrov na uro, upošteva varnostna razlika minus 5 kilometrov na uro, za hitrosti nad 100 kilometrov na uro pa varnostna razlika minus 7 kilometrov na uro. To pomeni, da če se boste čez križišče peljali s hitrostjo 55 kilometrov na uro (omejitev je 50 kilometrov), vas naprava ne bo zaznala.
Bo pa naprava zagotovo zaznala vse tiste, ki imajo pretežko nogo. Takšnih je bilo v prvih 36 urah kar 5000. Kazen lahko prekrškarji na dom pričakujejo v tednu dni. Najnižja globa je 40 evrov, najvišja pa 1200 evrov s pripadajočimi 18 kazenskimi točkami. Gre za precej velik razpon. Za vse kazni, ki jih boste plačali v 16 dneh od prejema plačilnega naloga, velja 50-odstotni popust. Za zdaj merijo samo prekršitve hitrosti, medtem ko prekrškov vožnje skozi rdečo luč še ne merijo.
S plačanimi kaznimi se izplačuje investicija v posodobitev semaforizacije
Radarji delujejo v okviru projekta Nadgradnja in avtomatizacija cestnega prometa v mestni občini Maribor. Gre za javno-zasebno partnerstvo med občino Maribor in podjetjem Iskra sistemi, ki je postavilo radarje in ki mu bo mariborska občina nakazala 92 odstotkov plačanih kazni. Namen tega partnerstva je, da se v Mariboru posodobi celotna semaforizacija. To pomeni, da mora sistem delovati brezhibno, da bodo vsi semaforji povezani in da bodo Mariborčani dobili odštevalne glave na semaforjih za pešce. Ta projekt je vreden 30 milijonov evrov, ker pa občina nima denarja, je z Iskro sistemi podpisala javno-zasebno partnerstvo. Podjetje načrtuje, da bo v štirih letih posodobilo dotrajan semaforski sistem.
Namen projekta je umiritev prometa in s tem tudi izboljšanje varnosti v prometu za vse udeležence, opozarjajo na občini. S tem zavračajo očitke mnogih Mariborčanov, ki so prepričani, da je s tem projektom nekdo mastno zaslužil in da za takšen merilni sistem v mestu ni potrebe. A številke govorijo nasprotno. Kot kaže, je v Mariboru bistveno več voznikov, ki prekoračijo omejitve.
In kako delujejo merilniki?
Sistem na podlagi kamere in detektorjev hitrosti zazna kršitelja. Merilna mesta avtomatsko pošljejo slikovni material z inkriptiranimi podatki v center za obdelavo prekrškov. Medobčinsko redarstvo mestne občine potrdi prekršek in avtomatsko pošlje poizvedbo o vseh potrebnih podatkih za izdajo plačilnega naloga. Redarstvo po prejemu vseh potrebnih podatkov kot prvostopenjsko sodišče izda plačilni nalog.
KOMENTARJI (771)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.