Pozivi iz DL, SD in DeSUS pa tudi iz opozicije nakazujejo, da so predčasne volitve zelo verjetne. Po neuradnih informacijah 2UR naj bi premierka Alenka Bratušek v torek predsedniku Borutu Pahorju ponudila odstop. To pomeni, da začnejo teči roki za predčasne volitve. Vsaka druga rešitev za ohranitev te vlade bi bila namreč težko izvedljiva, saj koalicijski partnerji v en glas zatrjujejo, da je ta vlada že preteklost. Možno je le, da bi premierka v torek Pahorju ponudila svoj odstop z odlogom, in sicer, da se ugotovi, kdaj je tisti rok, ko mora odstopiti, da so volitve čim prej, a da ima hkrati ta vlada še vedno nekaj dni oziroma tednov polna pooblastila za sprejemanje nujnih ukrepov.
Kaj sledi, če premierka ponudi odstop?
Če Bratuškova v torek ponudi odstop, se najprej v dveh najkasneje pa v sedmih dneh s tem seznanijo poslanci, to bi se najverjetneje zgodilo 5. maja, ko začne teči 30 dnevni rok za iskanje novega mandatarja, ki pa ga lahko predlaga predsednik države ali vsaj 10 poslancev.
A po informacijah 24UR ne koalicijski partnerji ne Pahor novega mandatarja ne bodo predlagali. Možno je sicer, da bi neke vrste slamnatega mandatarja predlagalo 10 poslancev Pozitivne Slovenije, a le zato da bi s postopki zavlačevali in bi si stranka s tem kupila čas za pripravo na volitve. Ker ustavno sodišče podobno kot pri referendumu o arhivih, ne bi dovolilo volitev v času počitnic, je najhitrejši možen datum, ko bi šli na volišča, tretja nedelja v septembru, torej 21. september.
Razkol v PS?
Poleg prihodnosti vlade je na kocki tudi prihodnost največje vladne stranke. Nekateri vidni člani so namreč po Jankovićevem prevzemu vodstva stranke že napovedali izstop iz stranke ali pa celo že izstopili, denimo Tamara Vonta. Po Vontinih poteh je šel Dragan Bosnić, ki je Facebooku objavil fotografijo svoje izstopne izjave in napovedal, da se seli med nepovezane poslance. Da se v stranki ne vidi več, je za časnik Delo potrdil tudi Brane Golubovič. O podobnem koraku naj bi razmišljal še Jerko Čehovin.
In kdo bi še lahko sledil četverici? Pričakovati je denimo odhod vodje poslanske skupine Janija Möderndorferja in drugih premierkinih zaveznikov: Alojza Potočnika, Alenke Pavlič, Maje Dimitrovski in Aljoše Jeriča. A kot je dejal Peter Vilfan, ki za zdaj še ni izstopil ne iz stranke, ne iz poslanske skupine, bo več jasno jutri, ko bodo poslanci znova skupaj v parlamentu, so poročali v 24UR.
Že druge predčasne volitve zapored?
Če bo padla odločitev za predčasne volitve, pa bodo to tretje parlamentarne volitve v manj kot šestih letih in že druge predčasne volitve zapored. Zadnja vlada, ki je zdržala cel mandat, je bila prva vlada Janeza Janše. SDS je v koaliciji z NSi, SLS in DeSUS vladala med letoma 2004 in 2008. Na parlamentarnih volitvah tega leta, ki so sovpadale prav z začetkom svetovne finančne in gospodarske krize, je slavila SD. Ta je koalicijo sestavila z LDS, Zares in DeSUS.
KOMENTARJI (1841)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.