Skupina poslancev s prvopodpisanim Ivanom Vogrinom je v četrtek vložila že drugo interpelacijo zoper ministra za notranje zadeve Gregorja Viranta, je razvidno s spletne strani DZ.
Po poročanju Dela mu med drugim očitajo klientelizem ter "situacijsko moralo" pri imenovanju in razreševanju načelnikov upravnih enot. Vogrin pravi, da so očitki podprti s primeri ter dokumenti in je prav, da "se je interpelacija zgodila".
"Ta interpelacija si ne zasluži nobene pozornosti in z moje strani je tudi ne bo deležna. Sicer pa mislim, da osebe, obsojene zaradi zlorabe uradnega položaja, ne bi smele opravljati poslanske funkcije,'' se je na vloženo interpelacijo za 24ur.com odzval Virant. Verjetno je mislil Vogrina.
Vogrin je bil namreč na prvi stopnji pogojno obsojen zaradi zlorabe položaja med županovanjem. A je poslanec danes poudaril, da je višje sodišče leta 2013 že razveljavilo sodbo sodišča na prvi stopnji. Ob tem je bil kritičen do medijev, ki so po njegovih besedah o sodbi na prvi stopnji veliko pisali. Ko je višje sodišče sodbo razveljavilo, tega razen časopisa Delo, kot pravi Vogrin, nihče ni niti omenil. "Toliko o novinarski etiki in morali," je dodal.
Prvopodpisani je nekdanji poslanec DL
Prvopodpisani pod interpelacijo je nekdanji poslanec DL, danes pa nepovezani poslanec Ivan Vogrin, še devet glasov za vložitev interpelacije pa so po poročanju Dela prispevali poslanci SDS Andrej Čuš, Zvone Lah, Marijan Pojbič, Mateja Pučnik, Štefan Tisel, Ivan Grill, Danijel Krivec, Marko Pogačnik in Ljubo Žnidar. SDS je bila skupaj z NSi sicer že sovlagateljica prve interpelacije proti Virantu decembra lani, a jo je minister uspešno prestal.
Na vloženo interpelacijo so se odzvali tudi v poslanski skupini SLS. Vodja PS Mihael Prevc je sporočil, da so že oktobra lani skupaj z Nsi pripravili interpelacijo zoper Viranta, ki se je v veliki meri dotikala spornih dejanj. A izkazalo se je, da minister še vedno uživa podporo koalicije in ker menijo, da se v nekaj mesecih ni veliko spremenilo, podpisov k interpelaciji niso prispevali. So pa se sestali z Vogrinom in se strinjajo, da mora Virant temeljito pojasniti očitke iz interpelacije. V SLS se nagibajo k podpori interpelaciji, a dokončna odločitev bo padla na eni izmed naslednjih sej poslanske skupine.
Kaj mu očitajo?
Tokrat ministru in prvaku DL med drugim očitajo politično kadrovanje, saj naj bi nekdanjemu izvršnemu direktorju DL Janku Jenku pomagal v nadzorni svet Slovenske industrije jekla (SIJ). In to kljub temu, da "se je pred tem silno čudil in zgražal" nad imenovanjem nekdanjega državnega sekretarja in člana PS Gašparja Gašparja Mišiča na direktorsko mesto v državni Luki Koper, poroča Delo.
Tretji očitek leti na "ministrova dvojna merila" pri konkretnih "(ne)posegih" v vrhove upravnih enot Ljubljana, Maribor, Murska Sobota, Grosuplje in Žalec, še piše časnik.
Poslanci ministru očitajo še dvojna merila pri odnosu do ministra za infrastrukturo Sama Omerzela in zdaj že nekdanjega gospodarskega ministra Stanka Stepišnika.
SLS in NSi se "nagibata k podpori interpelacije"
V NSi in SLS se bodo o podpori interpelaciji, ki jo je zoper notranjega ministra Gregorja Viranta vložilo deset poslancev s prvopodpisanim Ivanom Vogrinom, še odločali. V NSi napovedujejo, da jo bodo najverjetneje podprli, k podpori se nagibajo tudi v SLS.
Po besedah predsednice NSi Ljudmile Novak v stranki podpisov k interpelaciji niso prispevali, ker je NSi skupaj s SLS in SDS zoper Viranta že pred časom vložila svojo interpelacijo.
Menijo, da so mnogi očitki iz nove interpelacije točni in delno podobni očitkom iz njihove interpelacije, zato bodo v DZ najverjetneje glasovali za Virantovo razrešitev. O tem se bodo v stranki sicer še odločali.
Tudi v SLS so v sporočilu za javnost spomnili, da so bili sovlagatelji prve interpelacije zoper Viranta. Ta je pokazala, da Virant "resnosti očitkov navkljub, še vedno uživa podporo koalicijskih strank". Ker pa težko verjamejo, da se je v tem času kaj spremenilo, svojih podpisov k interpelaciji niso prispevali, pojasnjujejo.
Se pa v SLS, kot navajajo, nagibajo k podpori interpelaciji, saj da ima Virant zase in za svoje ministre v primerjavi z ostalimi dvojna merila. Kot ugotavljajo, se glavnina očitkov iz interpelacije sicer ne nanaša na Virantovo delo kot ministra, mora pa biti "katerikoli minister tudi izven okvirja svoje funkcije zaupanja vredna oseba in spoštovati visoke etične standarde".
Dokončno se bodo v SLS o podpori interpelaciji odločili na eni izmed naslednjih sej poslanske skupine.
V stranki še ugotavljajo, da vsaka nova interpelacija še bolj povezuje koalicijo trenutnih strank. Te so "med seboj programsko zelo različne, a jim kot edina skupna točka ostaja zgolj skrb, kako čim dlje ostati skupaj," dodajajo.
KOMENTARJI (241)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.