T. i. Iniciativa zdravnikov je opozorila na slabo delovanje javnega zdravstvenega sistema pri nas. Slabo delovanje je po njihovi oceni posledica tega, da se sistem ne prilagaja spremembam družbe. Zdravniki, ki so združeni v iniciativi, so opozorili, da se javna sredstva, ki so namenjena zdravljenju bolnikov, porabljajo netransparentno, brezplačen dostop do storitev javnega zdravstvenega sistema je za bolnike vedno težji, nosilci storitev javnega zdravstva pa na to nimajo vpliva.
V iniciativi so Danijel Bešič Loredan iz bolnišnice Valdoltra, Erik Brecelj z Onkološkega inštituta Ljubljana, Nataša Fikfak iz bolnišnice v Šempetru, Miro Jurančič iz Zdravstvenega doma Sežana in Boštjan Lovšin iz bolnišnice v Izoli.
"Če bodo pravila igre jasno napisana, ne bo prostora za mahinacije – vsak bo vedel, kakšna so pravila igre," je dejal Bešič. Brecelj pa je dejal, da so odločeni, da spremenijo sistem. "Nič ne bi pomagalo, če bi odstavljali direktorje, če pa sistema ne spremenimo," je povedal.
Zahtevajo transparentno porabo javnega denarja v zdravstvenem sistemu. Opozarjajo, da javni zdravstveni sistem ne deluje racionalno, denar, namenjen zdravljenju pacientov, pa se usmerja v zasebni sektor.
Zavzemajo se za racionalizacijo javnega zdravstvenega sistema. "Določijo naj se kriteriji strokovne in organizacijske racionalizacije na primarnem, sekundarnem in terciarnem nivoju zdravstvenega sistema z jasno opredeljenimi in standardiziranimi kliničnimi postopki," je dejal Bešič.
V iniciativi menijo, da bi se morali določiti drugačni kriteriji pri izbiri vodstev javnih zavodov. Tako vodilni kot tudi nadzorni organi pa naj prevzamejo tudi materialno odgovornost za napačne odločitve.
Odgovorni naj natančno opredelijo pravice bolnikov in tako razbremenijo pritisk na vse zaposlene v javnem zdravstvenem sistemu, zahtevajo v iniciativi. Kot je poudaril Brecelj, morajo odgovorni na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije in ministrstvu za zdravje ob zmanjševanju mase denarja za zdravstvo jasno povedati, katere storitve ne bodo več plačane iz naslova javnega zdravstva.
Jasno je treba ločiti javni zdravstveni sistem in zasebni zdravstveni sistem, je dejal Bešič. Poleg tega pa je treba jasno opredeliti tudi podeljevanje koncesij, je poudaril.
Ne nazadnje v iniciativi izpostavljajo sistem javnih naročil. Tega je treba prilagoditi novim evropskim direktivam in posledično zmanjšati ceno medicinskih materialnih stroškov za primerljive skupine posegov in dejavnosti, pravijo.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.