V Akciji za ohranitev javnega zdravstvenega sistema in njegovo socialno pravično nadgradnjo so primerjali zgodbo NLB in zgodbo o slovenskem javnem zdravstvu. Pravijo, da je NLB zaradi sprege med politiko, tajkuni, korupcijo in klientelizmom ter popolne odsotnosti odgovornosti postal jama brez dna. Jama, ki jo je vlada pred kratkim dokapitalizirala s 500 milijoni evrov davkoplačevalskega denarja. "Za nastalo situacijo, ki je Slovenijo porinila na dno Evrope, nihče ni odgovarjal. Enak način sistemskega delovanja uničuje tudi naše javno zdravstvo," pravijo v akciji.
Pravijo, da v zdravstvo ni treba vložiti toliko denarja kot v NLB, da bi ga ohranili in stabilizirali. Je pa nemudoma treba sprejeti ukrepe, ki bodo preprečili razpad zdravstvenega sistema.
Zdaj je očitno, da se slabe gospodarske razmere še kako poznajo v našem javnem zdravstvu. V akciji pravijo, da 100.000 ljudi v Sloveniji ne zmore več plačevati premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Tako nimajo dostopa do javnega zdravstvenega sistema oziroma morajo za storitve in zdravila posebej plačati. To doplačilo se giblje med 10 in 90 odstotkov cene.
Varčevanje vpliva tudi na zdravnike družinske medicine, ki so napovedali zapiranje svojih ambulant. Vsaj 150 mladih zdravnikov je na zavodu za zaposlovanje, večina slovenskih bolnišnic pa v letu 2013 posluje z velikim minusom, razmere opisujejo v omenjeni akciji.
V akciji tako zahtevajo, da vlada do 1. septembra letos pripravi socialno pravično prenovo zdravstvenega sistema. Med drugim želijo transparentno porabo sredstev v zdravstvenem sistemu, socialno pravičen sistem zdravstvenega zavarovanja, široko dostopen javni zdravstveni sistem in ničelno toleranco korupcije v zdravstvenem sistemu.
Kot je znano, bo zaradi slabih razmer v zdravstvu 25. junija v Ljubljani potekal shod. Vendar pa minister za zdravje Tomaž Gantar v tem ne zaznava protesta, pač pa podporo delu ministrstva. Tudi na ministrstvu se namreč po njegovih besedah zavedajo korupcije v zdravstvu, želijo transparentno delo in javno zdravstvo.
Glede 1. septembra kot roka za pripravo ukrepov pa je Gantar dejal, da to zagotovo ne more biti datum za realizacijo zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. Predlog novega zakona o zdravstveni dejavnosti bo šel v javno razpravo v petek, preostali del reformnega programa na področju zdravstva pa naj bi bil pripravljen za javno obravnavo do konca leta.
Minister je ponovil, da so omenjeni termini popolnoma nerealni za pripravo sistemske zakonodaje. Pri tej si je treba vzeti nekaj časa, da tako pomembna vprašanja dorečejo tudi v sodelovanju z drugimi akterji, je pojasnil.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.