Odstop ministra za zdravje Tomaža Gantarja bo rešitev zdravstvenega sistema in druge nujne ukrepe prestavil v daljno prihodnost, je povedal predsednik Sindikatov v zdravstvu v okviru Pergama in predsednik Sindikata kliničnega centra Ljubljana Matija Cevc. Pojasnil je, da je zaskrbljen nad razlogi za ministrov odstop.
Po mnenju Cevca so šle stvari do zdaj v pravo smer. Glede prihodnosti slovenskega zdravstva je dejal, da najbrž ne bo svetla prav zaradi odstopa ministra, saj je to že tretji poskus izpeljave reforme. "Določeni lobiji niso videli v njej svojih koristi, zato so jo blokirali, kar kaže na to, da so zelo močni," je povedal.
Kot je zatrdil Cevc, je nujna izpeljava zdravstvene reforme, poleg tega pa je treba ukrepati tudi na področju zdravstvenega zavarovanja. Slovenskega zdravstva v sedanjem stanju si namreč ne moremo več privoščiti, ker je predrago, je dejal in dodal, da je treba čim prej pridobiti dodatne nove vire.
Pojasnil je, da se v zdravstvu 30 odstotkov sredstev odlije v zasebne žepe, kar po njegovem mnenju "ni prava smer". "Če bi zmanjšali tovrstne odlive ali jih preusmerili v javno zdravstvo, bodo že tukaj novi viri," je povedal.
Cevc je glede odstopa ministra povedal tudi, da si na njegovem mestu želi operativnega človeka, ki bo znal koordinirati in poiskati optimalne rešitve za zdravstvo. "Da bo med vsemi temi številnimi interesi znal najti pravo mero in da bi se tako zdravstvo rešilo težav, v katerih je zdaj," je pojasnil in dodal, da če do tega ne bo prišlo kmalu, se bo to poznalo tudi na zdravju prebivalstva.
ZSSS Gantarjev odstop obžaluje
V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so prepričani, da se bo za iskanje novega ministra porabilo preveč časa. Ob tem poudarjajo, da mora vlada, tako kot je izpostavljala problem bank, to storiti za zdravstvo kot osrednji problem slovenske družbe.
Po njegovem prepričanju je to skrb cele vlade, ne samo enega ministra. Minister za zdravje brez podpore koalicije ne more delovati, zato si tega vlada ne sme privoščiti, je dejal.
Predsednik ZSSS Dušan Semolič je poudaril, da je bil Gantar korekten sogovornik. Včasih so bila razhajanja med njegovim pogledom in zahtevami ZSSS. Ob sedanjih težavah v zdravstvenem sistemu Slovenija potrebuje odločnega ministra, ki bo pripravljen sprejemati kompromise, s katerimi bi lahko dosegli nujno potrebne spremembe. Kot ugotavlja Semolič, je problem v tem, da ministri ob poskusu posega na področji zdravstvenega zavarovanja in odprave načela vzajemnosti pri dodatnem zavarovanju naletijo na odpor ljudi, ki obvladujejo medije in politiko, zato mora biti minister močna osebnost, da ne bo podlegel tem pritiskom.
Izvršna sekretarka ZSSS Lučka Böhm je poudarila, da je odstop ministra povezan z nesoglasji znotraj koalicije, predvsem z ministrom za notranje zadeve Gregorjem Virantom. Minister je po njenih navedbah med drugim predvidel ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, pri katerem bi ena izmed štirih predlaganih alternativ povečala prispevno stopnjo delodajalca, kar bi znižalo neto plačo. Na ZSSS temu predlogu niso naklonjeni, saj so neto plače že precej nizke.
Kot je poudarila, so bolj naklonjeni možnosti, da bi se primanjkljaj iz ukinitve dopolnilnega zavarovanja pokril iz dohodnine. To pomeni, da v zdravstveno blagajno ne bi več prispevali vsi ljudje enako, kar je bilo do zdaj problematično predvsem za delavce in upokojence z najnižjimi prihodki.
Društvo Integriteta: Zdravstvo tarča interesnih skupin
V Društvu Integriteta pa opozarjajo, da je zdravstveni sistem tarča močnih interesnih skupin, ki preprečujejo strukturne spremembe in vplivajo na procese odločanja na škodo uporabnikov sistema. "Vlada mora zagotoviti, da se sistemske spremembe sprejmejo takoj, saj se razmere poslabšujejo," opozarjajo in dodajajo: "Odstop ministra za zdravje kaže na neurejenost sistema in nemoč za doseganje večje transparentnosti in nosilcev moči. Prisotnost močnih zasebnih interesov, ki obvladujejo slovensko zdravstvo, je razvidna že dlje časa, vendar je volja odgovornih za zamejevanje vplivov in zagotavljanje transparentne porabe denarja še vedno šibka. Razočarani smo nad aktivnostmi, ki jo vlade, pristojni in politika že leta namenjajo ureditvi zdravstva v Sloveniji."
Društvo Integriteta je že skozi raziskavo Nacionalni sistem Integritete ugotovilo, da je vpliv interesnih skupin v Sloveniji zelo velik, kar se negativno odraža s prepletanjem zasebnega in javnega pri dodeljevanju poslov, nedovoljenemu lobiranju in neustreznemu sistemu nadzora nad porabo javnega denarja.
Preberite tudi, kako je odstop ministra Gantarja razburkal odnose znotraj koalicije.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.