Zdravstveno stanje oceanov se slabša hitreje, kot so mislili do zdaj, je zapisano v najnovejšem poročilu mednarodnega programa za stanje oceanov (IPSO). Segrevanje zaradi podnebnih sprememb, zakisanost, zmanjševanje stopnje kisika, onesnaženost in pretiran ribolov so glavne grožnje oceanom.
Oceani so trenutno najbolj zakisani v zadnjih 300 milijonih letih. To je posledica sproščanja ogromnih emisij ogljikovega dioksida pri izgorevanju fosilnih goriv. Posledice zakisanja so lahko nepredstavljive: izumrtje nekaterih ključnih vrst v morju. Nekateri so zelo pesimistični in menijo, da je izumrtje praktično neizogibno. Vsekakor bi to pomenilo hud udarec tudi za človeka, saj so milijoni odvisni od ribolova.
Zaradi kislosti morja so še posebej na udaru korale, saj kislina razgrajuje njihovo krhko apnenčasto lupino. Korale so izjemno pomembne, saj so zatočišče za mlajše ribice, te pa so seveda del prehranjevalne verige. Korale so na udaru tudi zaradi onesnaženosti in cvetenja toksičnih alg.
Oceani absorbirajo ogljikov dioksid in toploto in zato je bilo človeštvo zaščiteno pred najhujšimi posledicami globalnega segrevanja, menijo morski biologi. Dvigovanje temperature na zemlji se je sicer upočasnilo, ni pa se ustavilo v oceanih, a javnost, predvsem pa odgovorni, ne prepoznajo ali pa nočejo prepoznati, resnosti situacije, opozarjajo v organizaciji.
''Ljudje se ne zavedajo ogromne vloge, ki jo igrajo oceani. Fitoplankton proizvede 40 odstotkov vsega kisika v ozračju in predstavlja 90 odstotkov vsega življenja v oceanih. Ker so oceani tako ogromni, še vedno obstajajo območja, ki jih nikoli pravzaprav nismo videli. Mi imamo slabo predstavo o biokemičnih procesih v največjem svetovnem ekosistemu,'' je dejal biolog z univerze v Oxfordu Alex Rogers.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.