Zdravniki brez meja so sporočili, da so v treh sirskih bolnišnicah v sredo, ko naj bi v državi uporabili kemično orožje, zdravili približno 3600 ljudi z nevrotoksičnimi simptomi. Od tega je po njihovih navedbah umrlo 355 ljudi.
Gre za prvo uradno potrditev, da so v tej nemirni državi res uporabili kemično orožje, vendar pa so v organizaciji opozorili, da znanstveno ne morejo potrditi vzrokov za te simptome.
Kot je povedal direktor organizacije Bart Janssens, vzorec dogodkov in simptomi, o katerih so poročali, "močno kažejo na množično izpostavljenost nevrotoksičnemu agensu". "Medicinsko osebje v teh ustanovah je zdravnikom MSF posredovalo podrobne podatke glede večjega števila pacientov, ki so prišli s simptomi krčev, pretiranega slinjenja, zoženimi zenicami, zamegljenim vidom in oteženim dihanjem," je pojasnil Janssens.
Režim trdi, da so kemično orožje uporabili uporniki, ti trdijo ravno nasprotno
"Vojaška enota obkoljuje predel Džobara, kjer so teroristi uporabili kemično orožje," je poročala sirska državna televizija, ki je dodala, da so se vojaki, ki so se poskušali prebiti v ta predel mesta, zadušili. Domnevni napad sicer ni povezan s sredinim pokolom s kemičnim orožjem, v katerem je po navedbah opozicije bilo ubitih več kot 1.300 ljudi.
Džobar je predel Damaska, ki je trenutno še v rokah upornikov, vladne sile pa ga želijo znova osvojiti. Po poročanju sirske televizije so "izbruhnili spopadi na območju Džobarja, kjer se vojaške enote pripravljajo na začetek ofenzive za zavzetje območja". "Veliko vojakov je bilo ranjenih, ko so vdihnili strupene pline, nekateri od njih so v kritičnem stanju," je še navajala televizija.
Francija: Za kemični pokol je odgovoren sirski režim
Medtem pa je francoski zunanji minister Laurent Fabius danes dejal, da vsi znaki kažejo na to, da za sredinim "kemičnim masakrom" na obrobju Damaska stoji sirska vlada. "Vse nam dostopne informacije nakazujejo na to, da je v bližini Damaska prišlo do kemičnega pokola in da je zanj odgovoren sirski režim," je dejal med obiskom Zahodnega brega.
Nasprotniki režima sirskega predsednika Bašarja al Asada namreč trdijo, da so vladne sile ubile več kot 1.300 ljudi, ko so v sredo vzhodno od Damaska uporabile kemično orožje. Vlada te obtožbe vztrajno zavrača.
Iran se je pri očitkih glede rabe kemičnega orožja postavil na stran sirskega režima, svojega tesnega zaveznika. Predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Abas Arakči je danes dejal, da obstajajo dokazi, da so kemično orožje v sredinem napadu uporabili uporniki. "Zelo smo zaskrbljeni nad informacijami glede rabe kemičnega orožja v Siriji in strogo obsojamo njegovo rabo," je dejal. "Obstajajo dokazi, da so teroristične skupine izvedle ta napad," je še dejal Arakči.
Obenem je Iran še posvaril pred kakršnim koli vojaškim posredovanjem Zahoda v krvavi sirski konflikt, potem ko so ZDA namignile, da preučujejo to možnost.
ZDA naj bi se pripravljale na vojaški poseg v Siriji
ZDA naj bi se po poročanju ameriške televizije CNN pripravljale na vojaški poseg v Siriji in že čakajo na morebitno odločitev predsednika ZDA Baracka Obame. Tudi obrambni minister Chuck Hagel je potrdil, da ZDA premikajo sile za morebitno posredovanje, neimenovani predstavnik Pentagona pa je dodal še, da že imajo seznam ciljev letalskih napadov.
Danes pa je v sirsko prestolnici prispela generalna podsekretarka Združenih narodov Angela Kane, da bi se udeležila pogovorov, katerih cilj je določiti okvire za preiskavo domnevnih napadov s kemičnim orožjem. Nalogo ji je naložil generalni sekretar ZN Ban Ki Mun, ki je sirski režim in njegove nasprotnike pozval, naj sodelujejo v naporih ZN za izvedbo preiskave domnevnih napadov.
KOMENTARJI (400)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.