
Zunanja ministra ZDA in Kitajske John Kerry in Vang Ji se strinjata, da je za Korejski polotok nujna jedrska razorožitev. Kerry se je s svojim kitajskim kolegom srečal v Pekingu, sprejel pa ga je tudi predsednik Ši Džinping. "Gre za kritičen trenutek s številnimi zalo zahtevnimi izzivi. Položaj na Korejskem polotoku, izzivi v Iranu in jedrsko orožje, Sirija in Bližnji vzhod ter gospodarstva po vsem svetu, ki potrebujejo nov zagon," je med pogovorom s kitajskim predsednikom dejal Kerry.
Ob začetku srečanja Ši ni omenil Koreje, je pa dejal, da je odnos med Kitajsko in ZDA dosegel "novo zgodovinsko fazo, ki se je začela dobro".
Vendar je kitajska državna tiskovna agencija Šinhua v komentarju, objavljenem malo pozneje, zapisala, da bi ameriško strateško teženje k Aziji lahko rodilo nezaupanje. Washington bi "moral pomagati iskati razumne in izvedljive rešitve za regionalna vprašanja".
"Med obtoževanjem Pjongjanga, da nespametno izziva in ne upošteva mednarodnih želja, je Washington sam tudi podpihoval požar," je še zapisala Šinhua, sklicujoč se na stopnjevanje ameriške vojaške pomoči Južni Koreji.

Peking ne želi pritiskati na Pjongjang
Kitajska, ki je glavna zaveznica Severne Koreje že od korejske vojne (1950–1953), bi lahko imela močan vpliv na to izolirano komunistično državo.
Po ocenah ameriškega Sveta za zunanje odnose naj bi Kitajska Severni Koreji zagotavljala kar 90 odstotkov uvožene energije, 80 odstotkov blaga za široko porabo in kar 45 odstotkov hrane.
Analitiki opozarjajo, da Kitajska ne želi premočno pritisniti na sosedo, saj bi to lahko destabiliziralo državo, Kitajsko pa bi preplavili lačni severnokorejski begunci. To bi lahko vodilo tudi k združitvi obeh Korej, nova država pa bi bila zaveznica ZDA.
Kerry je pred obiskom Kitajske obiskal Južno Korejo. V Seulu je v petek poudaril, da mednarodna skupnost ne bo sprejela Severne Koreje kot jedrske sile in da bodo ZDA branile svoje azijske zaveznice v primeru napada. Pogajati so se pripravljeni, a le če se Severna Koreja odpove jedrskemu programu, je dodal.
Na Korejskem polotoku se vojaška napetost stopnjuje, odkar je Severna Koreja decembra opravila poskusno izstrelitev in februarja opravila jedrski poskus.
Kerry bo svojo štiridnevno turnejo po Aziji končal na Japonskem.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.