NBC je objavil osnutek dogovora odbora senata za zunanje zadeve, po katerem bi posredovanje trajalo 60 dni, z možnostjo 30-dnevnega podaljšanja, prepoveduje pa uporabo vojaških sil na tleh.
"Po tem scenariju ima predsednik dovoljenje za namestitev sil in odgovor na Asadovo uporabo kemičnega orožja proti lastnemu ljudstvu, ob tem pa je posredovanje časovno omejeno, opredeljen je tudi način, ki zagotavlja, da med sirsko in ameriško vojsko ne bo neposrednega vojskovanja," pravi senator Bob Menendez.
Državni sekretar Jonh Kerry pa je dodal, da bi bila ogrožena kredibilnost ZDA, če ne bi posredovali proti Asadovi uporabi kemičnega orožja. "Zdaj ni primeren čas, da le opazujemo morijo," je dejal. "V Iranu in Severni Koreji nedvomno opazujejo. Če ne bomo ukrepali, si bomo s tem otežili življenje," je prepričan.
Poleg tega naj bi uporaba kemičnega orožja v Siriji predstavljala nevarnost za širšo regijo, torej tudi za ameriške zaveznice Izrael, Jordanijo, Turčijo, Libanon in Irak. "Če je Asad pripravljen uporabiti kemično orožje proti lastnemu narodu, nas mora skrbeti, da se do orožja dokopljejo teroristične skupine, kot je Hezbolah," je še dodal Kerry.
Manj prepričan pa je senator James Risch. "Če bi šlo za neposreden napad na ameriške interese, se ne bi niti spraševal o pravilnosti posredovanja, tako pa ... " Skrbi ga tudi, da bodo s tem pomagali Asadu, ki bo lahko podpornikom po omejenem napadu dejal, da se je zoperstavil najmočnejši državi na svetu.
KOMENTARJI (64)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.