Avstralska ladja Ocean Shield je med iskanjem malezijskega letala poskušala zaznati nove signale v vodah zahodno od avstralskega mesta Perth. Včeraj ji je to tudi uspelo. Prvič je signal trajal pet minut in 32 sekund, drugič pa okoli sedem minut, je pojasnil vodja iskalne akcije Angus Houston. Gre za isto ladjo, ki je že konec tedna zaznala dva signala, ki bi lahko bila povezana s črnimi skrinjicami pogrešanega malezijskega letala.
"Ladja je štiri signale zaznala na istem širokem območju," je povedal Houston. "Verjamem, da iščemo na pravem območju, a razbitine letala moramo dejansko videti, preden lahko rečemo, da je let MH370 svojo pot zagotovo končal tu," je dodal. Vodja iskalne akcije je še dejal, da iskalne ekipe upajo, da bodo v naslednjih dneh končno našle kaj na dnu morja in potrdile, da je letalo strmoglavilo v južnem delu Indijskega oceana.

Strokovnjaki v avstralskem analitičnem centru za akustiko so sicer že analizirali prva dva signala, ki so ju zaznali konec tedna. Zadnja signala sta bila "zelo šibka, a zelo stabilna, razločna in jasna", so povedali predstavniki avstralskih oblasti. Tako so strokovnjaki zaključili, da zvok nima naravnega izvora in da ga oddaja specifična elektronska naprava. "Ne gre za nekaj naravnega. Signale pošilja umetna naprava," je povedal Houston.
Kljub temu, da so včeraj zaznali dva nova signala, pa se vodja iskalne akcije še ni odločil, da v iskanje vključi avtomatsko podmornico. Razložil je, da je pomembno, da pred tem iskalno območje čim bolj zožijo. Šele takrat bo smiselno, da podmornico pošljejo v prečesavanje morskih tal. Je pa dejal, da se bo to verjetno zgodilo zelo kmalu. Hkrati pričakuje, da bo letalo najdeno "v ne tako oddaljeni prihodnosti". "Zdaj sem optimističen, da bomo našli letalo, oziroma tisto, kar je od njega ostalo," je dodal Houston.
Pojasnil je, da bi lahko v primeru, da bodo lahko zožili območje, s katerega prihajata signala, v nekaj dneh tudi na dnu našli nekaj, kar bo potrdilo, da je prav tam na dnu morja zadnje počivališče pogrešenega letala.
Sicer tokrat po njegovih besedah niso zaznali dveh različnih signalov, tako kot je bilo to konec preteklega tedna, ampak verjamejo, da sta signala prihaja iz iste naprave. Zato oblasti menijo, da bi lahko baterija v eni izmed črnih skrinjic letala že bila izpraznjena. Baterije morajo namreč zdržati 30 dni, lahko tudi več, ni pa to nujno.

Štiri vrste signalov, ki so jih zaznali v preteklosti, po vsej verjetnosti niso bili signali črnih skrinjic pogrešanega letala. Ladje pa se zadnjemu področju, na kateremu so zaznali signala, ne približujejo več, saj se bojijo, da bi lahko to motilo sprejem signala. Zdaj je avstralsko vojaško letalo za nadzor morja na območje odvrglo več boj, opremljenih z mikrofoni, s katerimi skušajo zaznavati signal okoli 300 metrov pod gladino morja.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.