Izvenobravnavni senat okrožnega sodišča v Kopru je v sredo predlog okrožnega državnega tožilstva za odreditev pripora zoper Roberta Časarja zavrnil kot neutemeljen. Časarju vabilo za predobravnavni narok ni bilo vročeno, po mnenju senata pa za vročanje vabila obtoženemu še niso bile izčrpane vse možnosti, ki jih predvideva zakon o kazenskem postopku.
Iz pooblastila, ki ga je v spis vložila državna tožilka, je namreč razvidno, da obtoženi svojo ženo pooblašča, da v njegovem imenu sprejema vse pisemske pošiljke. To pomeni, da bi mu sodišče lahko vročalo vabilo tudi po določilih 118. in 119. člena zakona o kazenskem postopku, so navedli v uradu predsednice okrožnega sodišča Darje Srabotič.
Pri tem omenjajo tudi določbo iz zakona o kazenskem postopku, na podlagi katere lahko sodišče obtoženca privede, če mu vabila ni mogoče ustrezno vročiti in je iz okoliščin očitno, da se obtoženec vročitvi izmika. Na podlagi takšne odredbe sodišča se sme odrediti tudi tiralico.
"Ker v konkretnem primeru zaenkrat pogoji za odreditev pripora še niso bili izpolnjeni, je senat predlog tožilstva zavrnil. V konkretni zadevi dejanska navzočnost obtoženca na predobravnavnem naroku niti ni nujna, saj je bil zoper obtožbo vložen ugovor in se v primeru odsotnosti obtoženca na predobravnavnem naroku šteje, da krivde po obtožbi ne priznava," so še pojasnili na sodišču.
Časarja, ki se že dalj časa izmika udeležbi v drugih postopkih, ki zoper njega potekajo na koprskem sodišču, ni bilo na torkovem predobravnavnem naroku v postopku, v katerem se nekdanjemu predsedniku uprave Luke Koper očita, da je odredil plačevanje računov za čiščenje oblek na račun podjetja.
Okrožna državna tožilka Barbara Milič Rožman je tedaj poudarila, da naj bi Časarja njegova žena prijavljala in odjavlja na različne naslove. Ker meni, da se Časar v resnici izogiba udeležbi v tem in drugih postopkih, je Milič Rožmanova zanj predlagala odreditev pripora iz razloga begosumnosti. Časarjev zagovornik Daniel Planinšec pa je nasprotoval priporu ter izpostavil, da udeležba na predobravnavnem naroku ni obvezna.
Na koprskem okrožnem sodišču je odprtih tudi več odškodninskih tožb Luke Koper zoper nekdanjo Časarjevo upravo zaradi domnevnega oškodovanja družbe. V enem od primerov je sodišče pred dnevi že nepravnomočno odločilo v prid obtoženim.
Sicer pa je sodišče Časarju že prejšnji petek poslalo poziv za prestajanje kazni v zadevi Orleška gmajna.
Časarja je sodni senat koprskega okrožnega sodišča januarja lani v zvezi z nepremičninskimi posli z Luko Koper zaradi zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in nedovoljenega sprejemanja daril obsodil na šest let zaporne kazni in petletno prepoved opravljanja funkcij direktorja oziroma člana uprave v gospodarskih družbah. Višje sodišče je Časarju nato zaporno kazen znižalo za tri mesece. Obsojena sta bila tudi nekdanji poslanec Srečko Prijatelj in podjetnik Marjan Mikuž.
Prijatelj naj bi Časarja in Mikuža nagovoril k dogovoru za sklenitev kupoprodajnih pogodb med Luko Koper in Premik netom kot posrednikom za zemljišča za načrtovan zaledni terminal Luke pri Sežani. Prav tako naj bi Prijatelj Časarja nagovoril, da od Mikuža zahteva in sprejme nagrado zase ter za Prijatelja. Mikuž naj bi na Prijateljevo nagovarjanje Časarju izročil 86.000 evrov, Prijatelju pa 245.000 evrov od zneska, ki naj bi ga Luka Koper plačala Premik netu.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.