Po neuradnih začasnih rezultatih volitev na Bavarskem, ki naj bi bile precej dober pokazatelj razpoloženja med nemškimi volivci, se prihodnji konec tedna Angeli Merkel obeta že tretja volilna zmaga.
Kot kaže, je zaveznica Merklove, Krščansko socialna unija (CSU), zbrala kar 49 odstotkov glasov, kar pomeni, da bodo v deželni vladi lahko vladali z absolutno večino. Največja opozicijska stranka SPD je sicer pristala na drugem mestu, a z 21 odstotki vseeno daleč zadaj.
Stranka CSU je na Bavarskem sicer tradicionalno zelo močna, v deželnih vladah njeni člani sedijo že vse od leta 1957.
Ali mnenje Bavarcev odraža mnenje vseh Nemcev, je sicer kljub vsemu nekoliko težko napovedati. Voda na mlin Merklove sta v tokratnih volitvah predvsem dobra gospodarska kondicija Nemčije in nizka brezposelnost in prav na Bavarskem se lahko pohvalijo z obojim, sicer pa je Bavarska tudi domovina upokojenega papeža Benedikta XVI. Območje velja za nemško tehnološko središče, brezposelnost pa je s 3,8 odstotka daleč pod državnim povprečjem, ki znaša 6,8 odstotka.
Zmaga dvojčka CDU/CSU sicer tudi na državni ravni prihodnji teden ni preveč vprašljiva, vprašanje pa je, kakšna koalicija bo Nemčijo vodila v prihodnjih letih. Razlika med koalicijo in opozicijo namreč ni velika, zato obstaja precejšnja možnost, da bo Merklova potrebovala še dodatnega koalicijskega partnerja.
Kampanja bo zato v Nemčiji teden pred volitvami še kako vroča. Ali kakor je dejala Merklova: "Šteje vsak glas. Konec bo šele, ko se bodo zaprla volišča."
Nekaj analitikov v odličnem rezultatu na Bavarskem vidi tudi morebitno past. Opozarjajo, da bi lahko volivci CDU/CSU dobili lažen občutek, da so volitve že dobljene in bi zato ostali doma.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.