Severnoirska policija je sporočila, da je voditelj severnoirske stranke Sinn Fein Gerry Adams sam prišel na postajo v kraju Antrim in da so ga nato aretirali zaradi umora Jean McConville.
Primer umora 37-letne matere desetih otrok je leta 1972 močno razburil severnoirsko javnost. McConvillovo so takrat severnoirski republikanski separatisti ugrabili iz njenega doma na zahodnem delu Belfasta in jo nato ustrelili, ker so mislili, da jih je izdajala britanskim vojakom, medtem ko so se oni borili proti britanski nadvladi. Leta 1999 je Ira tudi priznala njen umor in njene posmrtne ostanke so potem štiri leta kasneje našli v okrožju Louth.
Adams, ki je v 80. letih prejšnjega stoletja veljal za tiskovnega predstavnika Ire in se je nato prelevil v mirovnika in severnoirskega državnika, vsakršno povezavo z likvidacijo McConvillove zavrača.
Poudaril je, da je vedno zanikal vpletenost v njen umor, ki da je bil napaka, tako kot njen pokop na skritem mestu. "To je bila grozna in žalostna krivica, ki je bila storjena njej in njeni družini," je dejal. Poudarja tudi, da sam ni bil nikoli član paravojaških enot Ire, ampak vodja Sinn Feina, političnega krila Ire.
Po drugi strani pa je menil, da gre pri vnovični preiskavi njegove vpletenosti v ta primer za zlonamerno politično akcijo proti njemu. Poteka namreč volilna kampanja, saj kandidira na evropskih volitvah.
Adams je bil sicer eden ključnih mož pri sklepanju mirovnega sporazuma z Londonom iz leta 1998, ki je v veliki meri končal nasilje med britanskimi protestanti in irskimi katoliki na Severnem Irskem. Je tudi poslanec v severnoirskem regionalnem parlamentu, sicer pa še vedno nasprotuje britanski vladavini na Severnem Irskem, a s političnimi sredstvi, zagotavlja.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.