
V predoru Karavanke od danes dalje ponovno potekajo dela, zaradi katerih promet skozi predor do konca leta, razen v času prvomajskih praznikov in poletnih mesecev, znova poteka izmenično enosmerno. Izvajala se bo sanacija talnega oboka, ki je poškodovan zaradi tektonske prelomnice na slovenski strani predora.
Dela bodo potekala v dveh fazah. Danes se je začela zimsko-pomladna faza, ko bo potekala sanacija oboka ob smernem vozišču proti Sloveniji in bo promet skozi predor vse do 17. aprila potekal izmenično enosmerno s čakanjem pred predorom do pol ure, so sporočili z Družbe za avtoceste v RS (Dars).
Poleg tega bo od 3. februarja do 17. aprila med polnočjo in 4. uro zjutraj predor zaprt za ves promet. Izjema bodo le noči z nedelje na ponedeljek, popolnih zapor pa ne bo tudi v času napovedanih snežnih padavin, ko so bližnji mejni prehodi z Avstrijo težje prevozni.
V času del bo omogočen promet tovornih vozil širine največ tri metre. Izredni prevozi pa zaradi narave dela, torej sanacije oboka pod voziščem, v času del ne bodo možni.
Med popolno zaporo predora bo obvoz za tovorna vozila po avtocesti prek Vidma ali Gradca, medtem ko bo obvoz prek Korenskega sedla dovoljen samo za osebna vozila, za počitniške prikolice in avtodome pa Dars priporoča prehod Rateče.
Med prazniki in poleti ne bodo delali

Pred velikonočnimi prazniki naj bi dela začasno prekinili in jih nadaljevali po prvomajskih praznikih. Promet bo tako ponovno izmenično enosmerno potekal od 5. in 16. maja, ko bo enako kot pred prazniki veljala tudi popolna zapora prometa med polnočjo in 4. uro zjutraj.
Prek poletja dela v predoru ne bodo potekala, tako da bo promet lahko potekal nemoteno. 15. decembra pa se bo predvidoma začela druga faza sanacije, v kateri bo do 13. decembra potekala sanacija oboka ob smernem vozišču proti Avstriji.
Sanacijska dela, v vrednosti 1,6 milijona evrov, bo opravljal CVP inženiring s partnerji GVO, Hipox in I.C.E.S, ki so podali najugodnejšo ponudbo na javnem razpisu.
Do poškodb na talnem oboku je prišlo zaradi tektonske prelomnice, ki poteka na slovenski strani karavanškega predora, so pojasnili na Darsu, kjer stalno vlagajo v vzdrževanje in urejanje edinega slovenskega enocevnega avtocestnega predora, ki ga v prihodnje čaka tudi investicija v ureditev druge predorske cevi.
Kot je ob zaključku namestitve novega sistema za video nadzor v predoru 8. januarja pojasnil predsednik uprave Darsa Matjaž Knez, so vzdrževalna dela, ki žal pomenijo tudi občasne zastoje in omejitve prometa, nujna. "Vsak tako frekventiran cestni odsek, kot je karavanški predor, zahteva stalna obnovitvena dela, da ne pride do končnega zastoja," je poudaril.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.