Slovenija

Predvidoma nižja davčna osnova za stanovanjske nepremičnine in davčno posojilo

Ljubljana, 16. 10. 2013 09.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Davčna osnova za stanovanjske nepremičnine naj bi bila 80 ali 85 odstotkov ocenjene vrednosti. Med novostmi naj bi bilo tudi t. i. davčno posojilo za fizične osebe, ki ne bi bile sposobne plačati davka.

Da bo predlog zakona o davku na nepremičnine, ki ga bo v četrtek sprejemala vlada, vseboval nekatere novosti, je danes v Ljubljani povedala skupina strokovnjakov s področja davkov in nepremičnin – strokovni odbor vseslovenskega posveta o novem sistemu obdavčenja nepremičnin –, ki je posredovala svoje predloge k zakonu in se je v torek sestala s premierko Alenko Bratušek.

Hiša
Hiša FOTO: Thinkstock

Ministrstvo za finance je sporočilo, da še ne more pojasnjevati rešitev iz predloga zakona, saj te še niso dokončne in so predmet intenzivnih usklajevanj. Ko bo vlada potrdila dokončno besedilo predloga zakona, ga bo ministrstvo za finance tudi predstavilo na novinarski konferenci po seji vlade.

Kot je dejal davčni svetovalec Darko Končan, je po novem predvideno, da bo davčna osnova za stanovanjske nepremičnine 80 odstotkov oz. po drugi varianti 85 odstotkov ocenjene vrednosti, kot je navedena v registru geodetske uprave. Skupina je to predlagala zaradi mnogih tehničnih nedorečenosti, napak, tudi možnih neažuriranih evidenc, pravi Končan. "To je neke vrste delna olajšava prebivalstvu, saj je Slovenija skoraj edina država s tako visokim deležem stanovanjskih nepremičnin v lasti državljanov," je povedal.

Različna davčna stopnja za rezidenčna in nerezidenčna stanovanja bo predvidoma ostala. Končan sicer meni, da to razlikovanje ni potrebno in da ne bo dalo želenega učinka.

Kot možnost za pokritje razlike v prihodkih skupina predlaga zvišanje davka na promet nepremičnin z dveh na tri odstotke ter znižanje deleža zagotovljenega financiranja občin iz državnega proračuna. Za to bi bile potrebne spremembe posamezne področne zakonodaje.

Davčno posojilo

V predlogu davka na nepremičnine bo predvidoma tudi možnost t. i. davčnega posojila za zavezance, fizične osebe, ki ne bi bile sposobne plačati davka. Dolg bi se knjižil na nepremičnino, poplačan pa bi bil, ko bi imel zavezanec zadostna sredstva (npr. po prodaji nepremičnine) ali bi to obveznost pokrili dediči. Kot prag za odobritev takšnega načina plačevanja bi bil določen cenzus povprečnih dohodkov na člane gospodinjstva.

Za podjetja, ki ne bi mogla kriti obveznosti, naj bi ostale možnosti po zakonu o davčnem postopku (med njimi odlog plačila in plačilo na obroke).

Stanovanje
Stanovanje FOTO: Thinkstock

Skupina opozarja na potrebo po omogočanju polnega pritožbenega postopka, vključno z možnostjo pritožbe na izračunano vrednost, pri kateri bi zavezanec lahko dokazoval drugačno stanje od tistega, ki ga je določila geodetska uprava.

Predlog zakona naj bi po novem tudi določal, da se bo za nezazidana stavbna zemljišča, kjer npr. zaradi nesprejetih občinskih prostorskih aktov ni mogoče graditi, štelo, kot da so kmetijska zemljišča. Poleg tega naj bi se od obdavčitve zemljišč odštel del, ki je namenjen za javno dobro (npr. cesto).

Strokovni odbor, v katerem so Darko Končan, Franci Gerbec, Ivo Lavrač, Jože Podgoršek, Anton Kožar, Edo Pirkmajer, Tomaž Banovec, Leon Kobetič in Danijela Brečko, sicer podpira sprejetje davka na nepremičnine kot novega, modernega sistemskega zakona. Zavzemajo se za to, da se v obdavčitev vključi vse nepremičnine, da se ne "popušča" nobenim družbenim skupinam in da je v zakonu čim manj izjem.

Številni davku nasprotujejo

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) znova pozivajo vlado, naj predloga zakona ne potrdi. Nov predlog davka na nepremičnine, ki predvideva 0,75-odstotno obdavčitev poslovnih in industrijskih nepremičnin, namreč ni usklajen s predstavniki obrtnikov in malih podjetnikov. Z davkom na nepremičnine bi država ogrozila več kot 120.000 oseb, kolikor jih zaposlujejo obrtniki in mali podjetniki, so sporočili iz OZS.

"Razočarani smo, da se je vlada prenehala pogajati z nami in želi sedaj brez kakršnega koli dogovora sprejeti nepremičninski davek, ki bo čez rob prepada pahnil številne obrtnike in male podjetnike," pravi podpredsednik OZS in predsednik upravnega odbora OZS Branko Meh. Sprašuje se, kako vlada ne more ali ne želi razumeti, da dodatnih obremenitev enostavno ne bodo prenesli.

Gospodarska zbornice Slovenije (GZS) opozarja, da lahko davek, ki ga v zbornici sicer načeloma podpirajo, prinese velike dodatne obremenitve gospodarstva. Kot je dejala Alenka Avberšek, za poslovne in industrijske nepremičnine zahtevajo nižjo, 0,60-odstotno stopnjo davka. Po zadnjem predlogu zakona bi bile te nepremičnine obdavčene z 0,75-odstotno stopnjo.

Žito
Žito FOTO: Thinkstock

GZS zahteva tudi odpravo možnosti, da bi lahko občine zvišale stopnje za svoj del davčnega prihodka, pravno predvidljivost obdavčitve nepremičnin, ki so vrednotene nad 500.000 evrov, ter davčno kapico ali izjeme za neprodana stanovanja, stanovanja in zemljišča na zalogo in nepremičnine v stečajnih masah. Obenem zahtevajo tudi novo vrednotenje poslovnih nepremičnin po sektorjih. Podpirajo možnost davčnega posojila upokojencem, je dejala Avberškova.

V Združenju predstavnikov agrarnih skupnosti zahtevajo, da se pri predlogu obdavčitve nepremičnin upoštevajo specifičen položaj in pogoji, ki jih imajo za gospodarjenje v agrarnih skupnostih. Vztrajajo pri predlogu, naj bodo agrarne skupnosti obdavčene na podlagi ostanka prihodka (po odbitku stroškov vlaganja v infrastrukturo), ki gre v razdelitev članom. "Vse drugo je brezobzirno, nerazumevajoče, globoko krivično in morda z nekimi tihimi razlogi v ozadju," so še zapisali v združenju.

Civilna družba za pravično Slovenijo grozi z državljansko nepokorščino

V Civilni družbi za pravično Slovenijo ocenjujejo, da je način uveljavljanja davka na nepremičnine zelo nedomišljen in procesiran na izrazito sporen način, zato od vlade zahtevajo, da se čim prej sreča z njenimi predstavniki in da odstopi od namere po sprejetju zakona s hitrim zakonodajnim postopkom, sicer tvega državljansko nepokorščino.

Po njihovi oceni bodo vladni predlogi, če bodo sprejeti, povzročili nepopravljivo škodo predvsem socialno šibkejšim, družinam, kmetom in upokojencem.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (752)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ddmmll
17. 10. 2013 08.36
+5
Kje so najdli tega gospoda, ki ne zna in ne more niti govoriti. Ni znal niti odgovoriti na novinarjeva vprašanja in taki nam krojijo življenje. Očitno se ni dobro naučil kar so mu napisali, da odgovarja pred kamerami.
simple_mind
17. 10. 2013 08.38
MARK AUREL
17. 10. 2013 14.11
+2
Vsa sreča, da je oddajo vodil Bobovnik, ki je vse povedal.
andisej
17. 10. 2013 07.55
+5
LOPOVI POKRADLI DRŽAVO , sedaj pa naj reveži , rešujejo z davki državno blagajno . Res ne ve pošten človek , zakaj se njega , tako močno privija. Kaj je z politiki , ki vodijo državo narobe, ali so vsi povezani med seboj pri kraji denarja in nepremečnin last državljanov ?. Naj se že enkrat začne sodna preiskava , kam so zginile miljarde EUR IN KDO SO TI mafijaši , ki jim zakon nič ne more . Vse tuje banke , ki hranijo ukraden denar so dolžne ta denar vrniti državi , katera je bila oškodovana . V Nemčiji so to dobro izpeljali , denar kateri se je nahajal v bančnih oazah so ga kar hitro dobili nazaj .
robek35
17. 10. 2013 07.42
-1
V vseh normalnih državah, država pobira davke razen pri nas.Lažejo pa tako da ven kaplja,prizadelo bo reveže oni tako nimajo nič zivijo v malih najemniških stanovanji,ker nimajo denarja za nakup In koga bodo davki najbolj prizadeli kdo se najbolj buni kmetje ki dobivajo subvencije-veleposestniki,bogataši ki imajo v lasti več hiš stanovanj ki jih oddajajo in mastno zaračunajo,mi povprečni državljani z 70 m2 se ne bunimo in sedaj bi naj premožnejšim dali se odlog ali znižanje, s takim načinom se bo celotni davčni sistem porušil Na koncu bo tako najbogatejši bodo plačevali najmanj srednji sloj tega že tako ni več pa največ v davčno blagajno. razni trgovci in gostinci pa tako najmanj,tukaj logike niče bodo enim popustili bodo morali vsem potem je bolje da ostane tako kot je, Pa naj pride trojka pa bodo oni to uredili,takrat bomo pa res plačevali zelo veliko da ne govorim o rezanju plač v javnem sektorju
caps1
17. 10. 2013 07.14
+1
Značilnosti in nesposobnost te vlade: davki, davki, pa spet davki... Breme bi enakomirno porazdelili, privilegije pa samo izbrancem: penzionistom, kulturnikom, učiteljem...
simple_mind
17. 10. 2013 08.41
+1
Biofanatik
17. 10. 2013 06.01
+1
prašek
17. 10. 2013 05.52
+0
Pa eno lepo jutro in še lepšejši dan, s ☼ sončkom obsijan, želim vsem skupaj . Dober dan tudi adminu !!!
belaovca
17. 10. 2013 08.09
+2
Jutro....ima danes odvetnik uradne ure???.....
prašek
17. 10. 2013 05.51
-6
» M_teorija 16.10.2013 23:26:52 .....1-Kot prvo skrajni čas, da se je sprejelo ta sistemski davek za nepremičnine. 2-Pravilno, da ni nobenih izjem, čim se pojavljajo izjeme je tak zakon nepravičen. 3-Indeksacija nepremičnin je dobra pogrutavščina, ki bo sproti ažurirala vrednosti nepremičnin. Ko bodo te nižjih vrednosti bo absolutna vrednost manjša, ko naraste, pa bo narasla tudi obveznost plačevanja v absolutnih številkah. 4- Noben zakon ni večen in glede na stanje in razmere se da vedno narediti njegove izboljšave. Važno, da imamo osnovo. 5-Do tega zakona smo bili eni redkih v EU, ki nismo imeli sistemskega zakona na tem podroćju. 6-Normalno, da so nekatere interesne skupine morda s tem zakonom tudi prizadete in prikrajšane, ampak kot država pa s tem vsi pridobimo, ker če hočemo biti resna država mora biti najprej RED.« .............. Vsaj en normalen komentar med množico desnosučnih !!!!
Uporabnik811241
17. 10. 2013 05.25
+10
Davčno posojilo ta je najbolša država ti ztaven zaračuna še velike obresti in v desetih letih boš sigurno ostal brez nepremičnine oziroma dediči ne dobijo nič razen če poplačajo velike obresti !! Rešitev svetovnega formata mogoče pričakujejo ,da bomo ploskali !! V vsem skupaj se mi pa zdi najbolj zanimiva ko država obdavči tudi svoje nepremičnine samo zato ,da bo na papirju velik izkupiček in si bodo sami ploskali in se veselili kot petelin glisti !!
RoccoS
17. 10. 2013 10.59
caps1
17. 10. 2013 01.06
+6
In kako je spet imel Janša prav, ko je pri prevzrmu oblasti s strani Bratovskove napovedal: Primite se za denarnice!
RoccoS
17. 10. 2013 00.49
+11
Ivo Lovrač: "nepremičnine bodo zaradi davka bolj privlačne za naložbenike, domače in tuje", tip je evidentno prizadet! Od kdaj je z dvigom dajatev kaj postalo bolj zanimivo????
txoxnxy
17. 10. 2013 00.24
+9
Jesen je čas ko narava odmira , Slovenija pa po zaslugi trenutne vlade umira že kar od spomladi !!!
txoxnxy
17. 10. 2013 00.27
+6
Pa poleti je bilo prevroče za kak protest , sedaj so pa že dnevi toliko krajši da se jih nesplača organizirat in se čaka še samo na popolni mrk !!
498983
17. 10. 2013 00.22
+10
Predlagam ponovno granitokockanje parlamenta... to se je enkrat že zgodilo, kako so se ustrašli pa je znano. Žal drugega v opozorilo ne ostane. Žal gre le zgrda.
Uporabnik811241
17. 10. 2013 05.28
+6
problem je samo v tem ,da so granitne kocke v tem času vse zalepili protesti so pa itak bili samo v Mariboru v Ljubljani so bili plačani !!
kitzbil
17. 10. 2013 00.20
+1
pol bo ljudstvo vzelo letni kredit, da bo plačalo davek, naslednje leto spet, pa tako .............................
498983
17. 10. 2013 00.23
+7
Da... in ko bo enkrat to zneslo ogromno denarja, ti bodo nepreminčnino prodali na dražbi za male denarce in si dolg poplačali. tvoje dolgoletno ustvarjanje pa bo šlo v nič in boš na cesti.
400
16. 10. 2013 23.55
+0
Pa lahko noč!
400
16. 10. 2013 23.53
+1
M-teorija vidim da si bil-a zraven ko se je zakon pisal-a. Žal me nisi prepričal-a. Resna država in najprej Red!! Zakaj ga pa niste naredili že pred dvajsetimi leti.Kaj ste pa delali teh dvajset zadnjih let.? Razen seveda če si bil-a premlad-a za uvajanje takega zakona. V tujini zakon o nepremičninah velja že leta pred našo osamosvojitvijo in ga ne menjajo vsako leto.! Če pa že se ga llotijo drugače -pošteno do vseh enako in ni noben prikrajšan ali pa priviligiran . Ukrepe in zakone dobro preučijo.Tukaj pa se vidi da je bilo narejeno na juriš!!!! Se pa povsem strinjam z komentarjem katerega je podal dei.!!! ŽAL!
M_teorija
16. 10. 2013 23.44
+1
Problem ni v višini davka. Problem je kaj imamo državljani od tega!? Problem je če nismo vsi deležni teh ugodnosti!?
br.0001s
16. 10. 2013 23.30
+1
n ovce žerejo ja ka so si skuhale...hehehe ovce ovcaste
M_teorija
16. 10. 2013 23.26
-11
1-Kot prvo skrajni čas, da se je sprejelo ta sistemski davek za nepremičnine. 2-Pravilno, da ni nobenih izjem, čim se pojavljajo izjeme je tak zakon nepravičen. 3-Indeksacija nepremičnin je dobra pogrutavščina, ki bo sproti ažurirala vrednosti nepremičnin. Ko bodo te nižjih vrednosti bo absolutna vrednost manjša, ko naraste, pa bo narasla tudi obveznost plačevanja v absolutnih številkah. 4- Noben zakon ni večen in glede na stanje in razmere se da vedno narediti njegove izboljšave. Važno, da imamo osnovo. 5-Do tega zakona smo bili eni redkih v EU, ki nismo imeli sistemskega zakona na tem podroćju. 6-Normalno, da so nekatere interesne skupine morda s tem zakonom tudi prizadete in prikrajšane, ampak kot država pa s tem vsi pridobimo, ker če hočemo biti resna država mora biti najprej RED.
simple_mind
16. 10. 2013 23.59
+5
Neverjetno, kako čudna je ta definicija REDA.
caps1
17. 10. 2013 01.15
+2
Torej Avstrija tega zakona nima in je po tvojih navedbah neresna država???
Uporabnik811241
17. 10. 2013 05.36
+1
to je napisano kot 6- Vladnih zapovedi ni mi jasno kaj lahko pridobimo , če samo plačujemo nenavadna filozofija in nobena od trditev ne drži vse kar naredi vlada je ohranjanje privilegijev in kupovanje socialnega mira !!
Niko Cigler
16. 10. 2013 23.26
+14
To nikakor ni "davcno posojilo" temvec cisto navadno plenenje zasebne imovine s strani "vlade" sedaj ko so izropali in zapravili vso druzbeno premozenje, firme, banke...so se lotili se nasega premozenja, ce jim to dovolimo je z nami konec, TEGA JIM ENOSTAVNO, NE SMEMO DOVOLITI !!! Kajti tako kot so zapravili druzbeno premozenje bodo se nasega, brez dvoma, TO JE PREVEC !!!
simple_mind
16. 10. 2013 23.22
+10
Bomo res končno morali začeti še s čim več, kakor samo z državljansko nepokorščino.