Da bo predlog zakona o davku na nepremičnine, ki ga bo v četrtek sprejemala vlada, vseboval nekatere novosti, je danes v Ljubljani povedala skupina strokovnjakov s področja davkov in nepremičnin – strokovni odbor vseslovenskega posveta o novem sistemu obdavčenja nepremičnin –, ki je posredovala svoje predloge k zakonu in se je v torek sestala s premierko Alenko Bratušek.
Ministrstvo za finance je sporočilo, da še ne more pojasnjevati rešitev iz predloga zakona, saj te še niso dokončne in so predmet intenzivnih usklajevanj. Ko bo vlada potrdila dokončno besedilo predloga zakona, ga bo ministrstvo za finance tudi predstavilo na novinarski konferenci po seji vlade.
Kot je dejal davčni svetovalec Darko Končan, je po novem predvideno, da bo davčna osnova za stanovanjske nepremičnine 80 odstotkov oz. po drugi varianti 85 odstotkov ocenjene vrednosti, kot je navedena v registru geodetske uprave. Skupina je to predlagala zaradi mnogih tehničnih nedorečenosti, napak, tudi možnih neažuriranih evidenc, pravi Končan. "To je neke vrste delna olajšava prebivalstvu, saj je Slovenija skoraj edina država s tako visokim deležem stanovanjskih nepremičnin v lasti državljanov," je povedal.
Različna davčna stopnja za rezidenčna in nerezidenčna stanovanja bo predvidoma ostala. Končan sicer meni, da to razlikovanje ni potrebno in da ne bo dalo želenega učinka.
Kot možnost za pokritje razlike v prihodkih skupina predlaga zvišanje davka na promet nepremičnin z dveh na tri odstotke ter znižanje deleža zagotovljenega financiranja občin iz državnega proračuna. Za to bi bile potrebne spremembe posamezne področne zakonodaje.
Davčno posojilo
V predlogu davka na nepremičnine bo predvidoma tudi možnost t. i. davčnega posojila za zavezance, fizične osebe, ki ne bi bile sposobne plačati davka. Dolg bi se knjižil na nepremičnino, poplačan pa bi bil, ko bi imel zavezanec zadostna sredstva (npr. po prodaji nepremičnine) ali bi to obveznost pokrili dediči. Kot prag za odobritev takšnega načina plačevanja bi bil določen cenzus povprečnih dohodkov na člane gospodinjstva.
Za podjetja, ki ne bi mogla kriti obveznosti, naj bi ostale možnosti po zakonu o davčnem postopku (med njimi odlog plačila in plačilo na obroke).
Skupina opozarja na potrebo po omogočanju polnega pritožbenega postopka, vključno z možnostjo pritožbe na izračunano vrednost, pri kateri bi zavezanec lahko dokazoval drugačno stanje od tistega, ki ga je določila geodetska uprava.
Predlog zakona naj bi po novem tudi določal, da se bo za nezazidana stavbna zemljišča, kjer npr. zaradi nesprejetih občinskih prostorskih aktov ni mogoče graditi, štelo, kot da so kmetijska zemljišča. Poleg tega naj bi se od obdavčitve zemljišč odštel del, ki je namenjen za javno dobro (npr. cesto).
Strokovni odbor, v katerem so Darko Končan, Franci Gerbec, Ivo Lavrač, Jože Podgoršek, Anton Kožar, Edo Pirkmajer, Tomaž Banovec, Leon Kobetič in Danijela Brečko, sicer podpira sprejetje davka na nepremičnine kot novega, modernega sistemskega zakona. Zavzemajo se za to, da se v obdavčitev vključi vse nepremičnine, da se ne "popušča" nobenim družbenim skupinam in da je v zakonu čim manj izjem.
Številni davku nasprotujejo
V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) znova pozivajo vlado, naj predloga zakona ne potrdi. Nov predlog davka na nepremičnine, ki predvideva 0,75-odstotno obdavčitev poslovnih in industrijskih nepremičnin, namreč ni usklajen s predstavniki obrtnikov in malih podjetnikov. Z davkom na nepremičnine bi država ogrozila več kot 120.000 oseb, kolikor jih zaposlujejo obrtniki in mali podjetniki, so sporočili iz OZS.
"Razočarani smo, da se je vlada prenehala pogajati z nami in želi sedaj brez kakršnega koli dogovora sprejeti nepremičninski davek, ki bo čez rob prepada pahnil številne obrtnike in male podjetnike," pravi podpredsednik OZS in predsednik upravnega odbora OZS Branko Meh. Sprašuje se, kako vlada ne more ali ne želi razumeti, da dodatnih obremenitev enostavno ne bodo prenesli.
Gospodarska zbornice Slovenije (GZS) opozarja, da lahko davek, ki ga v zbornici sicer načeloma podpirajo, prinese velike dodatne obremenitve gospodarstva. Kot je dejala Alenka Avberšek, za poslovne in industrijske nepremičnine zahtevajo nižjo, 0,60-odstotno stopnjo davka. Po zadnjem predlogu zakona bi bile te nepremičnine obdavčene z 0,75-odstotno stopnjo.
GZS zahteva tudi odpravo možnosti, da bi lahko občine zvišale stopnje za svoj del davčnega prihodka, pravno predvidljivost obdavčitve nepremičnin, ki so vrednotene nad 500.000 evrov, ter davčno kapico ali izjeme za neprodana stanovanja, stanovanja in zemljišča na zalogo in nepremičnine v stečajnih masah. Obenem zahtevajo tudi novo vrednotenje poslovnih nepremičnin po sektorjih. Podpirajo možnost davčnega posojila upokojencem, je dejala Avberškova.
V Združenju predstavnikov agrarnih skupnosti zahtevajo, da se pri predlogu obdavčitve nepremičnin upoštevajo specifičen položaj in pogoji, ki jih imajo za gospodarjenje v agrarnih skupnostih. Vztrajajo pri predlogu, naj bodo agrarne skupnosti obdavčene na podlagi ostanka prihodka (po odbitku stroškov vlaganja v infrastrukturo), ki gre v razdelitev članom. "Vse drugo je brezobzirno, nerazumevajoče, globoko krivično in morda z nekimi tihimi razlogi v ozadju," so še zapisali v združenju.
Civilna družba za pravično Slovenijo grozi z državljansko nepokorščino
V Civilni družbi za pravično Slovenijo ocenjujejo, da je način uveljavljanja davka na nepremičnine zelo nedomišljen in procesiran na izrazito sporen način, zato od vlade zahtevajo, da se čim prej sreča z njenimi predstavniki in da odstopi od namere po sprejetju zakona s hitrim zakonodajnim postopkom, sicer tvega državljansko nepokorščino.
Po njihovi oceni bodo vladni predlogi, če bodo sprejeti, povzročili nepopravljivo škodo predvsem socialno šibkejšim, družinam, kmetom in upokojencem.
KOMENTARJI (752)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.