Ministrstvo za zdravje je vložilo kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja v projektu eZdravje, je razvidno iz porevizijskega poročila projekta eZdravje, ki ga je danes objavilo računsko sodišče.
Poleg tega je ministrstvo istočasno s kazensko ovadbo vložilo tudi prijavo koruptivnega ravnanja oziroma nasprotja interesov na Komisijo za preprečevanje korupcije. S KPK so sporočili, da so obravnavo prijave zavrnili, saj so na podlagi predhodnega preizkusa ugotovili, da "navedbe iz prijave niso dajale podlage za resen sum kršitve iz pristojnosti komisije".
Sicer pa je ministrstvo tudi izdalo opozorilo pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi svojemu zaposlenemu, še navaja računsko sodišče. Te ukrepe ministrstva je računsko sodišče ocenilo kot zadovoljive, ni pa ministrstvo v porevizijskem poročilu v celoti zadovoljilo sodišča.
Kot je znano, je računsko sodišče med lani opravljeno revizijo ugotovilo, da je ministrstvo v okviru projekta eZdravje kupilo različno strojno in programsko opremo ter vrsto različnih garancijskih, vzdrževalnih in svetovalnih storitev. V nekaterih primerih kupljene strojne in programske opreme ter garancijskih in vzdrževalnih storitev ni uporabilo, jih ni uporabilo v celoti ali pa jih je uporabilo šele več kot eno ali dve leti po nakupu.
Poleg drugih nepravilnosti je računsko sodišče tudi ugotovilo, da je ministrstvo večkrat naročilo vsebinsko zelo podobne svetovalne storitve, v nekaterih primerih pa rezultatov svetovalnih storitev niso uporabili.
Ministrstvo je na podlagi ugotovitev računskega sodišča moralo začeti s postopki ugotavljanja odgovornosti posameznikov za navedene odločitve. Tako so sredi marca letos na ministrstvu zoper neznanega storilca vložili kazensko ovadbo na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani zaradi suma storitve kaznivega dejanja, ki se preganja po uradni dolžnosti in v okviru tega predlagalo tudi uveljavljanje morebitnega premoženjsko pravnega zahtevka, v porevizijskem poročilu ugotavlja računsko sodišče.
Kljub temu je ministrstvo po oceni računskega sodišča kršilo obveznost dobrega poslovanja, kot jih določa zakon o računskem sodišču in poslovnik računskega sodišča. Popravljalni ukrepi ministrstva so namreč po oceni računskega sodišča le delno zadovoljivi. Med drugim ministrstvo ni odpravilo vseh vsebinskih in finančnih nedoslednosti v investicijski dokumentaciji. Tako kljub vsem popravkom iz popravljenega investicijskega programa projekta eZdravje še vedno niso nedvoumno jasni ocenjeni stroški projekta.
Računsko sodišče v porevizijskem poročilu na primer izpostavlja, da je v popravljenem investicijskem programu vrednost projekta Telekap na enem mestu ocenjena na 169.698 evrov, na drugem mestu pa na 203.638 evrov. Poleg tega ministrstvo v večjem delu tabel s finančnimi podatki v popravljenem investicijskem programu še vedno ne navaja, ali gre za zneske z DDV ali brez DDV.
Po besedah vrhovnega državnega revizorja Miroslava Kranjca so se na računskem sodišču odločili tudi, da obsežne informacije, ki so jih zbrali v reviziji, posredujejo okrožnemu državnemu tožilstvu. Ocenili so namreč, da bi lahko tako pripomogli k razjasnitvi dejanskega stanja, tožilstvu pa bi morda tudi prihranili nekaj časa, ki bi ga sicer potrebovali za pridobivanje dokumentacije z ministrstva.
Na ministrstvu za zdravje so v sporočilu za javnost pojasnili, da v prijavi na tožilstvo in KPK niso navedli morebitnega storilca in tudi ne višine premoženjsko pravnega zahtevka. Tožilstvo so le seznanili z ugotovitvami iz revizijskega poročila in z internimi pravili finančnega poslovanja. "Zaradi ocene, da bi bili lahko podani elementi nekaterih kaznivih dejanj, smo zadevo posredovali v reševanje in presojo organom pregona," so zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.