Državni svetniki so z 22 glasovi za in sedmimi proti izglasovali odložilni veto na energetski zakon. Zahtevo za odložilni veto je vložila interesna skupina lokalnih interesov državnega sveta.
Ključni razlog za odložilni veto je nestrinjanje z vsemi določili, ki urejajo energetsko izkaznico, posebej s tistimi, ki širijo obveznost njene izdelave prek minimalnih zahtev predpisov EU. Po njihovih navedbah gre za pogoje za pridobitev licence za neodvisnega strokovnjaka, ki lahko izdaja izkaznice, in poseben register energetskih izkaznic.
Državni svetnik Rajko Fajt je kot predlagatelj izpostavil, da je zakon preobsežen in nepregleden ter prinaša nove birokratske ovire. Meni, da bi veljalo za vsako področje sprejeti svoj zakon. "Ne morem se strinjati z vsemi določili, ki določajo energetsko izkaznico, predvsem s tistimi členi, ki širijo obveznosti preko evropskih obvez. To tudi draži izdelavo energetske izkaznice, lastniki hiš bi za to plačevali med 300 in 600 evri, v večstanovanjskih stavbah pa celo preko 1000 evrov. V Veliki Britaniji naj bi taka izkaznica hišo stala okrog 45 evrov," je poudaril Fajt.
Ob tem je dodal, da kriteriji za izkaznico niso določeni, so pa do evra natančno določene globe. Predlaga, da vlada razmisli tem, da bi energetske izkaznice na nek način subvencionirala, saj bi tako vzpodbujala k večji učinkovitosti stavb. Kako bo strokovnjak ugotovil, kakšni materiali so bili uporabljeni in kako debela je izolacija, se je še vprašal svetnik.
Državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo Bojan Kumer je opozoril, da bi morali energetske izkaznice uvesti leta 2006. "Smo zadnji v Evropi, ki bomo električno in plinsko direktivo sprejeli v svojo zakonodajo. Štete so nam ure, ne več dnevi. V to časovno zanko so nas privedli predhodniki. Minimalni obseg direktive iz energetskih izkaznic smo prenesli v pravni red. Energetski zakon ni energetska izkaznica, je pa pomemben del," je razložil Kumer.
Prepričan je, da energetski zakon nikoli ne bo idealen, da je pa zelo dober kompromis energetske stroke v Sloveniji. Svetnike je pozval, naj ne podprejo veta, saj bomo sicer plačevali visoke kazni.
Svetnik Alojz Kovšca se je razburil nad besedami državnega sekretarja. "Že večkrat se mi je zgodilo, da mi državni uradniki razlagajo moje pravice in dolžnosti. To si, državni sekretar, zataknite za klobuk in odnesite domov. Kadar nam boste spet vlogo krivca pripisovali, vam bom odprl vrata in vas prosil, da greste ven," je dejal.
Kumer se je kasneje svetnikom opravičil, da si je dovolil preveč in pojasnil, da je za njim dolga neprespana noč zaradi izrednih vremenskih razmer.
Da je energetski zakon celovit prikaz energetike v Sloveniji, pa je prepričana svetnica Marija Lah. Moti jo, ker ni strategije energetskega razvoja Slovenije. "Danes je velika neumnost, da se pogovarjamo o malem delčku zakona in pogojujemo to s sprejetjem zakona v celoti," je dejala in ob tem pozvala ministrstvo, naj omeji zgornjo mejo za ceno energetske izkaznice.
Predlagani način energetske izkaznice za potrošnike pomeni le nov, dodaten strošek, so prepričani tudi v Zvezi potrošnikov Slovenije. Izpostavili so, da lastnikom ne daje druge izbire, kot da izkaznice naročijo pri zelo dragih strokovnjakih, čeprav predlagani način izdelave energetske izkaznice dejansko obsega le vnos podatkov, ki jih morajo posredovati sami lastniki stavbe v računalniški program, ki ga bo priskrbelo ministrstvo.
Podatek o energetski učinkovitosti bi po mnenju zveze lahko dodali kot še en podatek že obstoječega registra nepremičnin, ki ga vodi Geodetska uprava RS, kar bi bistveno zmanjšalo stroške.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.