V edinem ženskem zaporu na Igu prestaja kazen 62 zapornic, obsojenih za raznovrstna kazniva dejanja, različnih dolžin kazni in različne starosti. Med njimi je tudi Hilda Tovšak, za katero zaradi varstva osebnih podatkov nismo dobili podrobnejših podatkov o njenem prestajanju kazni, a trdijo, da je obravnavana kot vse druge zapornice. V Zavodu za prestajanje kazni Ig so namreč zatrdili, da imajo vse zaprte osebe enake pogoje prestajanja kazni in so enako obravnavane.
Ob nastopu kazni zapornica največ 30 dni ostane v sprejemnem oddelku, kjer imajo tudi televizor. Ob prihodu obsojenke v zavod ne opravljajo nobenih krvnih ali urinskih testov, razen če je sum, da je pod vplivom alkohola ali drog. Takrat opravijo alkotest oziroma urinski test. V sprejemnem obdobju z zavodom podpiše osebni načrt z načinom in pogoji prestajanja kazni.
Nato se seli na skupni oddelek, kjer v eni celici običajno bivata dve zapornici ali več, največ pa osem. V skupinskih sobah in nekaterih manjših celicah je straniščna školjka in umivalnik s toplo vodo. Novejše, ki so jih počasi preurejali v zadnjih letih, imajo tudi tuš kabino. Sobe so velike od 19 pa vse do 100 kvadratnih metrov.
Običajni dan zapornic se začne zgodaj. Ob 6. uri je bujenje in vstajanje, sledi umivanje, pospravljanje postelj in odnašanje smeti. Ob 6.30 je zajtrk, ob 7. uri je odhod na delo, če delajo. Vmes imajo pol ure za malico, delajo pa do 15. ure, ko je kosilo.
Zatem so razne popoldanske aktivnosti, za tiste, ki ne delajo, so že dopoldne razne delavnice, telovadba in sprehodi. Po večerji ob 18.30 lahko zapornice berejo in gledajo televizor – med tednom do 23. ure ter med vikendom in prazniki do polnoči. Ob 22. uri lahko ležejo k nočnemu počitku.
Obsojenke imajo možnost dela v kuhinji in v pralnici, lahko čistijo zaporniške prostore, nekatere delajo zunaj. Skrbijo za zaporniško knjižnico, urejajo okolico, vrtove in rastlinjak. Vse v skladu z zmožnostmi, zdravstveno sposobnostjo in če le hočejo. In običajno izrazijo interes za delo.
V zaporu tudi zdravnica, ginekologinja in zobozdravnik
Lahko se pogovarjajo s psihologom, socialno delavko, pedagoginjo in duhovnikom. V zaporu jim je na voljo splošna zdravnica, psihiatrinja, ginekologinja, zobozdravnik in medicinske sestre. Samo na specialistične preglede gredo v specializirane zdravstvene ustanove.
Obsojenke imajo možnost komuniciranja z zunanjim svetom po stacionarnih telefonih in preko pisem. Obiski so ob petkih, sobotah in nedeljah v posebnem prostoru znotraj zapora ali v zaporniškem parku do treh ur, odvisno od režima prestajanja kazni.
Zapornica ima lahko največ tri obiskovalce hkrati. Obiskujejo jo ožji družinski člani, lahko pa tudi drugi, če zaprosi in vodstvo zapora oceni, da obiskovalci nanjo pozitivno vplivajo. Sicer pa spodbujajo čim več stikov obsojenk z zunanjim svetom. Da, tudi zaprte osebe imajo pravice, ki so omejene "le" s svobodo.
KOMENTARJI (418)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.