Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) v svojem Ekonomskem ogledalu ugotavlja, da se je zaostrovanje razmer v slovenskem bančnem sistemu pospešilo. V zadnjih mesecih se je namreč pospešilo slabšanje kakovosti bančnih terjatev. Obseg kreditov domačim nebančnim sektorjem se je v osmih mesecih znižal za 1,2 milijarde evrov, kar krčenje kreditne aktivnosti ohranja na ravni okoli sedem odstotkov letno. Banke še naprej neto odplačujejo tuje obveznosti, znova se je nekoliko znižal obseg vlog gospodinjstev, obseg vlog države pa povečal.
Dodajajo, da se je obseg slabih terjatev v slovenskem bančnem sistemu v zadnjih mesecih izrazito povečal, samo julija za okoli 260 milijonov evrov. Delež slabih terjatev je dosegel 16,9 odstotka vseh terjatev bančnega sistema.
Po ugotovitvah Umarja pa se je po močnem poslabšanju na začetku leta zaostrovanje razmer na trgu dela v zadnjih mesecih prekinilo. Število delovno aktivnih se je julija drugi mesec zapored skromno povečalo, medletno pa je bilo manjše za 2,2 odstotka. Stopnja registrirane brezposelnosti ostaja nespremenjena vse od začetka leta, število registriranih brezposelnih pa se je avgusta povečalo; konec meseca je bilo v evidenci brezposelnih prijavljenih 116.600.
Na Umarju pravijo, da je bila v Sloveniji večina vrednosti kratkoročnih kazalnikov gospodarske aktivnosti na začetku drugega polletja na podobni ravni kot na začetku leta. Julija se je zvišal le realni izvoz blaga, ki edini presega povprečno vrednost iz leta 2008. V evrskem območju pa kazalniki gospodarske aktivnosti na začetku drugega polletja kažejo rahlo poslabšanje, vendar pa so kazalniki razpoloženja za prihodnje mesece bolj spodbudni.
"Slovenija še naprej ostaja ena izmed držav, ki so uvrstitev na lestvici globalne konkurenčnosti od začetka krize močno poslabšale," pravijo na Umarju. Samo pri zadnjem pregledu globalne konkurenčnosti WEF smo na lestvici nazadovali za šest mest, na 62. mesto, kar je posledica poslabšanja v dveh od treh sklopov konkurenčnosti, pri dejavnikih pospeševanja učinkovitosti ter na področju inovacij in podjetniškega delovanja.
Glavne ovire za poslovanje podjetij ostajajo podobne kot v preteklih letih, predvsem pa so gospodarstveniki izpostavili omejen dostop do financiranja, neučinkovito državno birokracijo in omejevalno delovno zakonodajo. V primerjavi z lanskim letom je več vprašanih kot oviro izpostavilo tudi korupcijo ter politično in vladno nestabilnost, še dodajajo na Umarju.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.