Občina Slovenj Gradec je v času županovanja Matjaža Zanoškarja po ugotovitvah protikorupcijske komisije za nedoločen čas zaposlila njegovega sina, in sicer na podlagi razpisnih pogojev, ki so mu izrazito ustrezali.
Poslanec je svojo plat zgodbe očitkov o korupciji pri zaposlitvi sina danes pojasnjeval poslanski skupini Pozitivna Slovenija. A bodo o tem razpravljali še organi stranke. Zanoškar priznava objektivno odgovornost, odstopiti pa ne namerava. Kot pravi, ni vedel ne za razpis ne za sinovo zaposlitev.
Zanoškar: Nisem vodil razpisa, odgovarja naj občina!
Novinarjem je pojasnil, da v samem postopku ni bil pozvan na zagovor pred protikorupcijsko komisijo, je pa dobil možnost odgovora na osnutek zaključnega poročila KPK. Nanj ni odgovoril, saj je ocenil, da mora to storiti mestna občina, ki jo je vodil. Sam namreč ni vodil razpisa zaposlitve njegovega sina niti določal razpisnih pogojev, je ponovil Zanoškar in dodal, da pričakuje možnost zagovora pred KPK.
Hkrati priznava, da je objektivno odgovoren. "Če bi bil danes župan, bi najmanj poklical referente, ki so vodili postopek, na zagovor, zakaj so tako delovali, in prepričan sem, da bi mi tudi odgovorili. A danes nisem več župan," je dejal.
Zatrjuje, da ni vedel ne za razpis ne za oblikovanje pogojev za zaposlitev v primeru njegovega sina. Prav tako zagotavlja, da ni vedel niti za to, da se je njegov sin prijavil na razpis. Če bi vedel, za kaj gre, bi sinu predlagal, naj se ne prijavlja, je dejal.
Kot je bilo navedeno v poročilu KPK, je Mestna občina Slovenj Gradec v času Zanoškarjevega županovanja leta 2008 objavila javni razpis za delovno mesto svetovalca za pripravo projektov, in sicer za določen čas. Kot opozarjajo na KPK, je bil razpis objavljen "z diskriminatornim pogojem pri zahtevani poklicni izobrazbi – profesor športne vzgoje". Tudi Zanoškar danes priznava, da so pripravljavci razpisa pri razpisnih pogojih "morda malo prešli".
Sicer pa, kot pravi, razume poslansko skupino in tudi stranko, da se za zdaj še ni odločila o njegovi usodi. Poslanska skupina PS bo namreč z razpravo, najverjetneje na svetu stranke, počakala zato, ker se Zanoškar želi pogovoriti še s KPK. Sejo sveta PS naj bi po nekaterih informacijah imeli že v četrtek, a naj bi bila ta namenjena le odločanju o tem, kateri evropski politični skupini se bo pridružila stranka.
Je sinu odstopil poslansko stanovanje v Ljubljani?
V teh dneh se je Zanoškar sredi očitkov znašel še zaradi poslanskega stanovanja v Ljubljani, v katerem naj bi večinoma živel njegov sin, medtem ko sam poslanec prejema nadomestilo za ločeno življenje.
Po oceni DZ sicer ni sporno, da v službenem stanovanju poslanca živi njegov sin. Je pa poslanec skladno z najemno pogodbo dolžan prijaviti svoje otroke v službenem stanovanju, če v njem dejansko tudi prebivajo. Vendar pa naj bi izhajajoč iz sklenjene najemne pogodbe poslanec Zanoškar v najetem stanovanju živel sam, so zapisali v DZ. Prav tako poslanec ni zaprosil za soglasje lastnika za oddajo v podnajem.
Zanoškar je generalni sekretarki DZ Mojci Prelesnik pojasnil, da sin občasno gostuje v njegovem stanovanju, a nikakor v takem obdobju, da bi ga bil dolžan prijaviti. A DZ nima niti pristojnosti niti vzvodov te trditve preveriti. Kot najemodajalec ima DZ po zakonu enkrat na leto pravico vstopiti v poslansko stanovanje in opraviti nadzor, ali se stanovanje uporablja skladno z namenom. Že to pove, da je odločno premalo za vzvod nadzora nad tem, ali nekdo prebiva v poslančevem stanovanju več kot je dopustno število dni, je dejala Prelesnikova.
Zanoškar je pojasnil, da gre za drugega sina, ki je trenutno brezposeln. Ker pa mu on plačuje položnice, med drugim tudi za telefon, je bilo po njegovih besedah najbolj elegantno, da ga prijavi na svoj naslov. Po poročanju medijev ima namreč sin telefon prijavljen na naslovu Zanoškarjevega poslanskega stanovanja.
'Kdor ima prtljago, ne bi smel opravljati javne funkcije'
Prvak DeSUS Karl Erjavec konkretnega primera ne želi komentirati, a po njegovem mnenju "vsak, ki ima neko prtljago, ne bi smel opravljati javne funkcije".
Prvak SD Igor Lukšič je navedel, da takšno ravnanje meče senco na vso politiko. "Občina in država ne smeta biti plen za družinske gostije," opozarja.
Predsednik DL Gregor Virant pa tokrat ocenjuje, da je Zanoškarjev primer stvar premierke in vodje PS Alenke Bratušek.
KOMENTARJI (852)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.