V procesu v zvezi s prodajo osemkolesnih oklepnikov finske Patrie Sloveniji, ki poteka na sodišču v kraju Hämeenlin na Finskem, je potekala ena od zadnjih obravnav.
Sojenje šestim nekdanjim vodilnim možem orožarskega podjetja Patria, ki so obtoženi podkupovanja pri prodaji 135 osemkolesnikov Sloveniji za 278 milijonov evrov leta 2006, poteka od 20. avgusta.
Prejšnji petek so se začele zaključne besede, v katerih je tožilstvo zatrdilo, da so dokazali obtožbe. Obramba je tudi danes ostro napadla tožilstvo, da so dokazi, ki so bili predstavljeni sodišču, zgolj posredni, zbrani od vsepovsod in da ne predstavljajo prave zgodbe in zato tudi nikakor ne zadostujejo za obsodbo.
Janša je nakup oklepnikov odprl za konkurenco
Odvetniki obtoženih so tudi poudarili, da so se posredniki v poslu preveč hvalili, koga vse poznajo in kako močne so njihove povezave, vendar pa da je to v tovrstnih poslih z orožjem običajno. Tudi sicer da je bil posel prodaje Patriinih oklepnikov Sloveniji povsem običajen in podoben tovrstnim poslom drugod.
Tudi prizadevanja za stike s tedanjim slovenskim predsednikom vlade Janezom Janšo niso nič neobičajnega in bi bilo pravzaprav čudno, če si za to ne bi prizadevali. Poudarili so še, da je bil ravno Janša tisti, ki je nakup oklepnikov odprl konkurenci; pred tem je bil namreč že sprejet dogovor, da bi posel brez razpisa prevzela kar Sistemska tehnika. Sklicevali so se tudi na podatke Transparency International, da je bilo v Sloveniji pred in po Janševi vladi več korupcije, tedaj pa da je bila Slovenija nekje na ravni Francije.
Patria naj ne bi imela koristi
Navsezadnje Patria iz posla tudi ni potegnila nobene posebne koristi; marža od posla je bila nižja od običajne, ponudba je bila precej cenejša od konkurence in še pred podpisom pogodbe so znižali ceno, so še poudarili odvetniki obtoženih.
Izrekanje zaključnih besed se bo nadaljevalo še v petek, nato pa naj bi ko naj bi bila na vrsti tudi razprava o kaznih za obtožene, vendar le za nekdanjega generalnega direktorja Patrie Jormo Wiitakorpija in glavnega finančnega direktorja Kaija Nurmija, ki nista obtožena v povezanem procesu prodaje oklepnikov Hrvaški. Tožilec Jukka Rappe je že napovedal, da bo vztrajal pri zahtevanih kaznih dveh let in pol zapora za Wiitakorpija in leto dni pogojne zaporne kazni za Nurmija.
Sodišče je sicer septembra združilo slovenski in hrvaški del procesa, ker so osumljenci in dokazi večinoma isti. Hrvaški del procesa naj bi se zaključil predvidoma spomladi prihodnje leto, nakar bo sodišče izreklo skupno sodbo.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.