Nihče ni imun na covid-19
Zakaj otroci, okuženi s covidom-19, ne zbolijo tako kot odrasli? "Vemo, da nihče ni imun na covid-19, ker je to nov virus, ki mu nismo bili izpostavljeni v preteklosti,” pravi specialistka za otroške nalezljive bolezni klinike Mayo dr. Nipunie Rajapakse. Obstaja pa nekaj zanimivih teorij o otrocih in o novem koronavirusu. "Teorije o tem, zakaj otroci ne zbolijo, imajo opravka z izpostavljenostjo drugim koronavirusom, kot je navadni prehlad, in njihovim imunskim sistemom."
Teorije, zakaj otroci ne zbolijo
Teorije, zakaj otroci ne zbolijo, preiskujejo raziskovalci, ki si prizadevajo, da bi izvedeli več o tem, kako covid-19 vpliva na otroke, opozori dr. Rajapakse.
Otroci, za katere je bilo ugotovljeno, da so okuženi, imajo blago, če sploh kakšno bolezen, povezano z okužbo. "Ena teorija je, da obstajajo tudi drugi koronavirusi, ki krožijo v skupnosti in povzročajo navadni prehlad. In ker se otroci pogosto prehladijo, razmišljamo, da jim morda nekatera od teh protiteles nudijo določeno zaščito pred tem koronavirusom."
Teorija številka dve. "Morda imunski sistem otrok deluje s tem virusom, ki je drugačen od tistega, ki ga opazimo pri nekaterih starejših odraslih ali ljudeh, ki imajo kronične bolezni."
Teorija številka tri. Pomemben dejavnik je dejstvo, da imajo otroci drugačna zdravstvena stanja, kot so srčno-žilne bolezni, pljučne bolezni ali oslabljen imunski sistem kot starejši odrasli, pravi dr. Rajapakse. "Zdi se, da so te bolezni pomemben dejavnik tveganja za razvoj težjih in zapletenih bolezni pri odraslih. Doslej je bilo zelo malo poročil o tem, kako so se otroci, ki so imeli eno od teh zdravstvenih stanj, odzvali na okužbo in so skupina, o kateri se moramo hitro naučiti več."
V Sloveniji zaenkrat otroci zbolevajo za lažjo obliko, v bolnišnici jih (še) ne zdravijo
Doc. dr. Mateja Logar z Infekcijske klinike UKC Ljubljana pojasnjuje, da zaenkrat tudi v Sloveniji otroci, do zdaj imajo potrjeno okužbo 21 otrok do 15. leta, zbolevajo za lažjo obliko, ostajajo v domači oskrbi, nikogar še niso hospitalizirali in enako kot pri vseh odraslih spremljajo njihovo stanje, do zdaj zapletov ni bilo.
“Če bi pa to bil otrok, ki ima težave z dihali, ali pa je imunsko oslabel, potem pa bi bili bolj pozorni in bi ga takrat hospitalizirali. Medtem ko je pri ostalih, v osnovi zdravih otrocih, varno, da se pozdravijo v domačem okolju.”
Prva in prelomna raziskava s covidom-19 okuženimi otroki na Kitajskem
Pred tremi dnevi je Ameriška akademija pediatrov zaključila prvo, prelomno raziskavo z 2143 otroki na Kitajskem, ki so se okužili s covidom-19, v povprečju so bili stari sedem let. Otroci vseh starosti so bili dovzetni za covid-19 in ni bilo pomembne razlike med spoloma, zbolelo je nekaj več fantov.
Večina, preko 90 odstotkov, ni težje zbolela, otroci so kašljali, smrkali, se morda slabše počutili. Od vseh 2143 otrok, ki so bili zajeti v študijo, so bili trije na respiratorjih, eden pa je umrl. Smrt otroka še ni povsem pojasnjena, pove Logarjeva, “saj je bil kirurški bolnik in torej ni jasno, zakaj je umrl, ali zaradi zapletov pri covidu-19 ali zaradi osnovne bolezni.”
Otroci so veliki prenašalci virusa covida-19!
UKC Ljubljana je pripravil kratko in zgovorno animacijo z naslovom “Ali veste, koga ste pripeljali na obisk?”
Otroci tako v največjem delu ne zbolijo resno zaradi okužbe z novim koronavirusom. So pa, kar je izjemno pomembno, dokazano veliki prenašalci, tudi dojenčki, majhni otroci preko izločkov, ker še niso samostojni in za njihovo nego skrbijo drugi.
Zdravniki tokrat svetujejo druženje v virtualnem svetu.
Kljub temu da otroci ne zbolijo, pa so izjemno veliki prenašalci novega koronavirusa. Pediatrinja dr. Tina Bregant je v imenu mladih zdravnikov in pediatrov otroke in mladostnike nagovorila preko Facebooka s prošnjo, da pomagajo zajeziti hitrost širjenja okužbe z novim koronavirusom.
“Bolezen za vas verjetno ne bo potekala težko, verjetno boste malo posmrkali, pokašljali, lahko, da se boste slabo počutili. Vendar pa boste v tem času naokoli prenašali viruse. Ravno zato, da tega ne bi počeli in da bi zaščitili tiste, ki te bolezni ne bi prenesli tako lahko, zlasti starejši, to so vaši babice in dedki, vas prosimo, da se osamite. To pomeni, da ostanete doma, ne organizirate hišnih zabav, na zrak ne hodite množično v skupini, umivate roke, jih razkužujete, pijete veliko vode, jeste zdravo prehrano, preberete kakšno knjigo, delate za šolo in se družite na spletu. Za spremembo zdravniki svetujemo druženje v virtualnem svetu.”
Klinični psihologi pa svetujejo staršem, da se pogovarjajte z otroki, pojasnite otrokom, kako lahko sami prispevajo k zdravju in varnosti pred okužbo s koronavirusom, jih poučite o pravilnem in rednem umivanju rok, kašljanju v robček ali v rokav, s tem, ko tudi sami upoštevate priporočila, pa ste otrokom zgled.
Socialna izolacija je nujna - polovica okuženih ne zboli, a so veliki prenašalci!
Pomembno opozorilo. Nove belgijske in nizozemske raziskave primerov iz Singapurja kažejo, da je kar polovica ljudi ( med 48 in 66 odstotki ), ki se okužijo z novim koronavirusom, brez znakov bolezni. Virus pa se lahko pri bolnih začne prenašati že dva dneva pred pojavom znakov bolezni.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.