Venezuela po smrti dolgoletnega karizmatičnega predsednika Huga Chaveza prejema sožalne brzojavke z vsega sveta. Kuba je kot največja zaveznica Venezuele sporočila, da je bil Chavez kot pravi sin dolgoletnega kubanskega voditelja Fidela Castra.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je Chavezovi družini, Venezuelcem in venezuelski vladi poslal svoje globoko sožalje, uradna izjava ob smrti Chaveza pa bo še sledila.
"V teh časih ob smrti predsednika Huga Chaveza ZDA ponujajo podporo Venezuelcem in njihovim interesom pri razvoju konstruktivnih odnosov z venezuelsko vlado. Ko Venezuela začenja novo poglavje v zgodovini, ZDA ostajajo predane politikam, ki zagovarjajo demokratična načela, vladavini prava in spoštovanju človekovih pravic," se je glasil uradni odziv Washingtona.

Venezuelski emigranti, ki živijo na Floridi, so se odzvali previdno in optimistično, da bodo v njihovi domovini nastale spremembe. Republikanska kongresnica s Floride Ileana Ros Lehtinen je dejala, da je Chavezovo smrt priložnost za demokracijo v Venezueli. Nekdanji ameriški predsednik Jimmy Carter pa je v izjavi za javnost dejal, da bo Chavez ostal v spominu po svoji odločni obrambi avtonomije in neodvisnosti vseh latinskoameriških vlad.
Britanski zunanji minister William Hague je dejal, da je z žalostjo sprejel novico o Chavezovi smrti. "Kot 14-letni predsednik Venezuele je zapustil trajen pečat na državi in tudi zunaj nje," je menil. Britanska veleposlanica v Venezueli Catherine Nettleton je dejala, da si je Chavez toplo zapomnil svoj obisk v Veliki Britaniji. "Predsednik Chavez je bil strasten do svoje države in njegovo smrt bo mogoče čutiti po vsej Venezueli. Na področjih skupnih interesov bomo še naprej sodelovali z venezuelsko vlado," se je glasil njen odziv.
Kanadski premier Stephen Harper je izrazil sožalje "venezuelskemu narodu", pri tem pa je dodal, da se Kanada že nadeja sodelovanja z njegovim naslednikom. "Ob tem ključnem trenutku upam, da bodo ljudje v Venezueli zdaj lahko zgradili boljšo in svetlejšo prihodnost, ki bo temeljila na načelih svobode, demokracije, vladavine prava in spoštovanja človekovih pravic," je še dodal.
Francoski predsednik Francois Hollande je ob Chavezovi smrti izrazil prepričanje, da bo Venezuela prestala preizkušnjo za demokracijo in stabilnost.

Ruski predsednik Vladimir Putin je v današnjem odzivu poslal sožalje venezuelskemu podpredsedniku Nicolasu Maduru in venezuelskemu narodu. Chaveza je označil za izjemnega voditelja in državnika, hkrati pa tudi dobrega prijatelja Rusije. Putin in Chavez sta se srečala ob več priložnostih. Putin pravi, da je Chavez zrl v prihodnost, sebi pa vedno zastavljal najvišje cilje. Dodal je, da bosta venezuelski vzdržljiv duh in življenjska energija Venezuelcem pomagala prek preizkušenj, ki so na njihovi poti, in jim dala moči za nadaljevanje gradnje močne, neodvisne in uspešne Venezuele.
V Združenih narodih se je odzval ruski odposlanec Vitalij Čurkin, ki je smrt venezuelskega voditelja označil za tragedijo. "Bil je velik politik za svojo državo, Latinsko Ameriko in svet," je dejal in dodal, da je odigral pomembno vlogo v odnosih med Rusijo in Venezuelo.
"Zapustil nas je eden najboljših"
Precej bolj čustveno so se odzvali latinskoameriški voditelji. Argentinska predsednica Cristina Fernandez de Kirchner je takoj ustavila vse svoje aktivnosti. Skupaj z možem Nestorjem Kirchnerjem sta bila namreč Chavezova tesna prijatelja. Argentinski podpredsednik Amado Boudou je na spletnem družbenem omrežju Twitter zapisal: "Velika bolečina po vsej Ameriki. Zapustil nas je eden najboljših". Sicer pa iz Buenos Airesa poročajo, da se je pred tamkajšnjim venezuelskim veleposlaništvom zbralo nekaj ljudi, ki so se poklonili pokojnemu venezuelskemu voditelju.

Brazilska predsednica Dilma Rousseff je odpovedala svoj obisk v Argentini. "Ta smrt bi morala Latinsko in Srednjo Ameriko napolniti z žalostjo. Hugo Chavez je bil brez dvoma voditelj, ki je bil predan razvoju prebivalcev Latinske Amerike," je dejala. Dodala je, da se brazilska vlada ob številnih priložnostih ni popolnoma strinjala s Chavezom, a ga je vedno obravnavala kot "velikega voditelja in prijatelja Brazilije in brazilskega naroda". V brazilskem kongresu so se ob novici o Chavezovi smrti poklonili z minuto molka. Nekdanji brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva pa je dejal, da je "ponosen, da ga je poznal in se z njim boril za integracijo Latinske Amerike in za bolj pravičen svet".
Bolivijski predsednik Evo Morales je dejal, da "so žalostni zaradi smrti ljubečega brata, ki se je boril za Patrio Grande". Pri tem pa je dodal, da se "njegove smrti zagotovo veselijo oligarhi imperija". "Mi čutimo bolečino. Smo potrti," je nadaljeval in dodal, da se bo morala "osvoboditev venezuelskega naroda kot tudi vseh latinskoameriških narodov nadaljevati". Bolivijska vlada je razglasila sedemdnevno žalovanje, Morales pa bo kmalu odpotoval v Caracas.
Perujski predsednik Ollanta Humala je ob "izgubi svojega prijatelja" ljudem v Venezueli izrazil globoko sožalje, Chavezovi družini pa je obljubil solidarnost Peruja. Tudi v perujskem kongresu so se Chavezovi smrti poklonili z minuto molka.
Kolumbijski predsednik Juan Manuel Santos je dejal, da globoko obžaluje Chavezovo smrt in da ima ta poseben pomen za njegovo državo, še posebej pa zanj. "Vsi vedo, da sva se v marsičem razlikovala, razlikovala v pogledih na gospodarstvo, na način vladanja in na razumevanje socialnega napredka. Vendar pa že od samega začetka mojega vladanja smo se odločili, da te razlike pustimo ob strani in se osredotočimo na najboljše interese ljudi v Venezueli in Kolumbiji," je dejal.
Mehiški predsednik Felipe Calderon je na Twitterju zapisal: "Pustite Venezuelo, da o svoji prihodnosti odloči demokratično."
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.