Zunajrazpravni senat zagrebškega županijskega sodišča je danes objavil, da je na četrtkovi seji sprejel plačilo varščine za tri osumljence v aferi Agram, ki se bodo tako lahko branili s prostosti. Medtem pa v priporu do nadaljnjega ostaja devet osumljenih, med njimi tudi dolgoletni zagrebški župan Milan Bandić.
Sodišče je odobrilo plačilo varščine v višini 7,5 milijona kun (približno milijon evrov) za solastnika podjetja za reciklažo odpadkov Cios Petra Pripuza, kot tudi plačilo po 100.000 kun (13.300 evrov) varščine za vodjo Bandićevega urada Mira Laca in direktorja službe za nabavo v mestnem komunalnem podjetju Zagrebački holding Ivana Markusa.
Razlika v višini varščin odraža razliko v teži kaznivih dejanjih, ki jih očitajo osumljencem.
Trojica bo popoldne očitno že na prostosti, saj je že nakazala varščino. Ob tem so preiskovalnemu sodniku obljubili, da na prostosti ne bodo ovirali kazenske preiskave z vplivanjem na priče ali dokaze ter da ne bodo ponovili kaznivega dejanja. Pripuz je sicer med priporom že odstopil z vseh položajev v Ciosu.
Zakaj drugi ostajajo v priporu?
Senat je medtem zaradi postopkovne napake v četrtek sicer razveljavil odločitev preiskovalnega sodnika o priporu za preostalih devet osumljencev, med katerimi je tudi 58-letni Bandić, a to ne pomeni, da jih bodo takoj izpustili na prostost.
Kot so danes pojasnili, bodo namreč v ponedeljek znova obravnavali zahtevo Urada za boj proti korupciji in organiziranemu kriminalu (Uskok) za preiskovalni pripor.
Kaj jim očitajo?
Župan Bandić in še 15 oseb ter dve podjetji so osumljeni več kaznivih dejanj, s katerimi naj bi mestu Zagreb povzročili škodo v višini 20 milijonov kun (2,6 milijona evrov). Med drugim so osumljeni zlorabe položaja, utaje davkov in carin ter trgovanja z vplivom. Kazniva dejanja naj bi izvedli v obdobju od leta 2006 do 2014. Bandić je prvoosumljeni v vseh točkah.
Potem ko so osumljene 19. oktobra pridržali in jih zaslišali na tožilstvu, so štirim dovolili, da se branijo s prostosti. Med njimi sta tudi edini ženski. Obe sta zaposleni v mestni upravi na oddelku za premoženjske in pravne posle. Hrvaški mediji ugibajo, da sta se s tožilstvom dogovorili, da bosta obremenili župana.
Med tistimi, ki ostajajo v priporu, je predsednik uprave Zagrebačkog holdinga Slobodan Ljubičić, ki je sicer v četrtek odstopil s položaja. Povezujejo ga s spornimi posli holdinga s centrom za recikliranje kosovnih odpadkov Cezar, ki je del podjetja Cios.
Prihodnji teden naj bi sodišče obravnavalo Ljubičićev predlog za plačilo 1,4 milijona kun (185.000 evrov) varščine, ki jo je ponudil naknadno.
Ljubičića so preiskovalci 19. oktobra prijeli na mejnem prehodu Obrežje in v njegovem avtomobilu našli 160.000 dolarjev. Kot je pojasnil, je nameraval kupiti stanovanje v Sloveniji.
Ne namerava odstopiti, niti plačati varščine
Bandić je medtem sporočil, da ne bo odstopil s položaja župana ter da ne bo plačeval nobene varščine.
Preiskava v eni največjih korupcijskih afer na Hrvaškem je potekala dlje časa in se tudi po aretacijah nadaljuje v več smereh.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.