Kot je pojasnil Klun, moka ne sodi med posebne odpadke, ki bi ob morebitnem gorenju ogrozili okolje, prav tako pa ni okolju nevarna emulzija, nastala iz moke in vode, ki so jo gasilci uporabljali pri gašenju. Kot so sporočili z ministrstva za okolje in prostor, je inšpektor ugotovil, da so gasilci po lokaliziranju požara iz objekta preventivno odstranili približno 130 ton moke, shranjene v plastičnih vrečah. Odložili so jih na asfaltu pred skladiščnim objektom, medtem ko so vsebino vreč, ki jih je zajel ogenj, odstranili na peščeno površino pred vhodom v objekt. Po oceni je na tej površini v razsutem stanju odloženih 20 do 25 kubičnih metrov moke. Vso moko, ki je požar ni načel oz. poškodoval njene embalaže, so preložili nazaj v objekt.
Inšpekcija za okolje je izdala ustno odločbo, na podlagi katere bo moko v razsutem stanju in moko, katere embalaža je močno načeta, prevzelo komunalno podjetje Komunala Kočevje in jo zakopalo na komunalni deponiji Mozelj. Odločbo naj bi izvršili takoj, saj je izrečeni ukrep nujen in v javnem interesu, so sporočili z ministrstva. Državni sekretar za okolje Radovan Tavzes se je v sredo dopoldne sestal tudi s predstavniki ministrstva za gospodarstvo in zavoda za blagovne rezerve. Dogovorili so se o dodatnih preventivnih varnostnih ukrepih, in sicer za 24-urno dežurstvo pri nadziranju skladišč in kontrolno merjenje temperature moke, ki je uskladiščena v vrečah v Kočevju in Blanci pri Sevnici. Sicer pa zavod za blagovne rezerve redno nadzira skladiščenje moke v Blanci pri Sevnici in Kočevju, še navajajo v ministrstvu. Zadnji temeljit pregled vseh skladiščnih prostorov v Kočevju so predstavniki zavoda opravili v torek popoldne.
V zvezi s požarom se je ogasila še Perutnina Ptuj, ki je svojo mesno perno moko tudi oddala v skladišče državnih rezerv v Kočevju. Poudarjajo, da so perno kostno moko v svoji kafileriji proizvedli po najstrožjih tehnoloških standardih in po vseh zakonskih predpisih. "Tak produkt smo državnim zalogam predali po navodilih ministrstva za okolje in prostor in smešno je, če bi kdorkoli skoraj mesec zatem, ko je snov bila odpeljana iz Perutnine Ptuj, sploh še povezoval našo družbo z vzrokom torkovega požara," je v posebni izjavi za javnost poudaril predsednik uprave in generalni direktor Perutnine Ptuj Roman Glaser. Perutnina Ptuj vsak dan predela za 12 do 13 ton mesno kostne moke, doslej pa so jo državnim zalogam predali že blizu 600 ton.
Državni sekretar Radovan Tavzes je dejal, da že iščejo nove skladiščne prostore, vednar še ni jasno, kje bo Slovenija sežigala vse večje količine. V kratkem naj bi v termoelektrarni Šoštanj opravili preizkusni sežig, iščejo pa tudi druga kurišča. V primeru, če sežigalnice ne bi našli doma, bi jo poiskali v tujini. Stroški za kilogram v tujini sežgane moke znašajo okoli 77 SIT.