Preiskovalci primera pogrešanega letala družbe Malaysia Airlines poudarjajo, da morajo preiskati vse možne scenarije in tako so pod drobnogledom tudi potniki in člani posadke. Malezijsko policijo med potniki najbolj zanima 29-letni Mohd Khairul Amri Selamat, ki je po poklicu letalski inženir. Njegov oče Selamat Omar ni želel komentirati, ali bi bil njegov sin lahko vpleten v izginotje letala. Poudaril pa je, da je bil sin izkušen letalski inženir, ki je nedavno kupil hišo na obrobju Kuala Lumpurja. Njegova družina bi ga morala obiskati, a 29-letnik je rekel, da mora zaradi službenih obveznosti nepričakovano v Peking. "Da, preiskujemo ga, a preiskujemo tudi druge potnike in člane posadke. Osredotočamo se na ljudi, ki bi znali upravljati letalo," je povedal policijski vir.
Med člani posadke sta največje pozornosti preiskovalcev deležna pilot 53-letni Zaharie Ahmad Shah in kopilot Fariq Abdul Hamid. Da je bilo nekaj narobe, preiskovalci sklepajo iz zadnjih besed, ki so jih z letala sporočili malezijskim letalskim kontrolorjem. Kot pravijo strokovnjaki ameriške agencije FBI je nenavadno, da so bile zadnje besede osebe, ki je komunicirala s kontrolorji "v redu, lahko noč" in ne "razumem", kar bi bil običajen zaključek pogovora.
Glede na to, da se je ugibalo, kdo je sploh kot zadnji komuniciral s kontrolorji, je družba Malaysia Airlines danes pojasnila, da je zadnje besede najverjetneje izgovoril kopilot. Preiskovalci pa dopuščajo možnost, da so bile zadnje besede izgovorjene, ko so bile komunikacijske naprave že izključene. Nenavadno je, da kopilot ni opozoril na težave, kar kaže na namerno zavajanje zračne kontrole.
Preiskovalce naj bi vznemirjalo tudi dejstvo, da je bil glas kopilota nenavadno miren, kar naj bi bolj kot na teroriste na letalu, spominjalo na to, da je bodisi pilot bodisi kopilot storil samomor ali namerno ugrabil letalo.
Sorodniki potnikov in posadke medtem še naprej upajo na srečen razplet, preiskovalci so namreč ugotovili, da je zadnji signal, ki ga je oddalo letalo, prišel s tal.
V ZDA pa preiskujejo teorijo, da je bilo letalo ugrabljeno za potrebe teroristov, ki bi v bližnji prihodnosti boeing 777 uporabili za napad po scenariju terorističnih napadov na newyorška dvojčka leta 2001.
Letalo naj bi letelo na višini 1500 metrov
Preiskovalci so našli tudi odgovor na vprašanje, kako je lahko letalo letelo izven dosega radarjev. Letalo naj bi namreč letelo na višini le 1500 metrov in se tako izognilo radarjem za civilno letalstvo. Strokovnjaki sicer menijo, da bi bilo s tako velikim letalom tako nizko izjemno težko leteti, predvsem bi moral biti pilot izjemno izurjen, da bi za letenje uporabil tehniko, ki je značilna za vojaške pilote, ko tarče ne želijo opozoriti nase.
Letalo medtem iščejo reševalci iz 26 držav. Med drugim so na pomoč prišli tudi francoski strokovnjaki, ki so dve leti iskali leta 2009 strmoglavljeno letalo družbe Air France. "Situacija je tokrat drugačna. Veliko težja," je dejal preiskovalec Jean Paul Troadec, ki pravi, da so francoski preiskovalci vedeli, kje je francosko letalo poslalo sporočilo o težavah, v primeru malezijskega letala pa je bila komunikacija namerno prekinjena.
KOMENTARJI (259)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.