Na ljubljanskem višjem sodišču je potekala pritožbena seja senata, ki obravnava zadevo Balkanski bojevnik. Sodnica poročevalka Silvana Vrebac Arifin je najprej predstavila obtožbe obrambe in odločitev okrožnega sodišča, ki je po izločitvi srbskih in slovenskih dokazov obsodilo štiri od 17 obtoženih, druge pa oprostilo.
Na prvostopenjsko sodbo so se tako pritožili tožilstvo in zagovorniki štirih obsojenih, zato so imeli po predstavitvi poročila Vrebac Arifiniove besedo najprej slednji. Tožilstvo je ponovilo, da so vsi pridobljeni dokazi zakoniti, odvetniki obsojenih pa so pod vprašaj postavili verodostojnost v Italiji pridobljenih dokazov, na podlagi katerih je bila četverica obsojena. Za svoje stranke so predlagali oprostilne sodbe.
Anes Selman, Marko Bublič, Dejan Zupan in Sandra Udrih so bili 20. novembra lani obsojeni zaradi obtožb neupravičene proizvodnje in prometa z mamili ter hudodelskega združevanja. Selmanu je sodišče prisodilo deset, Bubliču osem, Zupanu sedem, Udrihovi pa štiri leta zaporne kazni. Selman je po sodbi pobegnil, njegovega odvetnika Dejana Markovića pa danes ni bilo na sodišču.
Odvetniki 13 oproščenih so danes v odgovoru na pritožbo tožilstva vztrajali pri oprostilni sodbi. Temu v prid so večkrat omenili nezakonitost dokazov. Po mnenju zagovornika prvoobtoženega Dragana Tošića, odvetnika Luke Zajca, se je ustvaril tudi napačen vtis, da bi bil Tošić na prvi stopnji obsojen, če slovenskih in srbskih dokazov ne bi izločili. A to ne drži, pravi Zajc, ki je prepričan, da zoper Tošića ni neposrednih obremenilnih dokazov.
Drugi Tošićev zagovornik, odvetnik Marko Bošnjak, pa je omenil, da je tožilstvo nekatere svoje trditve skozi čas spreminjalo. Te trditve so se po njegovem izkazale za neresnične tako glede pravnih pravnih kot dejanskih vprašanj. Zanj je odločitev prvostopenjskega sodišča popolnoma pravilna, zato upa, da bo potrjena tudi na drugi stopnji.
Vodja specializiranega tožilstva Harij Furlan pa je na današnji seji sporočil, da bo tožilstvo odločitev sodišča spoštovalo, če bo ta "boleča ali neboleča".
Poslušali že slišano
Njegova kolegica Blanka Žgajnar je komentirala, da so danes poslušali, kar so poslušali 82 obravnav, kolikor je trajalo sojenje na prvi stopnji, "na enak način, v enakem tonu". Tudi takrat se je namreč pretežno govorilo o izločitvi dokazov in ne o vsebini, je nadaljevala. Tudi pritožba tožilstva je, kot je dodala, povzetek tega, kar je tožilstvo navajalo med obravnavo kot odgovor trditvam obrambe.
Odločitev višjega sodišča v zadevi Balkanski bojevnik bo zaradi njene obširnosti po besedah predsednika senata Milana Štruklja znana v manj kot mesecu dni.
Furlan je predstavil še argumente, zakaj bi moralo sodišče upoštevati srbske dokaze, ki jih je prvostopenjsko sodišče izločilo, na tej podlagi pa kot "sadeže zastrupljenega drevesa" tudi slovenske. Srbski dokazi so bili izločeni zaradi načina njihovega pridobivanja, ker je pri tem sodelovala tudi srbska varnostna agencija, kar naj ne bi zagotavljalo zadostnega zagotavljanja človekovih pravic.
A Furlan je prepričan, da iz tujih dokazov ne izhaja kršitev človekovih pravic in da je v Srbiji pravica do poštenega sojenja zagotovljena. Dodal je, da je Srbija članica Sveta Evrope in podpisnica mednarodnih konvencij za spoštovanje človekovih pravic.
Ker tožilstvo v končni besedi po sodbi na prvi stopnji ni predlagalo podaljšanja pripora, ga je moralo sodišče ob izreku sodbe odpraviti tudi zoper obsojene. Dva dni po izreku so pripor le odredili, tja sta takoj odšla Zupan in Bublič, Udrihova je v hišnem priporu, Selman pa je pobegnil.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.