V soboto je v bolnišnici pristal 32-letni motorist, ki je v Naklem izgubil nadzor nad motorjem. Vozil je pod vplivom alkohola. V Prekmurju je motorist trčil v divjad, včeraj pa so policisti obravnavali tudi nesrečo 43-letnika, ki se je pijan usedel na moped, med vožnjo po lokalni cesti v Kostanjevici na Krki izgubil nadzor in trčil v avtomobil. Test je pokazal 0,84 miligramov alkohola v litru izdihanega zraka. Na Gorenjskem je 18-letnik, ki ni nosil čelade, z mopedom izsilil prednost vozniku avtomobila, trčil in se hudo poškodoval. Danes ob 3.50 pa so bili koprski policisti obveščeni, da je 28-letni Ljubljančan med vožnjo kolesa s pomožnim motorjem po kolesarski stezi od Kopra proti Izoli zapeljal v morje in se pri tem huje poškodoval.
Kot je razbrati tudi iz teh policijskih poročil, je motoristična sezona spet v teku. "Alkohol in motor ne gresta skupaj!" pravijo možje v modrem, ki ob tem opozarjajo na previdnost tako motoristov, kot tudi ostalih udeležencev v prometu. Matjaž Leskovar iz sektorja prometne policije je dejal, da se je sicer varnost motoristov v lanskem letu izboljšala, a da jih skrbi lanska statistika, ki pravi, da so med motoristi in mopedisti zaznali večje število alkoholiziranih povzročiteljev prometnih nesreč. Pri motoristih so v povprečju izmerili 1,43 grama alkohola na kilogram krvi, pri mopedistih pa 1,65 grama na kilogram krvi. Opozarja, da je potrebno prilagoditi hitrost razmeram na cesti, saj je zima marsikje dodatno poškodovala vozišče, prav tako je na cestah še veliko peska. Opozoril je tudi na ovire zaradi spravila lesa iz gozdov. Kot pravi, bo zaradi tega na cestah več traktorjev, delovnih strojev in tovornjakov. "Te pozivamo, naj cesto za sabo počistijo," pravi. Pozorni moramo biti tudi ostali udeleženci v prometu, saj je šlo lani pri 40 odstotkih prometnih nesreč, v katerih so umrli motoristi, za izsiljevanje prednosti drugih voznikov. "Pozorno spremljajte dogajanje v prometu tako v vzvratnih kot tudi stranskih ogledalih. Pri vključevanju se dobro prepričajo o prosti poti," pravijo polciisti.
Spregovoril je tudi inštruktor varne vožnje Brane Legan. Najprej je izpostavil, da naj motoristi za svojo varnost najprej poskrbijo sami. "Potrebno je prilagoditi hitrost razmeram in prepoznati nevarne situacije," pravi. Svetuje, da hitrost prilagodijo vidnemu polju. Če za ovinkom stoji ovira, se ji bo s prehitro hitrostjo težko ogniti, pravi. Zavedati se morajo tudi, da jih je težko videti. Zaradi tega bi morali nositi motoristična oblačila živahnih barv. Nujna je tudi vsa ostala oprema, motor pa mora biti brezhiben. Opozoril je tudi, da ne bi smeli voziti z dolgimi lučmi, saj nasprotivozeči ne more presoditi, kaj je pravzaprav za lučjo.
- Pred vožnjo preverite zračni tlak v pnevmatikah in jih v prvih kilometrih vožnje primerno ogrejte.
- Pri vožnji dosledno uporabljajte zaščitno motoristično čelado. Pravilno si jo zapnite. Vizir mora biti čist.
- Ne pozabite na oblačila s ščitniki.
- Motorno kolo je ozko, zato vas pri večji hitrosti drugi prometni udeleženci hitro lahko spregledajo. Naj bo vaša hitrost primerna okoliščinam, da vas bodo drugi pravočasno opazili, pa tudi vi njih.
- Poskrbite tudi, da boste čim bolj vidni. Na motornem kolesu imejte vedno prižgane luči. Nosite zaščitna oblačila s čim več odsevniki (nalepkami, trakovi) in čelado svetle barve. Nosite tudi odsevni brezrokavnik.
- Pri vožnji skozi levi ovinek se odmaknite od ločilne črte na sredini vozišča, sicer bo vaša glava brzela tudi meter globoko po smernem vozišču za nasprotni promet.
- Hitrost in način vožnje motornih koles še posebej prilagodite v prvih minutah deževja.
- Če vaše motorno kolo nima zavornega sistema ABS, v dežju ali na spolzkem vozišču ne zavirajte na talnih označbah.
- Izogibajte se asfaltnim površinam, na katerih je posut pesek, razlito olje ali podobno (predvsem v ovinku).
- Reakcijski čas v idealnih pogojih je 0,6 - 0,8 sekunde, v cestnem prometu v povprečju 1 sekundo, pri nezbranem ali utrujenem vozniku pa že 2 sekundi ali več.
- Zavorna pot do ustavitve je pri hitrosti 100 km/h 40 metrov. Pot ustavljanja je seštevek reakcijske in zavorne poti.
- Ne vozite, če ste uživali alkohol, mamila, psihoaktivna zdravila ali ste utrujeni. Sicer to lahko hitro postane vaša zadnja vožnja.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.