Naslovnica

Začetek 17. Druge godbe

Ljubljana, 01. 06. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V ljubljanskih Križankah se je začel 17. mednarodni festival Druga godba 2001, ki bo na šestih koncertnih dogodkih gostil 15 zasedb iz 14 držav. Začetek so oznanili britanski The Bollywood Brass band, ki so se v petek zvečer sprehodili iz starega mestnega jedra do Križank, kjer je festival odprla najstarejša poljska folk skupina Trebunie - Tutki, v soboto, 9. junija, pa ga bo sklenila salsa zasedba Africando All Stars. Glasbeno dogajanje bodo bogatile tudi spremljevalne prireditve.

V četrtek pred začetkom Druge godbe, je bil v Slovenski kinoteki filmski večer, na katerem so predvajali filme z glasbo nekaterih ansamblov, ki jih bodo obiskovalci festivala lahko slišali v živo.

Prvi dan festivala je nastopila najstarejša poljska folk zasedba Trebunie-Tutki, družinska zasedba, ki na svetovnih odrih igra že od leta 1925. Sledila je mlada skupina Mostar Sevdah Reunion, ki je v lanskem letu z novim branjem bosenske sevdalinke pripravila eno največjih presenečenj balkanske produkcije. Večer pa so zaključili The Bollywood Brass Band, eksplozivna britanska skupina pihalcev in tolkalcev, ki je nekaj ur pred nastopom v Križankah opravila krajšo pot iz stare Ljubljane in tako neuradno odprla Drugo godbo.

Med slovenskimi izvajalci so organizatorji izbrali skupino Štefbet Rifi, ki bo v soboto predstavila svojo prvo zgoščenko. Isti dan bo nastopila tudi portugalska skupina Madredeus, ki jo organizatorji napovedujejo kot eno od zvezd letošnje Druge godbe. Zaščitni znak zasedbe, katere začetki segajo v leto 1987, je pevka Teresa Salgueiro, ki jo odlikujeta lep glas in izjemna vokalna tehnika. Njihovo glasbo bo mogoče spoznati že nocoj v Kinoteki ob projekciji filma Zgodba iz Lizbone.

Tretji dan festivala, 3. junija, bo odprla pevka, flavtistka in skladateljica Tamara Obrovac s skupino Transhistra Ensemble, ki velja za enega najizvirnejših sodobnih izrazov istrske regionalne glasbe. Nastop francoskega tubista Michela Godarda v osrednjem delu bo premiera v sodelovanju z italijansko skupino Calixtinus, s katero bo občinstvo popeljal v svet in zvoke srednjeveške glasbe. Obiskovalci Križank bodo tega dne imeli opraviti tudi s tarantello, ki prihaja iz najbolj jugovzhodnega dela Italije, Salenta. Skupina Zoe' so pravi ambasadorji tega eksotičnega dela Italije, kjer je grška kultura pustila največji pečat. Med odmori pa bo na malem odru zabavala Langa, skupina iz okolice Murske Sobote s tradicionalno in avtorsko romsko glasbo.

Na bobnih in tolkalih se bo v torek, 5. junija, predstavila Američanka Susie Ibarra s svojim triom. Ibarro je newyorška revija Village Voice leta 1999 razglasila za najboljšo bobnarko leta. Njeno glasbeno kariero je do pred kratkim obvladovalo sodelovanje z nekaterimi karizmatičnimi protagonisti newyorške in afroameriške novojazzovske ustvarjalne prakse. Ibarra bo izjemoma nastopila v Viteški dvorani.

Četrtek, 7. junija, bo v znamenju madagaskarskih in afriških glasbenikov. Oder Križank bo gostil madagaskarskega harmonikaša Regija Gizdavo, ki je igral z glasbeniki domala slehernega nagnjenja, od jazzistov do ustvarjalcev, ki se opirajo na orientalska in afriška izročila. Istega dne bo nastopila tudi nigerska skupina Mamar Kassey, ena zadnjih odkritij v afriški popularni glasbi. Zaznamuje jih mešanica akustičnih in električnih zvokov, poseben poudarek pa imajo na vokalih.

Namesto napovedanega dueta Papa Noel & Adan Pedroso, ki je zaradi bolezni odpovedal celotno evropsko turnejo, bosta festival v soboto, 9. junija, zaključili skupini Kesukozi in Africando All Stars. Afriška folklorna skupina Kesukozi je naslednica Zveze afriških študentov, ki je več desetletij navduševala tudi slovensko občinstvo. Africando All Stars pa velja za drugo zvezdo letošnjega festivala, ki naj bi poleg portugalskih Madredeus pritegnila največ pozornosti. Gre za enega najboljših in najbolj privlačnih salsa bendov na svetu. Sestavlja ga pet afriških vokalistov in deset kubanskih instrumentalistov. Med pevci so tudi začetniki afrolatino glasbe v Senegalu iz 70-ih in začetka 80-ih let.

Glavna financerja 17. festivala Druga godba sta ministrstvo za kulturo in oddelek za kulturo in raziskovalno dejavnost ljubljanske mestne občine. Novi pokrovitelj je Nova ljubljanska banka, d.d., in nekaj manjših podjetij, ljubljanski ŠOB pa bo delno sofinancirala cenejše vstopnice za študente. Organizatorji Druge godbe z Bogdanom Benigarjem na čelu so še posebej veseli sodelovanja francoskega kulturnega inštituta Charles Nodier, Italijanskega inštituta za kulturo, Britanskega sveta in veleposlaništva Republike Poljske v Ljubljani.

  • Vrtna garnitura Fiesta
  • Bencinska kosilnica PowerED
  • Žar na oglje Sunset
  • Letna kuhinja Too much
  • Sensum Lounge set
  • Paviljon Lucca 4x3m
  • Senčnik Toscana
  • Vrtni ležalnik Diana
  • Akumulatorska kosilnica Scheppach
  • Robotska kosilnica Worx
  • Nadstrešek Andy
  • Makita set orodij