Danes je tudi uradno stekla volilna kampanja pred evropskimi volitvami, ki bodo 25. maja. Do polnoči pa je na Državno volilno komisijo (DVK) še mogoče vložiti kandidatne liste za volitve osmih slovenskih predstavnikov v Evropskem parlamentu v novem petletnem obdobju.
Financiranje volilne kampanje bo sicer pred tokratnimi volitvami prvič potekalo po spremenjenih, zaostrenih pravilih. Tako pravne osebe volilne kampanje ne smejo več financirati, donacije fizičnih oseb pa ne smejo presegati desetih povprečnih bruto plač. V vseh strankah poudarjajo, da načrtujejo skromno oziroma nizkoproračunsko kampanjo, ki jo nameravajo financirati večinoma iz lastnih sredstev, računajo pa tudi na donacije posameznikov.
Kacin: Naša lista je zelo konkretna
Dvakratni evropski poslanec Jelko Kacin je na DVK vložil listo kandidatov za nastop na evropskih volitvah. Dejal je, da je njihova lista zelo konkretna, saj so na njej ljudje z zelo konkretnimi rezultati. Kacin, ki kandidira s samostojno listo in kampanjo financira sam, pričakuje verodostojen rezultat.
Predstavniki liste, poimenovane Konkretno, na volitvah ne pričakujejo treh poslanskih sedežev, kot so se napovedale nekatere druge liste in stranke. Poleg Kacina, nekdaj poslanca in predsednika LDS, na listi med drugimi kandirajo še sodelavka britanske vlade Polona Sagadin, direktor Sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min Dorijan Maršič in vodja pisarne Jelka Kacina v Bruslju Andrej Lavtar.
Zeleni Slovenije: V državah, kjer so Zeleni v parlamentu, se živi bolje
Kandidaturo je vložila tudi zunajparlamentarna stranka Zeleni Slovenije. Njen nosilec je predsednik stranke Vlado Čuš, ki pravi, da je njihov program sprejemljiv za vse in vsem koristi. Čuš upa, da bodo tudi volivci v Sloveniji spoznali, da se v državah, kjer so Zeleni v parlamentu, živi bolje.
SSN: 1142 podpisov slovenskih državljanov in dva avstrijska
Kandidaturo je vložila tudi zunajparlamentarna Stranka slovenskega naroda (SSN). Nosilec liste z imenom Slovenski narod je pravnik Bogomil Knavs, poleg članov SSN pa so na njej tudi predstavniki civilnodružbenega gibanja SOL Slovenije. Kot pojasnjujejo v SSN, so pod kandidatno listo zbrali 1142 podpisov slovenskih državljanov, podpis podpore pa sta prispevala tudi dva avstrijska državljana.
SNS: Slovenija mora biti spoštovana
Z DVK so sporočili tudi, da je listo vložila tudi Slovenska nacionalna stranka (SNS). Nosilec liste, predsednik stranke Zmago Jelinčič je zatrdil, da se bodo v primeru vstopa v parlament zavzemali za Slovenijo. Dokončne sestave liste Jelinčič ni želel razkriti, dodal je, da jo bodo predstavili prihodnji teden. "Slovenija mora biti spoštovana. Zavzemali se bomo za to, da Slovenija EU ne bo poslušala tako, kot jo naša vlada trenutno, se pravi, da vsako misel, ki jo izrečejo v Bruslju, že takoj implementira," je dejal Jelinčič in dodal, da je treba Slovenijo ponovno dvigniti na tisto raven, na kateri je nekoč bila.
Združena levica z vizijo gospodarske obnove
Združena levica je h kandidaturi priložila kar 2500 podpisov, čeprav je bilo potrebnih 1000. Kot pravijo, na volitve v evropski parlament odhajajo s programom, ki med drugim predvideva gospodarsko obnovo držav EU in večje sodelovanje med državami.
Luka Mesec iz Iniciative za demokratični socializem, ene od treh strank, ki predstavljajo Združeno levico, je pojasnil, da njihov program obsega tri točke. Prva je demokratizacija evropskih institucij – glavno besedo mora dobiti evropski parlament, ne pa tehnokratske institucije, kot sta Evropska komisija in ECB. Ključno se jim zdi, da EU spremeni svojo politiko in se usmeri v odločen program zagotavljanja sredstev državam, da se izvlečejo iz krize. Kot tretjo usmeritev poudarjajo to, da evropske države nehajo med seboj tekmovati in začnejo sodelovati.
Zares se zavzema za boljšo evropsko gospodarsko politiko
Nosilka liste zunajparlamentarne stranke Zares, nekdanja gospodarska ministrica Darja Radič, je ob vložitvi liste zagotovila, da se Zares zavzema za boljšo evropsko gospodarsko politiko in za manjši demokratični deficit institucij Evropske unije. "Med ključnimi temami, ki jih bomo izpostavljali, je gospodarska politika EU, ki jo vodi aktualna Evropska komisija. Mi z njo nismo zadovoljni, saj lahko vidimo, kam nas je ta politika pripeljala," je dejala in dodala, da si bodo prizadevali, da bo gospodarska politika EU v interesu Slovenije.
Radičevi kot nosilki na listi sledijo podpredsednik stranke Andrej Rus, profesorica angleščina Ivana Gornik, podpredsednik Vito Rožej, gospodarstvenica Simona Potočnik, predsednik pomladka Zares Aktivni Matic Smrekar, podpredsednica stranke Cvetka Ribarič Lasnik ter predsednik Zares Pavel Gantar.
Pirati Slovenije pripravljeni na boj
Nosilec liste zunajparlamentarne stranke Piratska stranka Slovenije Rolando Benjamin Vaz Ferreira je ob vložitvi liste dejal, da so v stranki zelo veseli, da jim je uspelo zbrati zahtevane podpise in zdaj so pripravljeni podati se v boj za stolček v Bruslju. "Če se uvrstimo v Evropski parlament, bomo nadaljevali z dobrim delom dveh piratov, ki sta že v parlamentu. Sicer pa moramo preprečiti, da se zgodi sporazum med ZDA in EU, ki poskuša vpeljati brezcarinsko območje za EU in ZDA. To je sicer v redu, a sporazum vključuje tudi negativne stvari, na primer arbitražno sodišče, na katerem lahko korporacije tožijo države, kazni pa bi plačevali državljani," je pojasnil edini kandidat na listi.
DL verjame v preboj v Evropski parlament z vsaj enim poslancem
Popoldne se je strankam, ki so vložile kandidaturo, pridružila še DL. Nosilec liste Senko Pličanič je dejal, da imajo zelo drugačen program kot ostale liste. Temelji namreč na tem, da se od EU da dobiti veliko več, kot smo doslej, tudi s povezovanjem na evropski ravni, je dejal. Vsebinski poudarki programa pa so med drugim zeleno gospodarstvo, v tem okviru tudi organska prehrana, ekološki turizem, mladi in starejši.
Za kandidaturo se je odločil, ker je presodil, da je v Sloveniji kot minister že veliko naredil, kar po njegovem kažejo tudi rezultati. "Sodni zaostanki so se precej zmanjšali, čas sojenja se je skrajšal". Ocenil je, da bi na ravni EU lahko naredil precej več za Slovenijo in da bodo z minimalnimi stroški dosegli velik učinek, in sicer zmago na volitvah oz., da pridejo v parlament z vsaj enim poslancem.
Na listi so poleg njega še poslanka DL Polonca Komar, poslanec DL Marko Pavlišič, svetovalka predsednika DL Gregorja Viranta Vesna Alaber, poklicni gasilec Milan Dubravac, prostovoljka in aktivistka Emina Hadžić, samostojna podjetnica Monika Bračika ter študent prava Miha Istenič.
Doslej so kandidatne liste že vložili tudi SD, DeSUS, SDS, NSi in SLS, Solidarnost, državljanska akcija Sanjska služba, lista Igorja Šoltesa in PS. DVK je nekatere kandidatne liste že potrdila, ostale bo v prihodnjih dneh, do 8. maja pa bo z žrebom določila vrstni red kandidatnih list na glasovnici.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.