
Italija ni prvič gostiteljica zimskih olimpijskih iger. Leta 1956 je ZOI gostila že Cortina d'Ampezzo.
Dvourna otvoritvena prireditev na torinskem stadionu Comunale, ki sta se je udeležila tudi slavna Italijana Luciano Pavarotti in Sophia Loren, je postregla z živahno predstavo, polno plesa akrobacij in slavnostne zaprisege, v katero so bili vpleteni tudi verzi italijanskega pesnika Danteja.

Prireditev si je preko malih zaslonov ogledalo preko dve milijardi ljudi. Najpomembnejša slovenska vloga prvega dne je pripadla biatlonki Tadeji Brankovič, ki je nosila slovensko zastavo.
Samo odprtje, ki si ga je ogledalo približno 35.000 gledalcev na stadionu, je zasnoval koreograf Marco Balich, ki je v karieri doslej slovel predvsem s koncepti za koncerte skupin U2, Pink Floyd ali pa Whitney Houston.
Slednji je v prireditev vpletel tudi del italijanske zgodovine s plesnimi vložki iz baroka in renesanse. Prav na koncu je zazvenela še znana Pesem sužnjev iz Verdijeve opere Nabucco, pred tem pa je italijansko himno zapela majhna deklica.
Na splošno je bila ceremonija posvečena "vsemu italijanskemu", Giorgio Armani je zasnoval obleko supermodela Carle Bruni, ki je bila ena od nosilk zastave. Modna hiša Moschino je oblikovala oblačila deklet, ki so nosila imena sodelujočih držav.
Prvič v zgodovini je olimpijsko zastavo nosilo osem žensk: italijanska igralka Sophia Loren, čilska pisateljica Isabel Allende, ameriška igralka Susan Sarandon, nobelovka Wangari Maathai iz Kenije in tri dobitnice olimpijskih odličij: Nawal El Moutawakel iz Maroka, Italijanka Manuela Di Centa in Maria Mutola iz Mozambika. Osma nosilka je bila borka za človekove pravice iz Kambodže Somaly Mam.

Uradno je igre odprl italijanski predsednik Carlo Azgelio Ciampi. Med drugim mu je prisluhnilo kar 40 državnikov, družbo pa mu je delal tudi prvi mož Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Jacques Rogge. Prav zato so prireditelji dodatno poskrbeli za varnost. Med prireditvijo je bil zračni prostor nad Torinom zaprt, nebo pa so nadzirali lovci F 16.
Dolgo je bila skrivnost, kdo bo zanetil olimpijski ogenj. Med favoriti so bili nekdanji smučar Alberto Tomba, smučarka Deborah Compagnoni ter smučarji tekači Manuela di Centa, Marco Albarello, Maurillo de Zolto, Silvio Fauner, Girogio Vanzetto in Stefania Belmondo, čast pa je pripadla prav slednji.

Nekdanja italijanska zvezdnica smučarskega teka je v svoji karieri osvojila deset olimpijskih kolajn, med njimi dve zlati. Sam plamen olimpijskega ognja, ki bo na 26-metrskem podstavku gorel vse do 26. februarja, je visok kar štiri metre, tako, da ga je moč videti po vsem Torinu.
Letošnjih iger se udeležuje 82 reprezentanc, ki so se predstavile občinstvu na stadionu Comunale in gledalcem pred malimi ekrani.
Prireditelji dvajsetih zimskih olimpijskih iger z motom "Strast živi tukaj", na čelu s predsednikom organizacijskega odbora Valentinom Castellanijem, so že pred časom sporočili, da bosta slovesno odprtje in zaprtje letošnjega največjega zimskega športnega dogodka na svetu stali 28 milijonov evrov.