
Medtem ko ljudje po vsem svetu upajo, da bo skrivnost izginulega malezijskega letala čim prej rešena, obupani svojci pa bodo končno dobili odgovore o usodi potnikov in članov posadke, zgodovina pravi, da pravzaprav je mogoče, da se za letalom izgubijo vse sledi.
Izginuli boeing 777 sicer zaradi svoje velikosti ne sodi med predmete, ki bi se jih dalo enostavno izgubiti, a vendar na planetu obstajajo odročni kraji, kjer je mogoče tudi to. Še posebej, ker obstaja veliko teorij, kam je letalo z izklopljenimi komunikacijskimi sistemi pravzaprav letelo.
Podatkovna baza Aviation Safety Network je sestavila seznam kar 88 letal – tovornih, potniških, vojaških – ki so neznano kam izginila po letu 1948. Gre za letala, za katerimi reševalne ekipe niso nikoli našle nobenih sledi – ne razbitin, ne sledi goriva, niti trupel nesrečnih potnikov.
Med za vedno izgubljenimi so ostala večinoma majhna letala, najti pa je tudi nekaj večjih primerov.
2008: Letalo Britten- Norman Trislander je z 12 ljudmi na krovu izginilo v Karibih. Bilo je na poti iz Dominikanske republike na Bahame. Mehiške oblasti so kasneje razkrile, da pilot ni imel veljavne licence že vse od leta 2006.
1990: Med prevozom na drugo letališče je malo pred kanadsko Novo Fundlandijo neznano kam izginil boeing 727. Letalo je pred izginotjem poslalo klic na pomoč, sporočili so, da jim zmanjkuje goriva in da izgubljajo višino. Na letalu, ki lahko sicer sprejme do 189 potnikov, je bilo 18 članov posadke.
1989: Letalo Fokker F-27 pakistanskega nacionalnega letalskega prevoznika je izginilo na poti iz Gilgita v Islamabad. Razbitin niso našli nikoli, na letalu pa je bilo 54 ljudi.
1979: Na krovu boeinga 707, ki lahko sicer sprejme med 140 in 189 potnikov, je bilo le šest članov posadke, prevažalo pa je 153 dragocenih umetniških del, vrednih več kot milijon dolarjev. Letalo je nad Pacifikom izginilo le pol ure po tem, ko se je podalo na pot iz japonske prestolnice v Rio de Janeiro.
1962: Med vojno v Vietnamu so bili ameriški vojaki v Hanoi na poti z letalom Lockheed L- 1049H Super Constellation. Le malo pred napovedanim vmesnim postankom na Filipinih, so se pojavile težave z oddajanjem radijskega signala. To je zadnji znan podatek o letalu, ki je imelo na krovu 107 ljudi. Razbitine so iskali z ladjami in letali, a jih niso nikoli našli.
1958: "Takoj moramo pristati," to je bilo zadnje sporočilo z letala Martin PBM- 5 Mariner, ki s 36 ljudmi na krovu, poti iz Lizbone na Madeiro ni nikoli končalo.
1948: Letalo Douglas DC3 je na poti iz San Juana v Miami poročalo o težavah z elektroniko. Zadnje poročilo o poziciji so oddali okoli 80 kilometrov južno od Miamija, nato so se za letalom z 32 ljudmi na krovu izgubile vse sledi.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.