Svojci Tjaše Koštomaj, Nataše Godec in Petra Kračuna, ki jih je pred tremi leti in pol na avtocesti pri Arji vasi ubil pijani Branko Maček, so razočarani. Sodišče v Celju je namreč staršem, bratom in sestram – skupaj jih je Mačka tožilo devet – določilo vsega 68.000 evrov odškodnine. Od Mačka, ki na Dobu prestaja 10-letno zaporno kazen, so sorodniki sicer zahtevali četrt milijona evrov. "Lahko rečem samo, da je žalostno, da je človeško življenje tako malo vredno," je dejal odvetnik družin žrtev Franci Matoz. Žalostno je tudi, tako Matoz, da sodišče ne spozna, da je treba soditi od primera do primera in od okoliščin do okoliščin. "Ni prav, ni pošteno, predvsem pa dejansko meče zelo slabo luč na sodstvo," je dodal Matoz.
Damir Ivančič, ki zagovarja Mačka, pa je dejal, da je takšna sodna praksa pri dosojanju odškodnin in da je sodišče tudi v tem primeru ravnalo glede na že pravnomočne sodbe. Povedal je, da je vsako človeško življenje neprecenljivo, da pa mora vsak odvetnik vedeti in upoštevati dejstvo, da sodišče sodi v skladu z zakoni, pravili in tudi ustaljeno sodno prakso. "Od katere pač ni mogoče kar tako odstopati," je dodal Ivančič.
V konkretnem primeru bo odškodnino sicer plačala zavarovalnica. Kot je dejal Ivančič, se je zavarovalnica vključila in sodelovala v postopku ter že plačala del nespornega zneska.
Ni šlo za denar, ampak za sporočilo
Matoz pa je izpostavil, da v celotnem primeru ni šlo za denar, ampak so se starši izpostavili, ker so želeli v javnost dati sporočilo, da se taki primeri ne smejo več dogajati. "In eno od teh sporočil bi bilo tudi, da bi povzročitelj nesreče plačal visoko denarno odškodnino, in tega sodišče ni storilo. Dalo je slab signal," je dodal Matoz. Sodba še ni pravnomočna, saj se bo odvetnik sorodnikov nanjo pritožil.
Kako nizke so pravzaprav odškodnine, govori že samo podatek, koliko lahko nekdo dobi zgolj za lažjo poškodbo. Za denimo nateg vratnih mišic posameznik lahko dobi med 1500 in 2500 evri, za smrt svojca pa, kot v primeru Maček, vsega trikrat toliko.
Izguba ljubljene osebe, uničeno življenje ali z drugimi besedami, duševne bolečine, pa so, po podatkih zavarovalnic, ovrednoteni med 10.000 in 20.000 evri. "V tujini so te odškodnine bistveno višje. Če pogledamo Italijo, Avstrijo, mimogrede gredo čez 100.000 evrov. Pri nas se to ne more zgoditi," je povedal odvetnik Tomaž Avsenik.
O višini odloča tudi sorodstveno razmerje in starost umrlega. Odškodnino vedno plača zavarovalnica, a če je povzročitelj nesreče vozil pijan ali brez vozniškega dovoljenja, zavarovalnica lahko od njega zahteva, da ji izplačano odškodnino vrne.