Med ukrepi, ki naj bi Sloveniji omogočili izhod iz krize, je tudi privatizacija državnega premoženja. Koalicijske stranke na prodajo državnih podjetij nimajo enotnega pogleda. Predsednik SD Igor Lukšič meni, da ne bi smeli razmišljati o razprodaji, temveč o tem, kako premoženje plemenititi in na katerih podjetjih graditi razvoj.
Med ukrepi za izhod iz krize vlada predvideva tudi prodajo 15 podjetij, med drugim NKBM in Telekoma Slovenije. Do prodaje zadnjega so bili v SD vedno kritični, to namero pa so označili celo z veleizdajo. Po seji vlade so tudi v SD pojasnili, da so bili njihovi ministri proti privatizaciji, oba programska protikrizna dokumenta pa da sta bila sprejeta soglasno.
Vendar Lukšič ni konkretno odgovoril, kako so ministri glasovali, če je bil spisek predlogov za prodajo podjetij v sklopu vseh ukrepov. Na vprašanje, ali bodo poslanci SD glasovali proti paketu za prodajo podjetij, pa je Lukšič odgovoril: "Mi smo bili vseskozi proti. Ne bomo spreminjali stališča". A takoj zatem je priznal, da bodo vedno dvignili roko "za paket, od katerega je odvisna stabilnost Slovenije". "Tu bomo pristali tudi na to, da se z nami manipulira, kot je bilo to v tem primeru," je dodal Lukšič.
Lukšič o nadaljevanju politike Janševe vlade
Tako je Lukšič zatrdil, da bo SD nasprotovala tudi prodaji Telekoma, kot vedno doslej. A ob tem je ocenil, da v DZ za to obstaja druga koalicija, druga večina.
Lukšič meni, da s spiska podjetij za prodajo ni razbrati nobenega kriterija in da gre za nadaljevanje politike prejšnje vlade. "Nekateri si res predstavljajo, da strategija pomeni, da si bodo razdelili, kdo bo od česa kaj imel," je dejal in dodal, da je seznam narejen ad hoc in je koalicijsko neusklajen. "To je licitacija, to je neresno, nezrelo," je ocenil.
SD se po njegovih besedah zavzema za to, da Slovenija najprej oblikuje strategijo za razpolaganje in upravljanje državnega premoženja in znotraj tega predvidi, na katerih podjetjih bo gradila razvoj.
Prav tako "moramo dati morebitnim mednarodnim partnerjem jasno vedeti, da iščemo strateške partnerje za razvoj v Sloveniji". Lukšič tudi ni za to, da bi banke sanirali zato, da jih potem prodamo.
Glede dviga DDV, ki ga predvideva vlada, je imela SD po Lukšičevih besedah vedno enako stališče. Ocenjuje sicer, da je dvig DDV slabša možnost, kot so bili prejšnji davki na dobiček in dohodke zlasti bolj premožnih, a je to po njegovem mnenju v tem trenutku najboljša rešitev. Sicer pa je prepričan, da bo dvig DDV bremenil zlasti bogate, ki več trošijo
Če sta dva najmočnejša človeka v državi pod sumom korupcije ...
Dotaknil se je tudi vprašanja korupcije v Sloveniji. Ne ve namreč, kdo bi lahko pričakoval drugačno oceno, kot so jo o tem izrekli menedžerji, "če sta dva najmočnejša človeka v državi pod sumom korupcije, moč pa se jima še krepi".
"Janša bo v soboto izvoljen za predsednika stranke, ljubljanski župan Zoran Janković pa na partizanskih proslavah pojasnjuje, kako ni kriv. In publika temu ploska," je bil oster predsednik SD.
Kot ugotavlja, je bil odstop Jankovića z vrha PS dober znak, zdaj pa da bi želel imeti večji vpliv na državno politiko. Prepričan je, da ima Janković moč, da "izbije sodu dno". Na vprašanje, ali Janković vpliva na vodenje vlade, pa je Lukšič odgovoril tudi z oceno, da imamo znotraj politike preveč neformalnih vplivov.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.