Zaradi razlitja nafte v Mehiškem zalivu leta 2010 bo moralo podjetje Transocean, ki je dalo naftno ploščad Deepwater Horizon v najem naftni družbi BP, plačati 1,4 milijarde dolarjev civilne in kazenske odškodnine.
Okoli milijardo dolarjev omenjenega zneska bo šlo za civilne tožbe, okoli 400 milijonov pa za kazenske odškodnine za pokritje svojega dela odgovornosti najhujšega izlitja nafte v ameriški zgodovini.
Sicer pa največjo odgovornost za razlitje nafte 20. aprila 2010, ko je na naftni ploščadi odjeknila eksplozija, zaradi katere je umrlo 11 ljudi, nosi družba BP. Ploščad se je takrat potopila, iz vrtine pa se je v Mehiški zaliv izlilo skoraj pet milijonov 159-litrskih sodov nafte.
BP je lani s pravosodnim ministrstvom dosegel poravnavo kazenskega pregona za 4,5 milijarde dolarjev.
Nekaj milijard bo treba plačati še za civilne tožbe zvezne vlade, sodišče v New Orleansu pa je decembra potrdilo okrog 7,8 milijarde dolarjev vredno civilno poravnavo s posamezniki in podjetji ob Mehiškem zalivu.
Potem so tu še medsebojne tožbe podjetij, ki so sodelovala v katastrofi. Poleg BP in Transoceana med drugimi še Haliburton. BP je leta 2011 pridelal 25 milijard dolarjev dobička in si lahko privošči višjo kazen kot Transocean, ki je omenjeno leto končal z izgubo v višini 5,7 milijarde dolarjev.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.