Vnovično vrnitev Zorana Jankovića na čelo PS publicistka Spomenka Hribar komentira kot "zmago njegovega ega nad koristmi države". "Ne verjamem, da je tako politično neveden ali celo naiven, da ne bi vedel, kakšne posledice so lahko, če zmaga kot predsedniški kandidat PS. Torej gre za zmago njegovega ega nad koristmi države," je dejala Hribarjeva. Po njenih besedah Janković kljub zmagi nima možnosti, da obstane v državni politiki kot pomembna figura, "čeprav je v politiki tako rekoč vse možno".
Hribarjeva je opozorila, da izid kongresa največje vladne stranke prinaša nadaljevanje in poglabljanje politične in vsakršne druge krize: "Komaj smo nekako začeli lesti iz nje, se bomo spet poglobili vanjo. To, kar je naredil Janković, je nerazumno in neodpustljivo." Po njeni oceni druge možnosti kot predčasne volitve skorajda ni.
'Če pride do naveze Janković - Janša smo pečeni'
Tudi premierka Alenka Bratušek po mnenju Hribarjeve nima druge možnosti, kot da odstopi. Glede morebitne politične naveze Janković - Janez Janša pa ocenjuje, da ta ni realna. "Menim, da ta naveza ni realna, če pa bi do nje prišlo, potem smo 'pečeni', saj ne bi bilo več opozicije, ki bi lahko parirala tej neprincipialni in nemoralni združbi," je še dodala Hribarjeva.
Ekonomist Jože Mencinger pa poudarja, da ni zadovoljen s tem, kar se je zgodilo. Kot je dejal, je do zadnjega upal, da bodo uspeli najti kompromis, saj kakršna koli politična nestabilnost Sloveniji zelo škoduje. Po njegovih besedah je Bratuškovi uspelo vsaj v tujini ustvariti relativno dobro podobo Slovenije, kar je imelo tudi ugodne ekonomske učinke.
Tako Hribarjeva kot Mencinger sta bila leta 2011 med podporniki Jankovićevega vstopa v državno politiko.
Jankovićeva vrnitev na čelo PS odmeva tudi v gospodarstvu
"Ocenjujemo, da se bo vsaj za nekaj mesecev ustavilo praktično vse v državi," je dejal predsednik GZS Samo Hribar Milič. Na ministrstvih se bodo bali ukrepati, najrazličnejše investicije in reforme bodo prav tako počakale. "Mislim, da to ni dobro," je dejal Hribar Milič.
Hribar Milič je povedal, da so spremljali, kaj se bo zgodilo na petkovem kongresu PS, saj je to vodilna politična stranka, ki odločujoče vpliva na prihodnost političnega zemljevida v Sloveniji. "Vsaka nestabilnost je za gospodarstvo zelo neprijetna. Nestabilne vlade, ki se od leta 2008 pogosto menjajo, s premalo trdno koalicijsko zavezo so žal stalnica v slovenskem prostoru," je dejal.
Po mnenju GZS je to ključni razlog, zakaj se Slovenija ne izvije iz krize. "Vsa gospodarstva so zaradi takšnih in drugačnih razmer do leta 2008 prišla v krizo. Večina gospodarstev in držav se je iz te krize izkopalo, mi pa se zdaj že šest let izvijamo iz krize, ker imamo politično nestabilnost. Včerajšnja zamenjava (na čelu PS) bo to samo še povečala," je prepričan Hribar Milič.
Da ima politična nestabilnost škodljive posledice za gospodarstvo, opozarjajo tudi v Združenju Manager. "Kljub temu da vodenje PS kot predsednik prevzema Zoran Janković, menimo, da odstop vlade v tem obdobju gospodarstvu ne koristi," pravijo. "Politična nestabilnost se prenaša v podjetja in jim povzroča negativne učinke. Ob morebitnem odstopu vlade se bomo ponovno soočili z višjimi cenami financiranja, nižjo dinamiko odločanja o tujih naložbah v Sloveniji in vsem tistim, kar krni konkurenčnost," so opozorili.
"Obrtniki in podjetniki delamo in se za posel borimo vsak dan posebej, politične anomalije in trenja pa nas pri tem hromijo," pa pravijo v Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS). Če bo aktualna vlada res razpadla, si želijo, da bi se čim prej sestavila nova. "Gospodarstvo si nikakor ne more privoščiti, da bo ponovno več mesecev čakalo na resornega ministra in na prepotrebne ukrepe za zagon gospodarstva. Interes države bi moral biti pred interesi politikov," je opozoril podpredsednik OZS Branko Meh.
ZSSS: Dogajanje v PS je strankarska zadeva
Po drugi strani pa v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) dogajanje v PS dojemajo kot strankarsko zadevo. "Kljub vsem velikim besedam je to bolj ali manj stvar stranke in jaz nikoli nisem in tudi tokrat ne bom komentiral, kaj se dogaja v stranki," je dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič. Po njegovem mnenju je o nadaljnjem političnem dogajanju preveč ugibanj, špekulacij in neznank.
Je pa opozoril, da mora slovenska politika v vsakem primeru narediti velik preobrat pri svojih ciljih. "Ustvariti mora takšne razmere in v ospredje postaviti takšne projekte, ki bodo omogočili odpiranje kakovostnih delovnih mest. Kriterij, po katerem merimo, ali smo v krizi, kakšna je stopnja krize, ali se kriza zmanjšuje, je število brezposelnih," je povedal.
Zmanjšanje števila brezposelnih in ustvarjanje kakovostnih delovnih mest bi zato po njegovem mnenju morala biti prioriteta ne glede na politične zaplete. "Temu je treba podrediti vse. S tem bi naredili marsikaj," je dejal.
Prepričan je, da politika ekstremnega varčevanja ni prava pot. "Odstopiti moramo od prevladujoče politike, ki jo žal spremljamo v mnogih evropskih državah, predvsem v južnem delu Evrope – da se kriza rešuje z ekstremnim varčevanjem, zniževanjem socialnih pravic, stalnimi pritiski na pokojnine, socialne transferje," je dejal.
KOMENTARJI (796)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.