Koalicija nadaljuje s pripravljanjem nove koalicijske pogodbe. O njenih izhodiščih so danes govorili na kolegiju pri premierki Alenki Bratušek, kot kaže pa so se prvaki koalicijskih strank sporazumeli, da se bodo v pogodbi večini najbolj "vročih" vprašanj izognili.
Prvak DeSUS Karl Erjavec je dejal, da je premierkino zagotovilo, da ne bodo posegali v pokojnine, razumel tako, kot da bodo to tudi navedli v koalicijsko pogodbo. V pogodbi sicer ne bo nič o možni ustavitvi projekta Teš 6, prav tako se partnerji niso uspeli dogovoriti, ali bo v pogodbi natančen dogovor, katera podjetja bodo prodajali.
"Koalicija zdaj verjetno ni v stanju, da bi se bolj konkretno dogovorila o podjetjih za prodajo," je po kolegiju ocenil prvak SD Igor Lukšič. Po njegovem mnenju je za to premalo časa, opozoril pa je tudi, da na Slovenski odškodninski družbi (Sod) pripravljajo strategijo, ki zahteva več napora. Se pa v SD zavzemajo za to, da je strategija za prodajo narejena čim prej, v treh mesecih, kar bi lahko pisalo tudi v koalicijski pogodbi. Erjavec pravi, da ima zagotovila, da bodo v roku dveh ali treh mesecev natančno določili, katera podjetja bodo privatizirali.
Da je ena od prioritetnih nalog vlade in DZ sprejem strategije upravljanja državnih naložb, ki vključuje seznam vseh podjetij, iz katerih se bo država umaknila, je poudaril tudi prvak DL Gregor Virant. Ob tem Virant poudarja, da mora biti umik države iz gospodarstva pregleden, vse mora biti opravljeno na javnih razpisih, pod budnim očesom nadzornih organov. A nobenega dvoma ni, dodaja, da se država mora umakniti iz lastništva podjetij, saj se ni izkazala kot dober upravljavec podjetij.
Ta dogovor vlade je po Virantovih besedah ključen, a ga ne bodo zapisali v koalicijski pogodbi, pač pa v strategiji upravljanja kapitalskih naložb države. Prav tako v koalicijski pogodbi ne pričakujte seznama konkretnih podjetij, je dodal.
Pri vprašanju števila podjetij v drugem privatizacijskem svežnju pa Virant pravi, da ne kaže delati nobenih izjem. Treba je najti le pravi trenutek, da se iztrži čim boljša kupnina, najti je treba tudi strateške vlagatelje. A stvar ocene stroke je, kot pravi, katero podjetje prodajati in kdaj.
Koalicija ima težave z očitki o nepravilnostih svojih članov
Medtem pa se koalicija ukvarja tudi z očitki, ki se jih otepajo nekateri ministri. Ministra za infrastrukturo Sama Omerzela iz vrst DL konec meseca čaka interpelacija, obrambni minister Roman Jakič iz vrst PS je v predkazenskem postopku. Nazadnje sta se na tnalu pod sumi koruptivnih dejanj znašla prvak SD Igor Lukšič in minister za izobraževanje iz vrst te stranke Jernej Pikalo. Ob tem pa aktualna vlada še vedno nima dveh novih ministrov, zdravstvenega in gospodarskega.
KOMENTARJI (339)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.