Ministri so na današnji seji vlade pregledali, kakšne so možnosti za nadomestitev proračunskega izpada v višini okoli 200 milijonov evrov, ki je nastal po padcu nepremičninskega davka, je v izjavi ob robu seje pojasnil predsednik DeSUS Karl Erjavec. Kot je dodal, so preučili več različic, a dokončne odločitve še niso sprejeli. Erjavec ocenjuje, da bodo našli ustrezno rešitev, želi pa si, da bi poiskali takšno, ki bo "najblažja tudi za državljane".
Obstaja več različic nabora ukrepov, o tem, kakšne ukrepe vsebujejo, pa Židan ni mogel govoriti. Dejal je, da bodo izbrali ukrepe, ki bodo "do ljudi najbolj prijazni".
Doslej namreč koalicijske stranke skupnega jezika o tem vprašanju niso našle. Potem ko je finančni minister Uroš Čufer ocenil, da se bo težko izogniti kombinaciji dviga davka na dodano vrednost (DDV) in dodatnih varčevalnih ukrepov, so v DL že izrazili nasprotovanje dvigu davka, v DeSUS pa posegom v pokojnine.
Predsednik DeSUS in zunanji minister Erjavec, ki je današnjo sejo vlade zaradi obveznosti, povezanih z obiskom češkega predsednika Miloša Zemana, sicer zapustil predčasno, je še poudaril, da je današnji pogovor na vladi potekal v smeri trdnega namena vlade, da dokonča svoj mandat.
Ni pa se želel posebej opredeljevati do odnosov znotraj stranke PS, v kateri glede petkovega glasovanja o interpelaciji zoper notranjega ministra Gregorja Viranta niso povsem enotnega mnenja. Je pa zatrdil, da bodo v DeSUS notranjega ministra podprli.
Virant: V javnem sektorju je še dovolj možnosti za prihranke
Predsednik DL Gregor Virant pa je po seji pojasnil, da je s smerjo razprave o zapolnitvi proračunske luknje, ki je nastala zaradi razveljavitve nepremičninskega davka, "zelo zadovoljen". Da povišanja davka na dodano vrednost ne bo, je po njegovih besedah zdaj že realnost.
Po oceni Viranta se tudi premierka Alenka Bratušek zaveda vprašljivosti dviga DDV, zato meni, da bodo prihodnji ukrepi usmerjeni v iskanje denarja "tam, kjer je", torej na odhodkovni strani. "Verjemite, v ožjem in širšem javnem sektorju je še dovolj možnosti za prihranke," je poudaril Virant. Bo pa po njegovi oceni tudi te ukrepe mogoče izvesti tako, da "posegi v pravice ne bodo potrebni; niti v pravice javnih uslužbencev niti v pravice upokojencev".
O konkretnih alternativnih rešitvah Virant še ni govoril, saj je po njegovih besedah zdaj na potezi minister Čufer. "Mislim, da bomo lahko našli soglasje okoli njih," je pojasnil. Kot je še napovedal, se bo v naslednjih dneh koalicija še enkrat sešla, rešitev pa naj bi našli v tednu ali desetih dneh.
Koalicijske stranke namreč doslej niso našle skupnega jezika glede nadomestitve izpada proračunskih prihodkov, ki je nastal zaradi razveljavitve zakona o davku na nepremičnine na ustavnem sodišču. Finančni minister Čufer je sprva ocenil, da se bo težko izogniti kombinaciji dviga davka na dodano vrednost (DDV) in dodatnih varčevalnih ukrepov. A v DL so takoj izrazili nasprotovanje dvigu DDV, v DeSUS pa posegom v pokojnine.
KOMENTARJI (837)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.