Prispevek za zagotavljanje proizvodnje elektrike iz obnovljivih virov se bo namreč po soglasju vlade več kot potrojil, ta pa neposredno vpliva na znesek na naših položnicah.
Zato se bo račun gospodinjskega odjemalca, ki porabi 3500 kilovatnih ur elektrike na leto, zvišal za 6,8 odstotka, kar pomeni 35,22 evra na leto oziroma 2,92 evra na mesec.
Z občutno višjimi stroški elektrike se bodo spopadali industrijski odjemalci. Tistim, ki porabijo 50 megavatnih ur elektrike na leto, se bodo stroški zvišali za dobrih 764 evrov (vključno z DDV), tistim, ki porabijo dve gigavatni uri elektrike, za 16.822 evrov, tistim, ki porabijo 24 gigavatnih ur elektrike letno, pa za 133.532 evrov.
GZS opozarja na posledice podražitve
"V GZS smo zgroženi nad takšno vladno politiko elektrošoka. Vlada je namreč dvignila prispevek za zagotavljanje podpor pri proizvodnji električne energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije kar za 316,6 odstotka," so v sporočilu za javnost zapisali v zbornici.
GZS poziva vlado k reviziji odločitve, ministrstvo za finance pa, naj ne uresniči napovedanega dviga trošarin na energente za nadaljnjih 50 odstotkov, ki bi papirniški industriji povzročil dodaten milijon evrov letnega stroška. "Skupaj torej samo tej panogi letos grozi 3,3 milijona evrov dodatnih stroškov, ki ji jih je naložila vlada. To je več od skupne izgube panoge v letu 2011," navajajo v GZS.
"Najbrž ob takšnih podatkih ni odveč poudarjati, da vlada nosi odgovornost za pričakovani razvojni zastoj številnih podjetij, za zmanjšanje njihovega izvoza, za morebitno odločitev lastnikov, da podjetja začnejo seliti v tujino ali raje razvijati sestrska podjetja v tujini in posledično tudi za manj delovnih mest v Sloveniji," so v sporočilu še zapisali v zbornici.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.